Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich

Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich
(fot. Ania i Artur Nowaccy / Foter / CC BY-SA 2.0)
KAI / kn

Z udziałem ok. 300 osób na Jasnej Górze odbyła się Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich.

Spotkanie stanowiło okazję do rozmów wokół programu wychowawczego, spraw organizacyjnych dotyczących pracy w szkołach oraz programu IV Tygodnia Wychowania, który odbędzie się w od 14 do 20 września br. pod hasłem: "Wychowywać do prawdy".

Obrady dyrektorów szkół katolickich na Jasnej Górze poświęcone były m.in. roli prawdy w odpowiedzialnym wychowaniu, bo jak zauważyła s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich (RSK) - misją szkół katolickich jest ukazywanie roli prawdy w życiu społecznym, narodowym i państwowym; prawdy o kulturze, o naszej tożsamości osobowej. "Żyjemy w wolnym kraju i mamy prawo wszystko uczynić, aby przekaz wiedzy i samowychowanie poprzez słowo i przykład nauczycieli, były oparte na Prawdzie przez duże P i na prawdzie, tej przez małe p" - mówiła siostra sekretarz RSK.

Zdaniem s. Wojnar - niepokojące są zmiany w prawie, które odsuwają na dalszy plan podmiotowość nauczyciela i ucznia. "Jeżeli się odrzuci Boga, a to się niejako z urzędu robi, po prostu milczy się o Bogu, to na pewno w dalszej konsekwencji odrzucony będzie człowiek. I my to już w oświacie bardzo widzimy. Jeżeli chodzi o nauczycieli - wykreśla się z przepisów prawa tzw. doskonalenie zawodowe nauczycieli, rozwój osobowy nauczycieli, natomiast wprowadza się rozwój instytucji pod nazwą - ośrodek rozwoju edukacji, rozwój szkoły - i to jest ta "nowoczesność", która zagraża człowiekowi" - zauważyła s. Wojnar.

Na autoformację nauczycieli i potrzebę życia w świecie prawdziwych wartości wskazał bp Marek Mendyk. Jak podkreślił asystent Rady Szkół Katolickich z ramienia Konferencji Episkopatu Polski - to, co szczególnie chcemy przekazać dyrektorom szkół, to, to, by nie bali się budować na Prawdzie, czyli budować na Chrystusie, budować na Słowie. Odkrywanie Słowa Bożego każdego dnia, to jest nic innego jak odkrywanie prawdy o sobie".

DEON.PL POLECA

Celem jasnogórskiego spotkania była wspólna modlitwa, formacja i przygotowanie merytoryczne do nowego roku szkolnego. Część formacyjną poprowadził biblista, bp Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.
Uczestnicy konferencji zapoznali się także m.in. z propozycją lektur nieobowiązkowych z języka polskiego na wszystkich etapach kształcenia, bo jak zaznaczył przewodniczący Rady Szkół Katolickich ks. Zenon Latawiec SDB "można przez zły dobór lektur wypaczyć sumienie ucznia, wartości, które powinny być preferowane w szkołach katolickich". Dyrektorzy rozmawiali też o współpracy z rodzicami w zakresie wychowania w wierze i szkolnej katechezie w kontekście etyki w szkole. Poruszona również została problematyka bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Sierpniowa konferencja dyrektorów szkół katolickich jest jednym z trzech spotkań tego typu odbywających się na Jasnej Górze. W listopadzie lub na początku grudnia odbywa się Forum Szkół Katolickich, a w marcu ma miejsce także konferencja dyrektorów. Oprócz tego we wrześniu gromadzi się też Forum Szkół Katolickich, które obejmuje dzieci i młodzież. Spotkania mają na celu realizację zadań statutowych Rady Szkół Katolickich tzn. wspieranie szkolnictwa katolickiego w wypełnianiu jego misji, jaką jest nauczanie, kształcenie, ale przede wszystkim wychowywanie, które - jak podkreślił ks. Latawiec - jest bardzo ważnym elementem życia społecznego i szkoły katolickie muszą zwracać na to uwagę".

Dyrektorzy uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w Kaplicy Matki Bożej, pod przewodnictwem bp. Mendyka, przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego. Zgodnie z tradycją został ponowiony Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej.

Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich odbyła się pod hasłem: "Szkoła oparta na Prawdzie".

Nowy rok szkolny rozpocznie w Polsce ponad pół tysiąca placówek katolickich zrzeszonych w Radzie Szkół.

Patronką szkolnictwa katolickiego w Polsce od 9 lat jest Matka Boża Jasnogórska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.