Krew Ofiar zawołała z ziemi do Boga

Krew Ofiar zawołała z ziemi do Boga
(fot. shutterstock.com)

Musi nam Bóg grzbiety przeorać i musi nas obryzgać Krew Ofiar, byśmy przestali "pochylać się z troską i zrozumieniem" nad Ofiarami, a zaczęli jak Chrystus współodczuwać ból ich zgwałconych ciał i dusz.

Wydarzenia ostatnich tygodni, których tematem jest zbrodnia pedofilii oraz praktykowane akty seksualne z niepełnoletnimi powyżej 15 roku życia, których dopuszczały się osoby duchowne i zakonne, są kairosem od Przenajświętszego dla Jego Oblubienicy.

A skoro, w wielu przypadkach (w wielu - nie każdorazowo), słudzy Pańscy nie chcieli być Samarytanami wobec gwałconych, czy w inny sposób seksualnie wykorzystywanych Braci i Sióstr, wybierając ochronę "zabójców", patologiczne poczucie solidarności z nimi, stosując wobec nich choćby "parafialną turystykę", to Krew Ofiar głośno zawołała z ziemi do Boga.

Nie ma co dalej brnąć w idiotyczne usprawiedliwianie się, że w każdej grupie społecznej, a procentowo najwięcej w rodzinach czy szkołach, mamy do czynienia z tą zbrodnią. Nie ma co się infantylnie tłumaczyć, że przecież w innych Kościołach i związkach wyznaniowych dzieje się podobnie, a nikt o tym głośno mówić nie chce.

Nie ma co również ratując skórę hetero, rozpalać stosów dla homo- czy biseksualnych, z pełną premedytacją upatrując w nich jedyne jej źródło. I nie ma co wreszcie pomniejszać skali tejże zbrodni, ubierając Ofiary w wykresy, słupki i procenty. Pewna grupa duchownych i zakonnych polskiego Kościoła dopuściła się jej. I to jest fakt.

Pewna grupa duchownych i zakonnych ukrywała swoją wiedzę na ten temat, a część do dzisiaj ignoruje i tę zbrodnię i Ofiary. Za to, moim zdaniem, ponoszą większą winę i odpowiedzialność niż kaci Dzieci i Młodzieży.

Na kościelnym gruncie marginalnie pojawia się kwestia finansowego zadośćuczynienia. Nie da się i to nigdy, oszacować sprawiedliwego odszkodowania za tak potworną zbrodnię, jaką jest zgwałcenie ciała i ducha. Kto powinien osobiście materialnie odpowiadać? Oczywiście, nie tylko sami kaci, ale także osoby chroniące ich.

Wiem, że prawnie żadna firma czy instytucja, nie mająca uprzednio stosownej wiedzy, nie ponosi odpowiedzialności nawet za najgorsze zbrodnie swojego pracownika: ani zamożne w kapitał korporacje prawnicze czy bankowe, ani organy oświatowe, ani inne. A jednak mam w sercu jakieś przekonanie, że duchowni i zakonni w ramach wspólnej, solidarnej pokuty za zbrodnie pedofilii, których dokonali inni duchowni i zakonnicy, w geście uniżenia wobec Ofiar, mogliby złożyć dobrowolną kwotę na jakąś fundację czy stowarzyszenie, które fachowo zajmują się pomocą tym Osobom. Wiem, że to nie pozszywa Rozdartych, nie wymaże Im pamięci, ale może pozwoli choć jedną noc przespać bez lęku i sprawi, że będą potrafili choć jeszcze jeden dzień żyć.

W najbliższym czasie wiele się zmieni w polskim Kościele. Najwięcej oberwą duchowni i zakonni niemający krwi Ofiar na rękach. Nie szkodzi. Musi nas księży i osoby zakonne wreszcie mocno zaboleć ta zbrodnia wołająca o pomstę do nieba. Musi nam Bóg grzbiety przeorać i musi nas obryzgać Krew Ofiar, byśmy przestali "pochylać się z troską i zrozumieniem" nad Ofiarami, a zaczęli jak Chrystus współodczuwać ból ich zgwałconych ciał i dusz.

My wszyscy byliśmy skalani,
a wszystkie nasze dobre czyny jak skrwawiona szmata.
My wszyscy opadliśmy zwiędli jak liście,
a nasze winy poniosły nas jak wicher.
Nikt nie wzywał Twojego imienia,
nikt się nie zbudził, by się chwycić Ciebie.
Bo skryłeś Twoje oblicze przed nami
i oddałeś nas w moc naszej winy (Iz 64, 5-6).

Bez Bożej chłosty obejść się nie może. I trzeba ją przyjąć bez lęku, ale z pokorą, wstydem i na kolanach, z których ma nas prawo podnieść jedynie Bóg, bo Ofiar tej zbrodni nie mamy prawa o nic prosić.

ks. dr hab. Tomasz Szałanda - kapłan archidiecezji warmińskiej, wykładał homiletykę w WSD w Elblągu i Pieniężnie, autor kilku książek i kilkudziesięciu artykułów z zakresu demonologii, mariologii i homiletyki. Od 2000 r. proboszcz parafii w Stawigudzie

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krew Ofiar zawołała z ziemi do Boga
Komentarze (9)
24 marca 2019, 22:03
Dziwny artykuł zachęcający do zemsty na niewinnych. Już w Starym Testamencie prorocy mówili o zasadzie "ojcowie jedli jabłka, a nam ścierpły zęby", że jest niesprawiedliwa i nie obowiązuje. A tu ktoś ją głosi na nowo.
Natalia Świderska
24 marca 2019, 14:49
Mocny tekst. Adekwatny do sytuacji. Pedofilii nie można ubierać w okrągłe słówka. Dziękuję
24 marca 2019, 18:01
Które występki ubierane w okrągłe słówka być powinny i dlaczego? 
Natalia Świderska
24 marca 2019, 23:56
Co za błysk intelektu.Tylko po co?
25 marca 2019, 07:35
Po które "co" będzie dobrze, a po które "co" dobrze nie będzie i dlaczego?
23 marca 2019, 13:01
Krew skrzywdzonych przez SBcką i inną agenturę w Kościele nie sprawiła "byśmy przestali "pochylać się z troską i zrozumieniem" nad Ofiarami, a zaczęli jak Chrystus współodczuwać ból ich zgwałconych ciał i dusz". W przypadku agentury to agenci byli ofiarami, a ich ofiary oraz domagający się sprawiedliwości byli karłami moralnymi napędzanymi żądzą zemsty. Trzeba było się nie prostytuować (to nie do księdza osobiście, a nurtu, który reprezentuje), to teraz grzmienie na pedofilię nie byłoby zgrzytem obłudy.
Maciej Niećko
Maciej Niećko
23 marca 2019, 12:57
myślę, że my katolicy powinniśmy stanąć do walki przeciw zbrodniom pedofilstwa, gwałtów i seksualnego niewolnictwa, które wynikają  bezpośrednio z bezosobowego używania seksualności człowieka. Siłą wprowadzane liberalno-lewicowe programy  edukacji seksualnej dzieci, nauczają, że seksualność nie jest powiązana z osobowym związkiem, miłością kobiety i mężczyzny, ale polega na  "przyjemności, masturbacji, orgazmu, ...". Seks-wyedukowany  mężczyzna-onanizator, w sposób podświadomy, na bazie seks edukacji, w przemocą używa innych słabszych ludzi (pedofilstwo, gwałty, biznes-porno i inne zboczenia seksualne  ). "Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017–2020”  ZdrovveLove Drodzy Młodzi Gdańszczanki i Gdańszczanie, Jesteście u progu dorosłości....Prezydent Miasta ,Paweł A. .. edukacja seksualna dziecka powinna zacząć się przed 4 rokiem życia. 4-6 lat Doświadczanie radości i przyjemności w poznawaniu własnego ciała, w tym przyzwoleniena dotykanie miejsc intymnych. 6-9 Wprowadzanie pojęć „akceptowalne współżycie za zgodą obu stron”. 9-12 lat Informacje na temat przyjemności, masturbacji, orgazmu, różnych metod antykoncepcyjnych” w Niemczech, gdzie taka „edukacja" seksualna prowadzona jest już od kilku pokoleń,  w 2017 roku aż 13 539 dzieci zostało zgwałconych. W Polsce brak zdecydowanego przeciwstawienia się przez Prymasa edukacji  seksualnej dzieci, zadziwia mnie i niepokoi "Modlitwą i myślą staję przy trumnie śp. Pana Pawła A, aby dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie przez Jego ręce i serce stało się udziałem wielu osób" boję się, że za naszą zgodą  krystalizuje się grupa wpływowych  naganiaczy na dziecięcą seksualizację,deprawację, zbrodnie pedofilstwa i gwałtów.
Anna Żebrowska
23 marca 2019, 10:44
Wreszcie jakiś ludzki, wrażliwy głos w tej potwornej sprawie, nazywający rzeczy po imieniu: "patologiczne poczucie solidarności", "idiotyczne usprawiedliwianie się", "infantylne tłumaczenia, że przecież w innych Kościołach i związkach wyznaniowych dzieje się podobnie". Wreszcie głos wołający o odszkodowania dla ofiar, ponieważ KK jest (był?) jedyną instytucją chroniącą sprawców. Oby to nie był głos wołający na puszczy...
24 marca 2019, 22:00
efka47 kłamiesz, KK nie był i nie jest instytucją chroniącą sprawców. Jesteś ślepa i głucha na jasne dowody. Np. która szkoła płaci odszkodowanie za nauczyciela, który uderzył ucznia, czy go wykorzystał seksualnie? Nawet nikt nie podnosi takiego głosu. Dlaczego Kościół ma płacić za cudze grzechy? Czy wiesz ile domów samotnej matki utrzymuje Kościół? A przecież ktoś inny skrzywdził te kobiety i dzieci. Zapraszam na drogę po rozum do głowy i odrzucenie propagandy.

Skomentuj artykuł

Krew Ofiar zawołała z ziemi do Boga
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.