Kolumbia: Krajowy Kongres Pojednania

Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie

Odszkodowania dla ofiar przemocy w Kolumbii i zwrot ziemi pozbawionym jej rolnikom znalazły się w centrum zainteresowania Krajowego Kongresu Pojednania, zorganizowanego przez Kościół już po raz piąty. Rozpoczynające się dziś trzydniowe spotkanie zgromadzi w stołecznej Bogocie uczestników z prawie wszystkich 76 kolumbijskich diecezji. Są wśród nich biskupi, ludzie kierujący diecezjalnymi Caritas i komisjami Iustitia et Pax, duszpasterze, osoby zakonne, seminarzyści, członkowie ruchów kościelnych, przedstawiciele innych wyznań. Zaproszono też reprezentantów instytucji świeckich, w tym organizacji zrzeszających ofiary przemocy, a również osobistości zagraniczne.

Kolumbijski Kongres Pojednania stawia w centrum człowieka. Dlatego odbywa się pod hasłem: "Jego godność, jego nadzieja, jego miejsce". Program obejmuje trzy tematy. Pierwszy dotyczy odszkodowań jako okazji do pojednania przez uznanie godności ofiar. Drugim jest sprawiedliwość okresu przemian jako droga do zapewnienia ofiarom przemocy w Kolumbii udziału w budowaniu trwałego pokoju. Wreszcie trzeci temat to zwrot ziemi jako istotny warunek, by przemiany społeczne doprowadziły do narodowego pojednania.

Krajowe Kongresy Pojednania odbywają się w Kolumbii począwszy od 2000 r. co dwa lub trzy lata. Organizuje je powołany do życia w 1977 r. przez kolumbijski episkopat Krajowy Sekretariat Duszpasterstwa Społecznego, należący do konfederacji katolickich organizacji charytatywnych Caritas Internationalis. Kongresy są jedną z form włączania się Kościoła w proces pojednania i pokoju w tym kraju tak dotkliwie dotkniętym przemocą ciągnącej się od dziesięcioleci wojny domowej wywołanej przez lewackich partyzantów.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kolumbia: Krajowy Kongres Pojednania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.