Rocznica upadku muru: dziękczynienie i przebłaganie

Rocznica upadku muru: dziękczynienie i przebłaganie
Grzegorz Dobroczyński SJ

Dziś, 9 listopada, przypada 25-lecie upadku Muru Berlińskiego. W obchodach nie braknie akcentów religijnych. O godz. 11.00 w Kaplicy Pojednania w Berlinie odbyło się główne ekumeniczne nabożeństwo dziękczynienia, uwielbienia i przebłagania.

Można pytać, dlaczego w tak radosnym momencie w modlitwie pojawi się akcent przebłagalny? Wspólnoty ewangelickie Berlina, organizujące obchody tłumaczą: "podział miasta  przyniósł wiele cierpień. Wiele niesprawiedliwości dokonało się także wskutek zjednoczenia, a nad wieloma z nich nadal rozciąga się milczenie." Wspólnoty ewangelickie oraz Kościół katolicki w Niemczech dokonują więc bilansu czasu przemian. Austriacka agencja katolicka Kathpress, przeprowadziła rozmowę z kard. Georgiem Sterzinsky’m, w maju 1989 r. arcybiskupem Berlina. Przyznał on, że biskupi katoliccy okazali, w porównaniu z laikatem, w decydującym momencie "nazbyt wielką lękliwość" wobec władz. Wcześniej, w r. 1987  zdecydowaniem odznaczał się jego poprzednik kard. Joachim Meissner. Ten jednak został mianowany w 1988 r. metropolitą Kolonii. Nominacja biskupa z NRD na stolicę w Niemczech Zachodnich była precedensem i ważnym sygnałem Stolicy Apostolskiej, jednak tym samym Kościół katolicki w NRD stracił swą główną postać. Kard. Sterzinsky przyznaje: "Udało nam się uniknąć wejścia na wiele błędnych ścieżek, lecz jednocześnie nie dokonaliśmy wielu rzeczy, przez które winniśmy wstrząsnąć systemem." Biskup Magdeburga, Gerhard Feige bilansując lata przemian dla niemieckiej agencji katolickiej KNA, stwierdził, że w nowej rzeczywistości często brakuje postaw solidarności. Dodał: "Wolność jest także męcząca i wielu mówi dzisiaj: "wolność jest bardziej szara niż marzenie o niej“ - raj na ziemi nie zaistniał.

Biskup Görlitz, Wolfgang Ipolt stwierdził, że dla Niemców na Wschodzie, bycie chrześcijanami nie stało się po przełomie lżejsze. "Wcześniej wiadomo było dokładnie gdzie jest wróg wiary. W dzisiejszym, pluralistycznym społeczeństwie wielu nie wie zbyt dokładnie, co szkodzi wierze i co służy budowaniu wspólnoty.“  Jednakże wśród swoich wiernych, podobnie jak na Zachodzie, widzi bp Ipolt podążanie "ku byciu chrześcijanami z większym zdecydowaniem i przekonaniem.“ Jak sądzi, wobec często "zasuszonej tradycji", o tym, czy ludzie w przyszłości pozostaną w Kościele "decyduje osobiste słowo TAK powiedziane Chrystusowi i jego Kościołowi.“

W nabożeństwie w Kaplicy Pojednania pamiętano także o innej dacie, nocy a 9 na 10 listopada 1938 r., zwanej Nocą kryształową, pogromie Żydów, znaczącym rozciągnięcie się ciemności nazizmu nad Niemcami i całym światem. Błogosławieństwu kończącemu modlitwy towarzyszyło życzenie, aby światło pokoju zapalone w Kaplicy Pojednania rozprzestrzeniło się na cały świat. Po modlitwie, kanclerz Angela Merkel w towarzystwie duchowieństwa luterańskiego i katolickiego, wraz  z wikariuszem generalnym archidiecezji berlińskiej, ks. prałatem Tobiasem Przytarskim zapaliła światło pamięci w miejscu pamięci, przy fragmencie zachowanego muru, dzielącego miasto przez ponad  28 lat.

DEON.PL POLECA

W przeddzień polskiego Święta Niepodległości warto słuchać i śledzić, jak swoją rocznicę przeżywają nasi zachodzi sąsiedzi, chrześcijanie różnych wyznań żyjący w Niemczech. Dziękczynienie i przebłaganie, podniosłość atmosfery i radosne świętowanie, wspomnienie historii i troska o przyszłość, refleksja i modlitwa spotkały się w słusznych proporcjach.

Czy nasze narodowe święto przebiegnie równie godnie, według miary własnej doniosłości?

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rocznica upadku muru: dziękczynienie i przebłaganie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.