Kolejne parafie odwołują publiczne sprawowanie Mszy [AKTUALIZUJEMY]

Kolejne parafie odwołują publiczne sprawowanie Mszy [AKTUALIZUJEMY]
(fot. unsplash.com)

Sprawdź, które parafie zrezygnowały z publicznej Mszy w związku z ogłoszonym stanem zagrożenia epidemicznego.

Taką decyzję jako pierwsi podjęli dominikanie z parafii na warszawskim Służewie

DEON.PL POLECAW komunikacie zakonnicy piszą, że zrobili to "mając na względzie wzajemną odpowiedzialność za zdrowie i życie każdego z nas". "Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa, wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzenia w naszej świątyni do nie więcej niż 50 osób. Decyzja obowiązuje w niedziele i dni powszednie - do odwołania."

 

Podobne komunikaty wydały także:

Kościół pw. Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu - Dominikanie

"Mając na względzie wzajemną odpowiedzialność za zdrowie i życie każdego z nas, zgodnie z rozporządzeniem Premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, zgodnie z komunikatem ks. abp. Stanisława Gądeckiego z dnia 13 marca 2020 r., podjęliśmy decyzję
zawieszeniu publicznego sprawowania Eucharystii oraz Sakramentu Pojednania i zamknięciu naszego kościoła począwszy od niedzieli, 15 marca."

Całość TUTAJ >>

Parafia św. Andrzeja Boboli w Warszawie - Jezuici

"W SANKTUARIUM NIE BĘDZIE ODPRAWIANYCH EUCHARYSTII Z UDZIAŁEM WIERNYCH. DECYZJA OBOWIĄZUJE OD SOBOTY, 14 MARCA B.R. OD GODZINY 17:00 DO ODWOŁANIA."

Całość TUTAJ >>

Parafia pw. św. Mikołaja w Gdańsku - Dominikanie

"Z uwagi na wprowadzenie w kraju stanu zagrożenia epidemiologicznego nie będziemy sprawować mszy świętych w Kaplicy Królewskiej, kościele pw. Świętego Jana i w kościele pw. Świętej Katarzyny do odwołania. (...) Usilnie prosimy o pozostanie w domach i nieprzychodzenie do kościoła. Podkreślamy, że te informacje przekazujemy z głębokim bólem, a jednocześnie z poszanowaniem stanowionego prawa w obliczu zagrożenia życia i zdrowia. Decyzja ta jest wyrazem odpowiedzialności i miłości bliźniego."

Parafia pw. św. Jacka w Rzeszowie - Dominikanie

"W związku z trudną sytuacją epidemiologiczną, mając na uwadze wzajemną odpowiedzialność za zdrowie i życie każdego z nas, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, zgodnie z dyspensą ks. Bpa Jana Wątroby – ordynariusza Rzeszowskiego z dnia 13 marca 2020 r., podjęliśmy trudną decyzję o zawieszeniu publicznego sprawowania Eucharystii w naszym kościele począwszy od soboty, 14 marca od godz. 12:00 do odwołania."

Bazylika Trójcy Świętej i kościoł pw. św. Idziego w Krakowie - Dominikanie

"... zdecydowaliśmy o zawieszeniu publicznego sprawowania Mszy świętych i nabożeństw w naszej bazylice i kościele pw. św. Idziego począwszy od soboty 14 marca (od godziny 13:00).

Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów wynikających z konieczności ograniczenia zgromadzeń, także religijnych, do nie więcej niż 50 osób.

W niedzielę 15 marca nasza bazylika i kościół pw. św. Idziego będą zamknięte.

Zapewniamy, że powierzone nam intencje mszalne będziemy odprawiali w wewnętrznej kaplicy klasztoru."

Biskup gliwicki odwołuje wszystkie Msze publiczne

"W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce w dniu 13 marca br., mając na uwadze przede wszystkim dobro społeczeństwa, w łączności z Kościołem w Polsce, z dniem dzisiejszym zarządzam dla Diecezji Gliwickiej co następuje:

1. odwołane zostają planowe godziny Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej. Kapłani będą odprawiać przewidziane Msze św. w kościołach parafialnych lub kaplicach, według wyznaczonych na te dni intencji, jednak bez udziału ludu (sine populo); nakazuję jednocześnie odprawienie jednej Mszy św. każdego dnia do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii; z powodów duszpasterskich udzielam prawa binacji i trynacji."

Przeczytaj cały dekret TUTAJ >>

Parafia św. Brata Alberta w Krakowie - Nowej Hucie

Parafia Przemienienia Pańskiego w Katowicach - Dominikanie

"Mając na względzie wzajemną odpowiedzialność za zdrowie i życie każdego z nas, bardzo Was prosimy:

NIE PRZYCHODŹCIE NA MSZĘ ŚWIĘTĄ
W SOBOTĘ WIECZOREM I W NIEDZIELĘ

Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa, wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzenia w naszej świątyni do nie więcej niż 50 osób."

kościół pw. św. Wojciecha we Wrocławiu - Dominikanie

Drodzy Bracia i Siostry,

mając na względzie wzajemną odpowiedzialność za zdrowie i życie każdego z nas, zgodnie
z rozporządzeniem Premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, nasza wspólnota podjęła decyzję o zawieszeniu publicznego sprawowania Eucharystii w naszym kościele, począwszy od soboty 14 marca do odwołania.

Nasz kościół, położony w samym sercu Wrocławia, gromadzi w każdą niedzielę cztery tysiące osób przyjeżdżających z całego miasta i okolic. Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa, wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzenia w naszej świątyni do nie więcej niż 50 osób. Biorąc zaś pod uwagę wyżej wspomnianą specyfikę miejsca, nawet mniejsza liczba osób nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Bardzo prosimy o przyjęcie tej decyzji w zaufaniu. Jesteśmy przekonani, że im radykalniejsze, chociaż dla nas wszystkich bolesne, kroki podejmiemy w obecnej chwili, tym szybciej wrócimy do normalnego życia i razem cieszyć się będziemy celebracją liturgii Triduum Paschalnego.

Wszystkie przyjęte na kolejne dni intencje mszalne odprawimy w kaplicy wewnętrznej, bez możliwości uczestniczenia wiernych w Eucharystii.

O ile nie pojawią się nowe fakty, nasz kościół, wraz z kaplicą bł. Czesława, patrona Wrocławia, pozostanie otwarty do modlitwy indywidualnej w dni powszednie od godz. 9.00 do 19.00.

Sprawowanie sakramentu pokuty zawieszamy do przyszłego poniedziałku (23 marca). Chcemy mieć czas na analizę sytuacji i znalezienie bezpiecznego rozwiązania dla celebracji tego sakramentu.

W tych dniach bądźmy solidarni w modlitwie, wzajemnej trosce oraz w sposób odpowiedzialny stosujmy się do zaleceń służb, dbających o nasze wspólne bezpieczeństwo.

Bracia Dominikanie

parafia pw. św. Mikołaja w Gdyni-Chyloni:

"KOMUNIKAT Z 13/14 MARCA 2020 R.

1. Odwołujemy sprawowanie Mszy Świętych z ludem w parafii św. Mikołaja z dniem 14 marca.

2. Msze Świete beda sprawowane w pustym kościele i w tych Liturgiach mogą wziąć udział tylko: Liturgiczna Służba Ołtarza, organista, zakrystianka i osoby, które zamówiły intencje mszalne (wejście przez zakrystię od strony ul. Młyńskiej).

3. Zapraszamy do obejrzenia transmisji online, na profilu facebookowym Głos Mikolaja, Mszy Świętej w niedzielę o 10:00 oraz nabożeństwa Gorzkich Żali.

4. W sobotę, 14 marca istnieje możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu w dolnym kościele od 8:40 do 18:20 i od 21:30 do 7:40 w niedzielę.

5. Dolny kościół bedzie otwarty przez cały dzień dla każdego wiernego.

trwajmy w jedności duchowej i pomocy wzajemnej

ks. Jacek Socha
/proboszcz/"

 

Zgromadzenie Sług Miłości w Skawinie:

"W związku z poważnym zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas dużych zgromadzeń, jakimi są m.in. Msze Święte i inne nabożeństwa, jak też zgodnie z zaleceniami odpowiednich służb i wytycznymi Episkopatu Polski, biorąc pod uwagę małe rozmiary naszej Kaplicy i bardzo dużą ilość osób na Mszach Świętych niedzielnych, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu publicznych nabożeństw z udziałem wiernych od piątku 13 marca do odwołania.

Przyjęte na te dni intencje mszalne będą regularnie odprawiane. Łączymy się w modlitwie za Polskę i cały świat.

Zachęcamy do uczestnictwa w Mszy Świętej za pośrednictwem radia, telewizji i Internetu."

* * *

Artykuł na bieżąco aktualizujemy.

Redaktorka i dziennikarka DEON.pl, autorka książki "Pełnymi garściami". Prowadzi blog dane wrażliwe.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejne parafie odwołują publiczne sprawowanie Mszy [AKTUALIZUJEMY]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.