Kolędnicy misyjni w Parlamencie Europejskim

KAI / psd

Już po raz czwarty grupa kolędników misyjnych z Niemiec złożyła wizytę w siedzibie Parlamentu Europejskiego. Dziewięcioosobową grupę dziewcząt i chłopców z Kerpen w Archidiecezji Kolonii przyjął 12 stycznia wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Rainer Wieland. Zastępujący nieobecnego przewodniczącego Jerzego Buzka niemiecki wiceprzewodniczący wyraził radość, że kolędnicy misyjni przynoszą „błogosławieństwo do tego domu”.

Po raz pierwszy w brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego przyjął kolędników misyjnych w ubiegłym roku przewodniczący Parlamentu Jerzy Buzek. Jego poprzednik Hans-Gert Pöttering przyjmował małych Trzech Króli w 2008 i 2009 r. w Strasburgu.

Niemieccy kolędnicy misyjni odwiedzili też pracowników Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) w Brukseli i zostali przyjęci przez sekretarza generalnego Komisji, ks. Piotra Mazurkiewicza.

Organizatorem akcji kolędników misyjnych jest Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci „Kolędnicy Misyjni” oraz organizacja Katolickiej Młodzieży Niemiec (BDKJ). Akcja kolędników misyjnych została zapoczątkowana w 1959 r. i jest największą na świecie akcją solidarności dzieci z ich rówieśnikami. Dotychczas zebrano ponad 730 mln euro na realizację ponad 58700 projektów pomocy biednym dzieciom w Afryce, Ameryce Łacińskiej, w Azji, Oceanii i Europie Wschodniej.

W ramach ubiegłorocznej, 52. akcji kolędników misyjnych, dziewczęta i chłopcy z 11853 parafii w Niemczech zebrały 40,6 mln euro. Z tych środków Akcja Trzech Króli wsparła projekty na całym świecie w dziedzinie oświaty, ochrony zdrowia, duszpasterstwa, wyżywienia, integracji społecznej, rehabilitacji oraz pomocy w pilnej potrzebie.

Niemiecka akcja kolędników misyjnych jest prawdopodobnie największą na świecie inicjatywą, w której dzieci pomagają swym rówieśnikom w potrzebie. Corocznie w akcji bierze udział pół miliona młodych Niemców ze wszystkich 27 diecezji katolickich w tym kraju. W wieku ośmiu lat kolędnikiem misyjnym był m.in. obecny prezydent Niemiec Christian Wulff.

Podobnie jak w Austrii dzieci przebrane za Trzech Króli, chodzą ze śpiewem od domu do domu, zazwyczaj w okresie od 27 grudnia do uroczystości Trzech Króli, czyli 6 stycznia, choć czasem nawet do połowy miesiąca. Na drzwiach odwiedzanych domów piszą kredą litery "C+M+B" i rok. Litery oznaczają prośbę, aby "Chrystus pobłogosławił ten dom" (Christus mansionem benedicat), ale także nawiązują do podawanych przez tradycję imion Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Tradycyjnie już kolędnicy gościli u najwyższych władz państwowych z prezydentem, panią kanclerzy i przedstawicielami parlamentu. Do tradycji niemieckich kolędników misyjnych należą też wizyty w instytucjach Unii Europejskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolędnicy misyjni w Parlamencie Europejskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.