Komisja ds. pedofilii złożyła zawiadomienia do prokuratury w sprawie hierarchów Kościoła
Sześciu duchownych dotyczy zawiadomienie Państwowej Komisji ds. Pedofilii skierowane do prokuratury. Sprawa ma związek z przypadkiem molestowania seksualnego osoby nieletniej, którego dopuszczał się ksiądz Jan W. z diecezji bielsko-żywieckiej.
Jak podaje portal Rp.pl zawiadomienie do prokuratury jest efektem zbadania przez komisję "zeznań Janusza Szymika i zgromadzonych materiałów".
"W latach 80. Janusz Szymik jako nastolatek przez 5 lat był wykorzystywany seksualnie przez proboszcza parafii w Międzybrodziu" - informuje portal.
Prokuratura potwierdza: wpłynęło zawiadomienie
"Dzisiaj (w czwartek - PAP) drogą faksową z Prokuratury Krajowej, z Departamentu Postępowania Przygotowawczego otrzymaliśmy korespondencję od wiceprzewodniczącego Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15" - potwierdził PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie Wojciech Mularczyk.
Media, m.in. portale TVN24, Onet i Rp.pl informują, że zawiadomienie komisji dotyczy hierarchów kościelnych: bp. Tadeusza Rakoczego, kard. Stanisława Dziwisza, bp. Romana Pindla i bp. Piotra Gregera.
"To nie ja będę musiał teraz ciągle chodzić i udowadniać, kto powinien składać wyjaśnienia, kto powinien zostać pociągnięty do jakiejkolwiek odpowiedzialności" - powiedział w rozmowie z TVN24 Janusz Szymik
Komunikat Państwowej Komisji ds. Pedofilii
W ramach prowadzonych działań Państwowa Komisja ds. Pedofilii wysłała do Prokuratury Generalnej m.in. dwa zawiadomienia dotyczące sześciu osób duchownych. Komisja wnioskuje o wszczęcie postępowania w sprawie niezawiadomienia przez duchownych organów ścigania, mimo posiadanej przez nich wiedzy o krzywdzeniu małoletnich przez osoby im podległe.
Państwowa Komisja, po zapoznaniu się z posiadanymi materiałami stwierdza, że w dacie 13 lipca 2017 r. tj. z dniem wejścia w życie prawnego obowiązku zawiadomienia o każdej wiarygodnej informacji dotyczącej podejrzenia popełnienia czynu zabronionego, osoby duchowne wskazane w zawiadomieniach posiadały wystarczającą wiedzę o wykorzystaniu seksualnym dzieci w latach wcześniejszych.
Odnosząc się do przepisu art. 240 § 1 k.k. w brzmieniu obowiązującym, Państwowa Komisja wskazuje, że nie ma przeszkód formalnych, by do odpowiedzialności karnej mogły zostać pociągnięte osoby, które powzięły wiarygodną wiadomość o przestępstwie przed wejściem w życie noweli art. 240 k.k.
Państwowa Komisja stoi na straży interesu społecznego, dbając o sprawiedliwość dla poszkodowanych przestępstwem pedofilii.
Od listopada 2020 r. Państwowa Komisja ds. Pedofilii wysłała 84 zawiadomienia do prokuratury, w tym 34 w związku z art. 240 § 1 k.k.
Skomentuj artykuł