Zamek w Darłowie otwarty dla zwiedzających

Zamek w Darłowie otwarty dla zwiedzających
Zamek w Darłowie zbudował w drugiej połowie XIV w. książę Bogusław V z dynastii Gryfitów. W XV i XVI w. obiekt modernizowano i rozbudowywano (fot. muzeumdarlowo.pl)
PAP / slo

Od wtorku znów można zwiedzać Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie (Zachodniopomorskie). Placówka była zamknięta przez cztery miesiące z powodu remontu.

Gotycki zamek przeszedł termomodernizację. Za 660 tys. zł wymieniono cały system ogrzewania, 160 okien, docieplono stropy, dachy oraz zakonserwowano i uszczelniono witraże w zamkowej kaplicy.

Remont niemal w połowie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Resztę pieniędzy wyłożyło muzeum i starostwo powiatowe w Sławnie.

DEON.PL POLECA

Prace – jak mówi dyrektor muzeum, Jerzy Buziałkowski – przeprowadzono, bo dotychczas zimą nie można było na zamku osiągnąć temperatur, w jakich powinny być przechowywane eksponaty. - Wymagane temperatury to 18–20 stopni Celsjusza, tymczasem stary system ogrzewania pozwalał jedynie na osiągnięcie 5–9 stopni – powiedział Buziałkowski.

Zamek w Darłowie zbudował w drugiej połowie XIV w. książę Bogusław V z dynastii Gryfitów. W XV i XVI w. obiekt modernizowano i rozbudowywano. Ostatnie prace prowadzono za panowania Bogusława XIV, który odbudował zamek po pożarze z 1624 r.

Ostatnią lokatorką zamku z rodu Gryfitów była księżna Elżbieta. Po jej śmierci w 1654 r. budowla stała się własnością Brandenburczyków. Za ich panowania zamek dotknęły dwa wielkie pożary - w roku 1679 i 1680.

W XVIII w. część zamku zamieniono na magazyn soli. W latach 1807–1808 znajdował się w nim szpital dla żołnierzy cesarza Francuzów, Napoleona Bonaparte. Pod koniec XIX w. południowa część zamku stała się siedzibą sądu i więzienia, a wschodnia - magazynem zboża. W latach 1929–1935 obiekt przeszedł gruntowny remont, który służył przekształceniu go w muzeum.

Pierwszą ekspozycję otwarto dla zwiedzających w lipcu 1930 r. Muzeum ponownie uruchomiono w roku 1945. W latach 1971–1988 zamek poddano kapitalnemu remontowi, po którym znów udostępniono go dla zwiedzających.

Zgromadzona w darłowskim muzeum kolekcja liczy ok. 3 tys. eksponatów. Do najcenniejszych należy barokowa ambona z początku XVII w. ufundowana przez ostatnią lokatorkę zamku - księżną Elżbietę.

Ostatnia mieszkająca w Darłowie Gryfitka ufundowała również tzw. srebrny ołtarz, który obecnie znajduje się w muzeum w Słupsku (Pomorskie). Na darłowskim zamku eksponowano go przez trzy letnie miesiące ubiegłego roku z okazji obchodów 80-lecia muzeum.

Zamek w Darłowie odwiedza rocznie ok. 80 tys. osób, większość z nich przybywa latem, dlatego muzeum na ten czas przygotowuje specjalne wystawy. W tym roku zaplanowana jest ekspozycja „Świat Słowian i Wikingów”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zamek w Darłowie otwarty dla zwiedzających
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.