Kolejna wojna o Boże Narodzenie w USA

Kolejna wojna o Boże Narodzenie w USA
(fot. salvotech / sxc.hu / CC)
KAI / drr

Jedna z najpopularniejszych bajek bożonarodzeniowych w USA stała się pretekstem do kolejnej wojny rozpętanej przez ateistów w imię poprawności politycznej i wyparcia chrześcijaństwa z życia społecznego.

Charlie Brown - słynna postać z komiksu i animowanej wersji filmowej - stał się osią sporu po tym, jak nauczyciele ze szkoły podstawowej w Little Rock, w stanie Arkansas zapowiedzieli, że chcą w połowie grudnia zabrać dzieci na teatralną wersję historii o poszukiwaniu sensu Bożego Narodzenia prezentowaną w miejscowym zborze protestanckim.

Wystarczył głos jednej nieprzychylnej planom szkoły matki, by sprawę tak nagłośniono, że mówi obecnie o niej cała Ameryka. Choć zaniepokojona chrześcijańskim spektaklem kobieta mogła nie posyłać dziecka na przedstawianie, postanowiła pozwolić córce zobaczyć sztukę, gdyż boi się, iż dziecko będzie się przez to za bardzo wyróżniało.

Anne Orsi, wiceprzewodnicząca ateistycznej organizacji Towarzystwa Wolnomyślicieli z Arkansas (ASF) uważa, że ponieważ sztuka zawiera treści religijne i jest grana w obiekcie religijnym, doszło do naruszenia konstytucyjnie gwarantowanego rozdziału między państwem a Kościołem.

Sztuki oraz pomysłu, by opowieść o przygodach Brygady Fistaszków zobaczyli na scenie uczniowie, bronią nauczyciele. W specjalnym liście podkreślają, że obcowanie ze światem teatru poszerza twórczą wyobraźnię dzieci. Zastrzegają, że jeśli rodzice nie chcą, by dzieci uczestniczyły w przedstawieniu, mogą to zrobić, uprzedzając wcześniej o tym wychowawców.

Przedstawiciele Zboru (Agape Church) wyrazili nadzieję, że obiekcje wyrażone przez nielicznych nie odstraszą większości i skorzystają oni z okazji uczestniczenia w prawdziwym wydarzeniu, jakim będzie dla lokalnej społeczności inscenizacja teatralna.

Historia małego Charlie Browna, który wraz z Sally, Snoopym i Fistaszkami przygotowują się do Bożego Narodzenia, to klasyka amerykańskiego komiksu i filmu animowanego. Od 1965 do 2000 roku kanał CBS, a następnie od 2001 telewizja ABC regularnie w okresie świątecznym emitują kreskówkę wyreżyserowaną przez Billa Melendeza. Historia przeplata jest oryginalnymi i tradycyjnymi kolędami opowiadającymi o prawdziwym znaczeniu Bożego Narodzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kolejna wojna o Boże Narodzenie w USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.