Komisja ds. pedofilii złożyła zawiadomienia do prokuratury w sprawie hierarchów Kościoła

Komisja ds. pedofilii złożyła zawiadomienia do prokuratury w sprawie hierarchów Kościoła
(Fot. episkopat.pl)
PAP/KAI/rp.pl/TVN24

Sześciu duchownych dotyczy zawiadomienie Państwowej Komisji ds. Pedofilii skierowane do prokuratury. Sprawa ma związek z przypadkiem molestowania seksualnego osoby nieletniej, którego dopuszczał się ksiądz Jan W. z diecezji bielsko-żywieckiej.

Jak podaje portal Rp.pl zawiadomienie do prokuratury jest efektem zbadania przez komisję "zeznań Janusza Szymika i zgromadzonych materiałów".

"W latach 80. Janusz Szymik jako nastolatek przez 5 lat był wykorzystywany seksualnie przez proboszcza parafii w Międzybrodziu" - informuje portal.

Prokuratura potwierdza: wpłynęło zawiadomienie

"Dzisiaj (w czwartek - PAP) drogą faksową z Prokuratury Krajowej, z Departamentu Postępowania Przygotowawczego otrzymaliśmy korespondencję od wiceprzewodniczącego Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15" - potwierdził PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie Wojciech Mularczyk.

Media, m.in. portale TVN24, Onet i Rp.pl informują, że  zawiadomienie komisji dotyczy hierarchów kościelnych: bp. Tadeusza Rakoczego, kard. Stanisława Dziwisza, bp. Romana Pindla i bp. Piotra Gregera.

"To nie ja będę musiał teraz ciągle chodzić i udowadniać, kto powinien składać wyjaśnienia, kto powinien zostać pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności" - powiedział w rozmowie z TVN24 Janusz Szymik

Komunikat Państwowej Komisji ds. Pedofilii

W ramach prowadzonych działań Państwowa Komisja ds. Pedofilii wysłała do Prokuratury Generalnej m.in. dwa zawiadomienia dotyczące sześciu osób duchownych. Komisja wnioskuje o wszczęcie postępowania w sprawie niezawiadomienia przez duchownych organów ścigania, mimo posiadanej przez nich wiedzy o krzywdzeniu małoletnich przez osoby im podległe.

Państwowa Komisja, po zapoznaniu się z posiadanymi materiałami stwierdza, że w dacie 13 lipca 2017 r. tj. z dniem wejścia w życie prawnego obowiązku zawiadomienia o każdej wiarygodnej informacji dotyczącej podejrzenia popełnienia czynu zabronionego, osoby duchowne wskazane w zawiadomieniach posiadały wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci w latach wcześniejszych.

Odnosząc się do przepisu art. 240 § 1 k.k. w brzmieniu obowiązującym, Państwowa Komisja wskazuje, że nie ma przeszkód formalnych, by do odpowiedzialności karnej mogły zostać pociągnięte osoby, które powzięły wiarygodną wiadomość o przestępstwie przed wejściem w życie noweli art. 240 k.k.

Państwowa Komisja stoi na straży interesu społecznego, dbając o sprawiedliwość dla poszkodowanych przestępstwem pedofilii.

Od listopada 2020 r. Państwowa Komisja ds. Pedofilii wysłała 84 zawiadomienia do prokuratury, w tym 34 w związku z art. 240 § 1 k.k.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Komisja ds. pedofilii złożyła zawiadomienia do prokuratury w sprawie hierarchów Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.