„Kompromis z władzą”. To pierwsza rekolekcyjna konferencja biskupów

„Kompromis z władzą”. To pierwsza rekolekcyjna konferencja biskupów
Rekolekcje Episkopatu. Fot. Flickr / Episkopat News
KAI / mł

Biskupi odbywają na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Tematem tegorocznego skupienia to „Odpowiedzialność pasterzy”. Rekolekcje dla hierarchów głosi wybitny patrolog, ks. prof. Henryk Pietras SJ.

„Kompromis z władzą” – to temat pierwszej konferencji, która zainaugurowała biskupie rekolekcje. Uczestniczy w nich prawie cały Episkopat Polski. Rozpoczęły się we wtorek wieczorem. Podczas czterodniowych rekolekcji rekolekcjonista wygłosi osiem nauk. Wśród nich m.in. konferencje zatytułowane „O pasterzach uciskających owce” i „Oczyszczeniu świątyni z rzeczy zbędnych”. 

Jakich nauk wysłuchają biskupi na rekolekcjach? 

W środę biskupi wysłuchają trzech konferencji, kolejno: „Siedmiu braci machabejskich i ich matka”, „Miejsca religii i wiary w hierarchii wartości” oraz „Rola pasterzy: żniwiarze czy siewcy?”. W czwartek usłyszą naukę o „Niebezpiecznej «walce ze złem», następnie konferencję poświęconą patronowi dnia: „Klemens Rzymski i problem zawiści w Kościele” oraz rozważanie na podstawie Księgi Zachariasza – „O pasterzach uciskających owce”. W ostatnim dniu rekolekcji, w piątek, wydarzenie z Ewangelii Łukasza o wypędzeniu przekupniów ze Świątyni Jerozolimskiej będzie punktem wyjścia do rozważania o „Oczyszczeniu świątyni z rzeczy zbędnych”. 

Każdy dzień jasnogórskiego skupienia rozpoczyna się Mszą świętą z jutrznią, a kończy Apelem Jasnogórskim o 21.00. W ciągu dnia zaplanowano modlitwy brewiarzowe, czas na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, a w czwartek czas na sakrament pokuty i pojednania. Na zakończenie w Kaplicy Matki Bożej zostanie odprawiona Msza święta za zmarłych w ostatnim roku biskupów, której przewodniczyć będzie abp Wojciech Polak.

DEON.PL POLECA

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych praktyk rekolekcyjnych wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w 1950 roku.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Damian Andrzej Muskus OFM, Magdalena Dobrzyniak

Kościół należy do Boga, ale jego „dziś” zależy od ludzi

Nieustannie słyszymy o kryzysie i upadku Kościoła. Skandale seksualne, manipulacja i przemoc, jego nierozerwalna więź z polityką wzbudzają silne emocje. O swoje miejsce we wspólnocie...

Skomentuj artykuł

„Kompromis z władzą”. To pierwsza rekolekcyjna konferencja biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.