Konsekracja dziewicy w diecezji toruńskiej

Konsekracja dziewicy w diecezji toruńskiej
(fot. unsplash.com)
KAI / kk

- Dzisiaj w świecie każdy chce realizować swoje plany, a wolność wydaje się być wartością nadrzędną. Dlatego tak bardzo potrzeba powołań ludzi, którzy mają odwagę i otrzymują od Boga siłę, żeby być znakiem, że w tym świecie można zrezygnować z pseudowartości, że można mieć mniej, że można być posłusznym, że można żyć w czystości, choć dokoła panuje rozwiązłość, że można mówić o prawdziwej miłości, służbie, poświęceniu – mówił bp Wiesław Śmigiel 30 sierpnia podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze św. Janów. Tego dnia w diecezji toruńskiej miała miejsce konsekracja dziewicy.

Podczas homilii hierarcha zwrócił uwagę na Słowo Boże, przypadające na obecną niedzielę, objaśniające jednocześnie rzadkie, choć cenne powołanie. Pierwsze czytanie przywoływało postać proroka Jeremiasza, który „mówił rzeczy niechciane, niepopularne, ale pochodzące od Boga. Wskazywał, gdzie jest dobro i piętnował zło. W każdym czasie trzeba być odważnym głosicielem Słowa Bożego i szukać w Nim siły” - wyjaśniał. Wiele światła na dziewictwo konsekrowane rzuca również Ewangelia ze św. Mateusza, w której padają słowa „Jeśli ktoś chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je”. Biskup Śmigiel zaznaczył: „Dziewica naśladuje Jezusa i mówi o królestwie niebieskim, wskazuje na niebo, cel naszego życia. Potrzebujemy zarówno „tradycyjnych” powołań do życia konsekrowanego, jak i osób żyjących w świecie”.

DEON.PL POLECA
Następnie pasterz diecezji toruńskiej zadał kandydatce trzy pytania: „czy chcesz aż do końca życia trwać w dziewictwie i w służbie Bogu i Kościołowi?”, „czy chcesz w Duchu Ewangelii naśladować Chrystusa, aby twoje życie w szczególny sposób świadczyło o miłości i było znakiem przyszłego królestwa?” oraz „czy chcesz być konsekrowana, zaślubiona naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi, Synowi Bożemu?”. Po odpowiedzi dziewica konsekrowana modliła się, leżąc krzyżem, a zebrani wierni wstawiali się za nią litanią do wszystkich świętych, wspominając w niej szczególnie dziewice a także świętych i błogosławionych związanych z diecezją toruńską. Na znak konsekracji dziewica otrzymała od biskupa księgę Pisma Świętego oraz obrączkę.

Na Eucharystii oprócz rodziny i zaprzyjaźnionych z kandydatką dziewic konsekrowanych zgromadziło się również wielu kapłanów i zakonników, wspomagających ją w rozeznawaniu powołania.

Diecezja toruńska cieszy się trzema powołaniami do dziewictwa konsekrowanego. Nieżyjąca już Iwona Piotrowska OV uczyła katechezy, Dorota Wawrowska OV posługuje na misjach. Hanna Piekut, która przyjęła dziś konsekrację, jest nauczycielem wychowania przedszkolnego oraz udziela się w rodzinnej parafii pw. świętych Mikołaja BP, Stanisława BP i Jana Chrzciciela w Ostromecku. Do dzisiejszego obrzędu przygotowywała się przez 9 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konsekracja dziewicy w diecezji toruńskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.