Komu pomoże 55 tys. wielkanocnych baranków?
Ponad 55 tys. baranków z logo Caritas rozprowadziły w tym roku parafie archidiecezji krakowskiej w ramach akcji "Podziel się wielkanocną radością". Jak co roku, złożone ofiary przeznaczone są na pomoc chorym, starszym i niepełnosprawnym. Przeprowadzana po raz piętnasty w archidiecezji akcja pomogła uzyskać fundusze na rozbudowę Stacji Opieki Caritas w Gdowie.
- Nie wpłynęły jeszcze ofiary ze wszystkich parafii, ale spodziewamy się, że akcja powinna przynieść nam ponad 120 tys. zł, które przeznaczymy na rozbudowę stacji - mówi dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula. Pozostała do dyspozycji parafii część ofiar przeznaczona zostanie na pomoc dla najuboższych.
Rozbudowa Stacji Opieki Caritas w Gdowie jest konieczna ze względu na obowiązek dostosowania pomieszczeń do obowiązujących standardów. Rehabilitacja odbywa się w zbyt małym pomieszczeniu. - Stacja jest dobrze wyposażona w sprzęt rehabilitacyjny, ale poszczególne stanowiska odgrodzone są tylko parawanami. Najciaśniej jest na fizykoterapii, a na gimnastykę też brakuje miejsca - mówi s. Teresa Zygmunt, kierownik Stacji Opieki w Gdowie.
W ub. roku z pomocy stacji skorzystało prawie 2700 osób. Dzięki rozbudowie stacja będzie mogła prowadzić intensywniejszą rehabilitację, co jest bardzo ważne ze względu na duże potrzeby w tym rejonie i brak innych ośrodków rehabilitacyjnych. Oprócz osób dorosłych, Stacja Opieki w Gdowie od lat rehabilituje także najmłodszych i prowadzi gimnastykę korekcyjną dla dzieci z wadami postawy. Dziennie przyjmuje nawet 70 osób. Prace nad rozbudową stacji rozpoczęły się jesienią 2011 r.
Ofiary za baranki pomogły już m.in. w remoncie i rozbudowie ośrodka Caritas w Zembrzycach, w budowie Rodzinnego Domu Pomocy w Krakowie i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Spytkowicach koło Zatora, a także w utrzymaniu Domu Wczasowo - Rehabilitacyjnego w Zebrzydowicach, przeznaczonego na czasowe pobyty osób starszych, chorych i niepełnosprawnych.
Na początku Wielkiego Postu Caritas zaproponowała też dzieciom akcję "Jałmużna wielkopostna". Tak jak w ubiegłych latach, do parafii trafiło ponad 24 tys. tekturowych skarbonek. Akcja ma charakter wychowawczy: uczy miłości bliźniego, która kosztuje. Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności (słodycze, różne formy rozrywki) dzieci oszczędzały pieniądze, aby przeznaczyć je na dobry cel. Ofiary zebrane przez dzieci zostają w parafiach i są przeznaczone na pomoc najuboższym, chorym, starszym i samotnym.
Skomentuj artykuł