Poznaj 6 fundamentów DEON.pl

Poznaj 6 fundamentów DEON.pl
(fot. shutterstock.com)
Piotr Żyłka / Redakcja DEON.pl

Co jest dla nas najważniejsze? Dlaczego działamy akurat w taki sposób? Co chcemy dać Kościołowi w Polsce? Poznaj 6 fundamentów portalu DEON.pl.

18 września mija 6 lat od wystartowania w sieci portalu DEON.pl. W tym czasie wielokrotnie byliśmy pytani o to, co tak naprawdę chcemy dawać naszym użytkownikom i Kościołowi w Polsce. Dziś jest dobry dzień, żeby udzielić odpowiedzi na te pytania. Przedstawiamy Wam "6 fundamentów DEON.pl".

Tekst powstał na podstawie misji portalu sformułowanej przez jego radę programową.

1) Przybliżamy Kościół światu i świat Kościołowi

DEON.PL POLECA

Chcemy być pomostem, a nie tymi, którzy dzielą. Kościół istnieje dla świata, a nie dla samego siebie. Nie chcemy działać według ostrego podziału na to, co świeckie i to, co religijne, lecz propagujemy duchowość Wcielenia - a więc Boga, który dobrze czuje się w świecie i go kocha. Nie udajemy, że świat stoi w miejscu i nic się nie zmienia. Chcemy szukać i znajdować Boga oraz dobro, wsłuchując się w problemy człowieka w naszych czasach, by go wspierać w drodze przez dialog i otwartą dyskusję. Zgodnie z myślą Franciszka - chcemy działać na "peryferiach".

2) Pozytywnie o Bogu, wierze i człowieku

Chcemy głosić Dobrą Nowinę - czyli bliskość, zaangażowanie Boga i Jego dobroć, którą otrzymujemy za darmo. Zgodnie z misją jezuitów pragniemy "nieść pociechę" i za św. Pawłem "wzmacniać siły wewnętrznego człowieka". Nie przymykamy oczu na zagrożenia, grzech i zło, także w Kościele, ale przede wszystkim budujemy na tym, co dobre w nas, w świecie, w drugim człowieku. Bóg jest dobry i miłosierny - chcemy, żeby jak najwięcej ludzi doświadczyło tego w swoim życiu.

3) Mówimy "ludzkim językiem"

Chcemy komunikować się i ewangelizować językiem zrozumiałym dla współczesnego człowieka, odwołując się do codziennego doświadczenia, wyobraźni i uczuć. Nie szukamy konfrontacji i podsycania konfliktów, ale podejmujemy kontrowersyjne tematy i pytania. Staramy się ciągle szukać takiego języka, by nie rozmijać się ze zwykłym katolikiem i człowiekiem zagubionym. Mówiąc symbolicznie - schodzimy z ambony, żeby być bliżej człowieka.

4) Jesteśmy zainteresowani życiem społecznym, ale nie wikłamy się w doraźne polityczne spory

Wypowiadamy się na tematy społeczne, ale nie stajemy po stronie takiej czy innej partii politycznej. Bliskie są nam wartości propagowane przez naukę społeczną Kościoła. Chcemy być wolni od politycznych, emocjonalnych przepychanek, by tworzyć przestrzeń, gdzie ludzie mogą spokojnie poszukać odpowiedzi na głębsze pytania, które ich nurtują.

5) Promujemy pozytywne wydarzenia, ludzi i ruchy w Kościele

Zamiast krytykować świat i tracić siły oraz czas na tropienie zła za każdym rogiem, staramy się pokazywać takich ludzi, wspólnoty, świeckich, księży, wydarzenia, akcje, ruchy, świadectwa życia itd., które przyciągają i pokazują, że w Kościele dzieje się naprawdę dużo dobrych rzeczy. Wierzymy, że inspirowanie i zapraszanie ludzi do wejścia w doświadczenie wiary jest zdecydowanie bardziej skuteczne od nakazywania i zakazywania. Dlatego tak mocno zależy nam na promowaniu ludzi Kościoła, którzy nie narzekają na zły świat, nie biadolą, ale biorą sprawy w swoje ręce i starają się "robić dobro".

6) Konstruktywnie krytykujemy

Czasem w Kościele dzieją się rzeczy złe. Nie mamy zamiaru udawać, że tak nie jest. Chcemy być głosem wewnątrz Kościoła, który z miłością  czasem coś krytykuje i nie zamiata problemów pod dywan. Dla naszego wspólnego dobra. Bo przecież jeśli sami tego nie będziemy robić, to będziemy nieautentyczni dla świata.

Ale przede wszystkim jesteśmy dla Was - naszych czytelników i użytkowników. Chcemy razem z Wami każdego dnia szukać drogi do Pana Boga. Chcemy zachęcać się wzajemnie do nieustawania na drodze wiary. Do wstawania po każdym upadku. Do zaufania Mu. Do niepoddawania się. Nigdy. Zachęcamy Was do kontynuowania tej naszej wspólnej "życiowej" przygody, o której czeski ksiądz Tomas Halik powiedział kiedyś: "Nie bójmy się zawrotu głowy od spojrzenia w głąb Nieznanego. Nie bójmy się pokornego wyznania «nie wiemy» - to przecież nie jest koniec, ale zawsze nowy początek niekończącej się drogi".


Cieszymy się, że jesteście z nami od początku istnienia portalu, czyli od 18-go września 2009 roku.  Wasza obecność, podpowiedzi, komentarze, wsparcie dobrym słowem, modlitwą a także finansowe są kluczowe dla rozwoju DEON.pl. To dzięki Wam, została zrealizowana wersja mobilna naszego portalu.

Nie wahajcie się nas wspierać. Z myślą o Was chcemy żeby DEON.pl nadal pozostał wyjątkowym i niekomercyjnym miejscem w sieci.

DEON.pl jest apostolskim dziełem Prowincji Południowej Towarzystwa Jezusowego (jezuitów), prowadzonym przez Wydawnictwo WAM, dlatego tytuł donacji nosi nazwę "darowizna na działalność statutową Wydawnictwa WAM oraz Towarzystwa Jezusowego".

Kliknij w poniższy baner, wesprzyj nas finansowo i pomóz nam się rozwijać:

Poznaj 6 fundamentów DEON.pl - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznaj 6 fundamentów DEON.pl
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.