"Kobiety w ciąży mają obowiązek pościć w Popielec" - oto reakcje czytelniczek

"Kobiety w ciąży mają obowiązek pościć w Popielec" - oto reakcje czytelniczek
(fot. shutterstock.com)
DEON.pl / kw

Wczoraj na DEON.pl opublikowaliśmy opinię jednego z najlepszych specjalistów prawa kanonicznego dotyczącą poszczenia w Środę Popielcową przez ciężarne kobiety. "Kobietę w ciąży z zasady też obowiązują przepisy o poście ścisłym" - te słowa wywołały duże emocje.

Marek Blaza SJ stwierdził, że Kościół nie reguluje tej sprawy i nawet kobieta w ciąży jest zobowiązana do podjęcia postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Wielu czytelników zwróciło nam uwagę, że komentarz ojca był "zbyt lakoniczny".

Przypominamy, że napisał on: "Oczywiście, w tym czasie bycia błogosławioną kobieta winna słuchać się wskazówek lekarza. Jeśli dla słusznej przyczyny lekarz zaleci np. spożycie mięsa w piątek albo zaleci spożywanie większej ilości posiłków w Środę Popielcową albo Wielki Piątek, to trzeba pamiętać, że robi on to ze względu na zdrowie matki i dziecka (ewentualnie dzieci).

Przykazanie V "Nie zabijaj" wyżej stoi niż przykazanie kościelne dotyczące wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych czy zachowywania postu".

Ojciec Blaza miał na myśli, że w razie gdyby post miał szkodzić dziecku, to należy się od niego powstrzymać. Bardzo ważne jest, by podejść do sprawy ze zdrowym rozsądkiem.

1. Taką myśl przekazały również liczne czytelniczki:

2. Ciąża to nie choroba, ale... nie przyjmowanie posiłków regularnie może skończyć się dla ciężarnych kobiet o wiele gorzej:

3. Jeśli jesteś w ciąży i boisz się, że ścisły post może Wam zaszkodzić, warto podjąć się innego - nieszkodliwego - wyrzeczenia. Bo w poszczeniu nie chodzi o to, by sobie (i komuś innemu) szkodzić!

Poza tym warto wspomnieć, że dziecko nienarodzone nie ukończyło 14. roku życia. Nie jest więc zobowiązane do przestrzegania ścisłego postu :).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kobiety w ciąży mają obowiązek pościć w Popielec" - oto reakcje czytelniczek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.