Kolumbia: archidiecezja zawiesiła 15 księży za nadużycia seksualne

Kolumbia: archidiecezja zawiesiła 15 księży za nadużycia seksualne
(fot. depositphotos.com)
1 miesiąc temu
KAI / pp

Archidiecezja Villavicencio w Kolumbii zawiesiła 15 księży, około jednej dziesiątej miejscowego duchowieństwa, pod zarzutem wykorzystywania seksualnego. Abp Óscar Urbina Ortega zgłosił duchownych do prokuratury i zgodził się wziąć udział w śledztwie.

Archidiecezja Villavicencio pod koniec ubiegłego tygodnia poinformowała, że postępuje zgodnie z instrukcjami papieża Franciszka i Konferencji Episkopatu Kolumbii w sprawie "zera" tolerancji dla wykorzystywania seksualnego przez księży.

W połowie lutego dorosły mężczyzna złożył pozew o nadużycie. Archidiecezja wszczęła następnie wstępne dochodzenie, które doprowadziło do zawieszenia księży. Jej rzecznik poinformował, że archidiecezja Villavicencio po raz pierwszy otrzymała pozew od momentu, gdy papież opublikował wytyczne dotyczące "zera" tolerancji dla wykorzystywania seksualnego.

W archidiecezji Villavicencio posługuje 140 księży. Oznacza to, że nieco ponad dziesięć procent jej duchowieństwa została zawieszona do czasu wyjaśnienia zarzutów. Niektóre kolumbijskie media opublikowały listę 15 księży poddanych dochodzeniu. Kolejna faza śledztwa odbędzie się w Watykanie, ponieważ archidiecezja, zgodnie z papieskimi wytycznymi, przesłała dotychczasowe wyniki dochodzenia do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
16,14 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kolumbia: archidiecezja zawiesiła 15 księży za nadużycia seksualne
Komentarze (1)
JK
~Jan Kowalski
14 kwietnia 2020, 15:43
10% duchownych ma zarzuty wykorzystywania seksualnego dzieci, a zapewne jeszcze kilku nie postawiono zarzutów... to są skutki dziesięcioleci zaniedbań w tak poważnej sprawie.

Skomentuj artykuł

Kolumbia: archidiecezja zawiesiła 15 księży za nadużycia seksualne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.