Kolejny salezjanin wydalony ze zgromadzenia. Inspektoria podała publiczną informację

Kolejny salezjanin wydalony ze zgromadzenia. Inspektoria podała publiczną informację
Ks. Jacek Bałemba, były salezjanin. Źródło: YouTube / Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej w Białymstoku
tuwroclaw.com / wroclaw.salezjanie.pl /mł

Salezjanin ks. Jacek Bałemba został wydalony ze zgromadzenia. To oznacza, że nie może na razie sprawować mszy ani spowiadać. O sytuacji kapłana poinformowała inspetoria wrocławska na swojej stronie internetowej. 

Ks. Jacek Bałemba jest kapłanem z 33-letnim stażem. Do 18 listopada 2022 roku należał do salezjanów, jednak został wydalony ze zgromadzenia. Inspektoria nie podała w oświadczeniu powodu, dla którego tak się stało. Z nieoficjalnych informacji wynika, że może chodzić o odprawianie tzw. mszy trydenckiej bez koniecznego pozwolenia.

Ks. Jacek Bałemba wydalony ze zgromadzenia 

"Powyższą informację podajemy do publicznej wiadomości w związku z aktywnością ks. Jacka Bałemby prowadzoną przez niego bez jakiejkolwiek zgody i nadzoru władz kościelnych" - czytamy w oświadczeniu. Wydalony ze zgromadzenia kapłan zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego "nie może wykonywać władzy święceń", dopóki któryś z biskupów nie przyjmie go do swojej diecezji. Salezjanie informują też, że z momentem wydalenia ze zgromadzenia ks. Bałemba nie może ważnie spowiadać ani przepowiadać Słowa Bożego.

Jednak wydalony ksiądz wciąż odprawia msze święte i głosi kazania, publikując je na swoim kanale na YouTube, a kalendarz intencji mszalnych publikowany na jego blogu jest zapełniony do końca czerwca, co oznacza, że kapłan ma wciąż zamiar odprawiać msze codziennie. 

DEON.PL POLECA

To nie pierwszy kapłan, z którym salezjanie mają taki problem. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku ks. Michała Woźnickiego. 

Publikujemy oświadczenie inspektorii wrocławskiej salezjanów: 


Niniejszym informujmy, że ks. Jacek BAŁEMBA, salezjanin, profes wieczysty i członek Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego Św. Jana Bosko, z siedzibą we Wrocławiu, wyświęcony na prezbitera w 1990 r., z dniem 18 listopada 2022 r. został wydalony z Towarzystwa Św. Franciszka Salezego.

Zgodnie z kan. 701 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
1. Z dniem wydalenia (ipso facto) ustają śluby oraz prawa i obowiązki ks. Jacka Bałemby wynikające z profesji w Towarzystwie Salezjańskim, co oznacza że ww. nie jest już salezjaninem.
2. Od dnia wydalenia ks. Jackowi Bałembie nie wolno wykonywać władzy święceń dopóki nie znajdzie biskupa, który przyjmie go do diecezji po odbyciu odpowiedniej próby, zgodnie z postanowieniem kan. 693 KPK, lub przynajmniej zezwoli mu na piśmie na wykonywanie władzy święceń.

Ponadto z dniem wydalenia (18 listopada 2022 r.) ks. Jacek Bałemba (ipso facto) utracił stałe zamieszkanie, które jako członek instytutu zakonnego nabył zgodnie z kan. 103 KPK. W związku z tym straciły swoją ważność udzielone mu w 2021 r. przez ordynariusza miejsca: upoważnienie do spowiadania wiernych, o którym w kan. 967 §2 KPK (por. kan. 975 KPK) oraz zezwolenie do przepowiadania słowa Bożego (por. kan. 764 KPK).

Powyższą informację podajemy do publicznej wiadomości w związku z aktywnością ks. Jacka Bałemby prowadzoną przez niego bez jakiejkolwiek zgody i nadzoru władz kościelnych.

Źródło: tuwroclaw.com / wroclaw.salezjanie.pl / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Józef Augustyn SJ

Prezentowana sesja, nagrana w jezuickim Centrum Duchowości w Częstochowie, podejmuje problem zmagania i walki o wierności Bogu i Jego przykazaniom „pośród milczenia Boga”: osobistych kryzysów wiary; zgorszenia ludzi Kościoła; kontestowania religii w mediach; krwawego prześladowania...

Skomentuj artykuł

Kolejny salezjanin wydalony ze zgromadzenia. Inspektoria podała publiczną informację
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.