Poznań. Były salezjanin, ks. Woźnicki, został eksmitowany. Jego usunięcie z domu zakonnego zajęło trzy lata

Poznań. Były salezjanin, ks. Woźnicki, został eksmitowany. Jego usunięcie z domu zakonnego zajęło trzy lata
Były salezjanin, ks. Michał Woźnicki. Źródło: YouTube.com

W Poznaniu przeprowadzono eksmisję byłego salezjanina z domu zakonnego. Przebiegła bez incydentów. Opuszczenie lokalu zajmowanego w należącym do Towarzystwa Salezjańskiego domu zakonnym nakazał suspendowanemu księdzu i wydalonemu ze zgromadzenia zakonnikowi Michałowi Woźnickiemu sąd.

Ksiądz Michał Woźnicki został wydalony ze zgromadzenia w 2018 roku. W budynku zakonnym wielokrotnie interweniowała policja wzywana przez skonfliktowanych duchownych. O eksmisję księdza starało się Towarzystwo Salezjańskie, którego ks. Woźnicki był członkiem do czasu wydalenia z zakonu. Prawomocny wyrok w sprawie eksmisji zapadł pod koniec ubiegłego roku.

To pierwsza taka sytuacja w historii zakonu

Jak poinformował w czwartek w Poznaniu rzecznik prasowy wrocławskiej Inspektorii Towarzystwa Salezjańskiego ks. Jerzy Babiak, eksmisja księdza z domu zakonnego to pierwsza taka sytuacja w historii zakonu.

- Od początku staraliśmy się tę sytuację rozwiązać i ułożyć jak najlepiej. Dziś dobiega ona do końca. Mam nadzieję, że w naszym życiu zakonnym, wspólnotowym i w życiu społeczności ludzi Kościoła będzie żyło się spokojniej – powiedział.

DEON.PL POLECA

Przypomniał, że ksiądz Michał Woźnicki został wydalony ze zgromadzenia w 2018 roku.

"Powinien opuścić to miejsce w 2018 roku"

- To był moment, w którym powinien opuścić to miejsce. Przestał być salezjaninem, przestał więc mieć prawo do tego, by tu zamieszkiwać. Jednak jego decyzja, jego upór, postawa spowodowały, że przebywał tu dłużej. Następstwem tego były działania sądowe, wyrok i działania komornicze" – dodał.

W czwartek rano komornik w asyście policji wszedł do pomieszczeń opuszczonych w ostatnich godzinach przez kapłana. Zamek musiał otworzyć ślusarz - lokal był częściowo opróżniony.

Rzecznik Izby Komorniczej w Poznaniu Marek Grzelak poinformował dziennikarzy, że w trakcie eksmisji w pierwszym rzędzie sprawdzane jest, czy w tabernakulum w kaplicy urządzonej w pomieszczeniach zajmowanych przez ks. Woźnickiego znajduje się Najświętszy Sakrament. Dopiero po ewentualnym przeniesieniu hostii przez kapłana komornik zacznie spisywać inne rzeczy znajdujące się w pomieszczeniu.

Ks. Woźnicki jest suspendowany i niegodziwie sprawuje sakramenty

Mieszkający w domu zakonnym w centrum Poznania ks. Michał Woźnicki od dawna był skonfliktowany z pozostałymi zakonnikami; między duchownymi dochodziło do przepychanek i słownych utarczek. Podczas jednej z interwencji ks. Woźnicki został wyniesiony przez policjantów z domu zakonnego.

Po jednej z policyjnych interwencji, Inspektoria Towarzystwa Salezjańskiego św. Jana Bosko we Wrocławiu wydała oświadczenie, którym podkreślono, iż ks. Michał Woźnicki od sierpnia 2018 roku nie jest salezjaninem, a jako suspendowany kapłan "niegodziwie sprawuje sakramenty". Dodatkowo, wbrew poleceniu władz Archidiecezji Poznańskiej, w zajmowanych pomieszczeniach zorganizował nielegalną, prywatną kaplicę, w której przechowuje Najświętszy Sakrament.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Aleksander Bańka

Ta walka jest już wygrana

Opowieść o Wielkim Przegranym

Sekretne życie demonów to naturalna kontynuacja Sekretnego życia aniołów. Gdzieś między rzeczywistością anielską a rzeczywistością niebiańską, do której zmierzamy, jest wymiar duchowej walki, którą każdy z...

Skomentuj artykuł

Poznań. Były salezjanin, ks. Woźnicki, został eksmitowany. Jego usunięcie z domu zakonnego zajęło trzy lata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.