W obliczu śmierci - komentarz o. Żmudzińskiego

W obliczu śmierci - komentarz o. Żmudzińskiego
W obliczu dramatu i śmierci - komentarz (fot. PAP / EPA/CODELCO)
Logo źródła: Być dla innych

Cały świat obiegła wiadomość, że górnicy uwięzieni w kopalni w San José de Atacama w Chile budują ołtarz. Około czterech miesięcy będą musieli jeszcze czekać aż służby wiercące dodatkowy szyb uwolnią ich z ciasnego pomieszczenia znajdującego się 700 metrów pod ziemią. Ustawili już pod ziemią krzyż i zwrócili się z prośbą o dostarczenie im innych symboli religijnych.

W obliczu zagrożenia życia człowiek zadaje sobie ważne pytania. Wówczas symbole przypominające o tym, że życie nie kończy się z chwilą śmierci, stają się ważniejsze niż chleb. Towarzysząc chilijskim górnikom modlitwą, zastanawiam się nad tym, jak zachowałbym się w podobnej sytuacji.

Kilka tygodni temu rozmawiałem z młodymi Bułgarami. Zadałem im pytanie, czy są osobami wierzącymi. W odpowiedzi jedna z bułgarskich studentek odpowiedziała: ”moi rodzice są prawosławni więc chyba i ja jestem prawosławna ale jak dotąd, to się nie zastanawiałem czy w coś wierzę. Chyba nie, bo co to może zmienić?”

„A gdy myślisz o śmierci – kontynuowałem. Nie wydaje ci się, że wszystko to, czego się nauczyłaś i czego doświadczyłaś poszłoby na marne?” Twarz studentki zmieniła się, jakbym zadał pytanie, którego nie powinno się zadawać młodej osobie.

DEON.PL POLECA

„O śmierci?” – zapytała. Tak. Myślałam o śmierci, gdy umierał mój wujek i wtedy byłam pewna, że nie odszedł na zawsze”.

To był początek naszej dwugodzinnej rozmowy o sensie życia i o sensownym umieraniu. Po tej rozmowie długo nie mogła dojść do siebie i przez cały następny dzień wykorzystywała każdą chwilę, by zadawać mi pytania a nie otrzymując odpowiedzi jeszcze bardziej zagłębiała się w refleksję nad sensem własnego życia.

Choć śmierć jest dzisiaj tematem tabu, to gdy pytam młodych ludzi: „co chciałbyś usłyszeć w mowie pożegnalnej na swoim pogrzebie, jak chciałbyś być pamiętany”, chętnie rozmawiają i zadają sobie pytania nad jakimi nigdy do tej pory się nie zastanawiali. Czasem wydaje mi się, że spadające na ludzi tragedie są błogosławieństwem, okazją, by nadali swojemu życiu ponadczasowy sens. Jakże bogaci duchowo będą chilijscy górnicy, gdy znów ujrzą światło.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W obliczu śmierci - komentarz o. Żmudzińskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.