Kolejny kardynał-emeryt traci prawo do udziału w konklawe. Ilu kardynałów może obecnie wybierać papieża?

Kolejny kardynał-emeryt traci prawo do udziału w konklawe. Ilu kardynałów może obecnie wybierać papieża?
Kard. Crescenzio Sepe. Fot. Charlie1965nrw - Praca własna CC BY-SA 3.0 de / Wikimedia
KAI / mł

W piątek 2 czerwca kończy 80 lat metropolita senior Neapolu, wcześniej długoletni wysoki funkcjonariusz kurialny kard. Crescenzio Sepe, tracąc tym samym prawo udziału w konklawe, gdyby do niego obecnie doszło. Liczba uprawnionych do tego purpuratów wynosi odtąd 121.

Przyszły kardynał urodził się 2 czerwca 1943 w mieście Carinaro w prowincji Caserta w południowo-środkowych Włoszech. 12 marca 1967 przyjął święcenia kapłańskie, inkardynowany do diecezji Aversa. Studiował później na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz rzymskim Uniwersytecie „La Sapienza”.

Nuncjusz, który kupował lekarstwa i mleko

Ukończył też Papieską Akademię Kościelną, kształcącą dyplomatów kościelnych i w 1972 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Jego pierwszą placówką, na którą go wysłano, była nuncjatura apostolska w Brazylii. Pełnił tam nie tylko obowiązki dyplomatyczne, ale także posługiwał duszpastersko ubogim. Szczególnie często udzielał się mieszkańcom miasteczka baraków „Guara Dois”, położonego wówczas ok. 20 km od stolicy kraju – Brasilii. Swym „parafianom” służył zarówno duchowo, jak i materialnie, dostarczając im m.in. lekarstwa i mleko.

W 1975 powrócił do pracy w Sekretariacie Stanu, w którym pod kierunkiem substytuta abp. Giovanniego Benellego zajmował się kontaktami z organizacjami międzynarodowymi, np. UNESCO, a następnie pracował w biurze „Informacja i Dokumentacja”. W latach 1987-92 był asesorem do spraw ogólnych w Sekretariacie Stanu.

Święceń biskupich udzielił mu Jan Paweł II

2 kwietnia 1992 św. Jan Paweł II powołał prał. Sepe na sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i udzielając mu sakry biskupiej. Jego mottem biskupim są słowa „In Nomine Domini” (W Imię Pańskie). Na tym stanowisku m.in. reprezentował Stolicę Apostolską na międzynarodowym spotkaniu biskupów i księży, kierujących różnymi strukturami kościelnymi w europejskich państwach postkomunistycznych i byłych republikach sowieckich, które odbyło się na Jasnej Górze w 1995 r.

DEON.PL POLECA

Organizował też z ramienia Watykanu dwa pierwsze międzynarodowe spotkania kapłanów w ramach duchowych przygotowań Wielkiego Jubileuszu 2000 roku, które odbyły się kolejno w Fatimie (17-21 VI 1996) i Jamusukro (7-14 VII 1997). Przygotowywał i wspierał wszystkie wydarzenia z okazji 30. rocznicy uchwalenia soborowego dekretu o posłudze kapłanów “Presbyterorum Ordinis” (w 2000) oraz obchody 50-lecia kapłaństwa Jana Pawła II (7-10 XI 1996).

Uczestniczył w wyborze Benedykta XVI i Franciszka 

Na konsystorzu 21 lutego 2001 Jan Paweł II włączył arcybiskupa w skład Kolegium Kardynalskiego, a 9 kwietnia tegoż roku przeniósł go na stanowisko prefekta Kongregacji Ewangelizacji Narodów i wielkiego kanclerza Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum. Na tym urzędzie kard. Sepe uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, m.in. w Synodach Biskupów, reprezentował papieża na różnych obchodach rocznicowych Kościołów lokalnych (np. w Indiach, Beninie, Mongolii) oraz odbył wiele podróży po całym świecie, m.in. do Chin i licznych krajów Ameryki Łacińskiej, Azji i Afryki, zapoznając się z sytuacją miejscowych Kościołów.

W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Benedykta XVI. I to on 20 maja następnego roku mianował kard. Sepe arcybiskupem metropolitą Neapolu. W marcu 2013 uczestniczył w konklawe, które wybrało papieża Franciszka. Na jego ręce złożył gotowość ustąpienia z urzędu rządcy Kościoła neapolitańskiego, co nastąpiło 12 grudnia 2020; nadal jednak kierował archidiecezją jako jej administrator apostolski do czasu mianowania przez Franciszka 2 lutego 2021 nowego metropolity abp. Domenico Battaglii. Kard. Sepe jest członkiem Dykasterii ds. Duchowieństwa, Nauki Wiary i ds. Tekstów Prawnych. Jest też autorem szeregu prac teologicznych, m.in. książek nt. Trójcy Świętej i teologii osoby.

Mamy 222 kardynałów, 121 może wybierać papieża

Dziś Kolegium Kardynalskie liczy 222 członków, z których 48 mianował Jan Paweł II, 64 – Benedykt XVI i 110 – Franciszek. 121 z nich ma prawa wyborcze, w tym 9 powołanych przez papieża z Polski, 31 – przez jego następcę i 81 – przez obecnego Następcę św. Piotra. Wśród 101 purpuratów nie-elektorów 39 kreował Jan Paweł II, 33 – Benedykt XVI i 29 – Franciszek.

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Angolczyk Alexandre do Nascimento (1 III 1925), Argentyńczyk poch. chorwackiego Estanislao Esteban Karlic (7 II 1926) i Ugandyjczyk Emmanuel Wamala (15 XII 1926), najmłodszymi zaś Włoch posługujący w Mongolii Giorgio Marengo, ur. 7 VI 1974, Timorczyk (Wschodni) Virgilio Do Carmo da Silva (27 XI 1967) i Brazylijczyk Paulo Costa (ur. 20 VII 1967). Najdłuższy staż w Kolegium mają obecnie trzej kardynałowie: Michael Michai Kitbunchu z Tajlandii, Alexandre do Nascimento z Angoli i Thomas Stafford Williams z Nowej Zelandii, mianowani 2 lutego 1983.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolejny kardynał-emeryt traci prawo do udziału w konklawe. Ilu kardynałów może obecnie wybierać papieża?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.