Konsekrowani z relikwiami męczenników na Jasnej Górze

Konsekrowani z relikwiami męczenników na Jasnej Górze
(fot. shutterstock.com)
KAI / slo

Przedstawiciele wszystkich zakonów żeńskich i męskich w Polsce w sobotę 26 września w pieszej pielgrzymce z częstochowskiej katedry na Jasną Górę przyniosą relikwie, wizerunki i portrety osób konsekrowanych, które oddały swoje życie za wiarę.

Okazją jest obchodzone w tym dniu na całym świecie wspomnienie świętych i męczenników życia konsekrowanego.

- Trzeba męczenników z dalszej i bliższej przeszłości przypomnieć (…). Chcemy ich twarze przypomnieć Kościołowi w Polsce, ludowi Bożemu w naszej Ojczyźnie (…). Trzeba byśmy zobaczyli, jak wielu spośród nas umiało być wiernymi do końca, aż do przelania krwi - napisali w zaproszeniu m. Leticja Niemczura CSSJ i o. Janusz Sok CSRS, przewodniczący żeńskiej i męskiej konferencji zakonnej wyższych przełożonych.

- Wiemy dobrze jak wiele osób konsekrowanych z Polski dało na przestrzeni dziejów świadectwo męczeństwa. Począwszy od Pięciu Braci Męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa w 1003 r. w Międzyrzeczu, aż po męczenników naszych czasów, których szczególnymi twarzami stają się o. Michał Tomaszek i o. Zbigniew Strzałkowski, franciszkańscy męczennicy w Peru, których beatyfikację będziemy przeżywali 5 grudnia - czytamy w specjalnym liście.

Pielgrzymka wdzięczności z relikwiami i wizerunkami polskich, konsekrowanych męczenników, wyruszy z częstochowskiej archikatedry o godz. 11.00. Po dotarciu do Bazyliki Jasnogórskiej pątnicy będą uczestniczyć o godz. 12.15 we mszy św. pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego abp Celestino Migliore.

Sobotnie wydarzenie poprzedzi trzydniowy Kongres Młodych Osób Konsekrowanych na Jasnej Górze. (Poniżej szczegółowy program).

Jak mówi nam przedstawiciel organizatorów - salezjanin ks. Michał Mejer SDB - "celem spotkania jest wymiana doświadczeń, wspólne świętowanie oraz debata nad przyszłością zakonów w nowoczesnym świecie". - Duża część spotkania upłynie na modlitwie i słuchaniu konferencji, ale będzie też koncert uwielbienia - dodaje zakonnik.

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla zakonów w Roku Życia Konsekrowanego, a także najliczniejsze, ponieważ organizatorzy spodziewają się blisko 1000 uczestników. Są to ludzie młodzi, od 20 do 35 roku życia.

Na całym świecie żyje obecnie ok. 950 tysięcy osób konsekrowanych, z czego ok. 34 tys. w Polsce.

W Polsce jest 101 żeńskich zgromadzeń zakonnych, tzw. czynnych (http://www.zakony-zenskie.pl/), 13 żeńskich zakonów kontemplacyjnych, 61 zakonów męskich i 30 instytutów świeckich (http:// www.kkis.pl/index.php/instytuty-swieckie).

Prawie 19 tys. to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich, ponad 1300 to mniszki z klasztorów kontemplacyjnych, ok. 12 tys. to zakonnicy, ok. 1200 osób to członkowie instytutów świeckich. Ponadto w Polsce są 193 dziewice konsekrowane, 239 wdowy konsekrowane, 1 wdowiec konsekrowany i 5 pustelników.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konsekrowani z relikwiami męczenników na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.