"Kolorami pisana modlitwa" w Sandomierzu

PAP / im

Blisko sto ikon autorstwa ks. Stanisława Drąga - ukazujących Pantokratora, Matkę Bożą, świętych i święta kościelne - można będzie oglądać od wtorku na wystawie "Kolorami pisana modlitwa". Ekspozycja zostanie otwarta w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.

Ks. Stanisław Drąg nazywa swoje ikony "deskami do nieba", swoją "wieczorną - a wielokrotnie nocną - modlitwą, ukrytą w malowanych deskach". Ikona jest bowiem jego teologią wyrażaną obrazem i kolorem, przedstawieniem, które umożliwia kontemplację istoty Boga - nie tylko pokazuje określony temat, ale go uobecnia.

Ks. Stanisław Drąg tworzy od ponad czterdziestu lat. Wśród ogromnej liczby jego prac są rysunki, akwarele i obrazy olejne. Zbiór ikon liczy ponad dwa tysiące. Kultura prawosławia i "pisanie" ikon stanowią wielką, życiową fascynację tego duchownego artysty - ocenia kustosz sandomierskiego Muzeum Diecezjalnego Urszula Stępień.

Do kapłaństwa uformowało go Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu. Podczas studiów teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zetknął się z liturgią cerkiewną i zainteresował prawosławiem. Uczęszczał również na wykłady z historii sztuki oraz zajęcia z rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Ponadto uczył się konserwacji zabytków u kustosza Wawelu - prof. Rudolfa Kozłowskiego.

DEON.PL POLECA

Od siedmiu lat duchowny tworzy na plebanii parafii Świętej Trójcy w Grabowie nad Pilicą (diecezja radomska), gdzie jest proboszczem. W 2001 roku został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków. Przed pięcioma laty ukazała się jego książka "Kolorami pisane Imię Boga".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kolorami pisana modlitwa" w Sandomierzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.