Kongres mediów katolickich: cyfrowy świat

Kongres mediów katolickich: cyfrowy świat
(fot. flickr.com)
Radio Watykańskie

Roli prasy katolickiej we współczesnym społeczeństwie i Kościele oraz wyzwaniom stojącym przed nią w cyfrowym świecie poświęcony jest międzynarodowy kongres, który rozpoczął się w Rzymie. W czterodniowym spotkaniu zorganizowanym przez Papieską Radę ds. Środków Społecznego Przekazu uczestniczą przedstawiciele 85 krajów. W większości są to świeccy, choć nie brakuje też kapłanów i zakonników związanych z mediami.

Jak zauważa kierujący papieską dykasterią abp Claudio Maria Celli, postępująca digitalizacja także dla prasy katolickiej jest wielkim wyzwaniem. „Podstawowe pytanie jest wciąż to samo: jakie zadanie ma pełnić katolickie radio czy katolicka telewizja we współczesnym kontekście społecznym, we współczesnym Kościele? – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Celli. – Tę samą kwestię można odnieść do prasy”. Przewodniczący Papieskiej Rady zwrócił uwagę, że temat kongresu nie dotyczy tylko szeroko rozumianej prasy katolickiej, ale jej miejsca w cyfrowym świecie. „Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej osób czyta gazety – katolickie i inne – w internecie lub też kupuje ich elektroniczne wydanie. Poza tym nie da się zaprzeczyć, że nowe technologie otwierają przed nami o wiele szersze perspektywy, bardziej bogate i stymulujące – dodał abp Celli. – Z tego właśnie powodu uznaliśmy za stosowne zorganizowanie spotkanie ludzi związanych z prasą katolicką na całym świecie”.

Otwierając obrady szef watykańskiej dykasterii zauważył, że obecny kongres jest kontynuacją wcześniejszych spotkań, które poświęcone były kolejno: katolickiej telewizji, kształceniu na wydziałach komunikacji społecznej, radiofonii oraz pracy biskupów odpowiedzialnych za komunikację w łonie poszczególnych episkopatów. Obecne spotkanie jest więc kontynuacją wcześniejszych kongresów.

Obok wykładów odbywają się spotkania dyskusyjne prowadzone zarówno przez dziennikarzy, jak i teologów, socjologów i blogerów. Mowa będzie m.in. o tym, czy prasa katolicka powinna unikać pewnych tematów, w jaki sposób powinna podejmować kontrowersyjne kwestie oraz jak prasa katolicka pomaga Kościołowi w tym, by realnie był obecny w epoce cyfrowej. Jak wskazał abp Celli, uczestnicy spotkania w konfrontacji z przedstawicielami mediów laickich zastanawiać się będą również nad tym, co jest newsem, gdy chodzi o Kościół i jak bardzo medialne doniesienia poddane są dyktaturze relatywizmu, która sprawia, że często banalne informacje są nagłaśniane, a prawdziwe newsy nigdy nie trafiają na czołówki gazet. Polskę na kongresie reprezentuje m.in. rzecznik prasowy episkopatu, ks. Józef Kloch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kongres mediów katolickich: cyfrowy świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.