Konstantynopol ustalił procedurę wybrania głowy Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy

Konstantynopol ustalił procedurę wybrania głowy Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy
(fot. PAP/EPA/STEPAN FRANKO)
KAI / sz

W zwołanym na 15 grudnia do Kijowa soborze zjednoczeniowym, na którym powstanie Autokefaliczny Kościół Prawosławny Ukrainy, wezmą udział biskupi, księża, mnisi i świeccy.

 
Wszyscy oni będą mieli prawo głosu przy sporządzaniu listy wyborczej, na której znajdą się imiona trzech kandydatów na zwierzchnika przyszłego Kościoła. Mówi o tym zaproszenie na sobór, wystosowane przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja do biskupów ukraińskich, którego tekst ujawnił na swym Facebooku jeden z potencjalnych uczestników - metropolita Aleksander (Drabynko).
 

"Biorąc pod uwagę nasz list patriarszy (nr prot. 1001) z 12 października 2018 roku do Wielce Błogosławionego metropolity kijowskiego [podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu - KAI] Onufrego, zapraszam Waszą Ekscelencję do wzięcia udziału wraz z jednym duchownym i jednym mnichem lub świeckim, z których każdy będzie miał prawo głosu przy układaniu kartki wyborczej z trzema kandydatami, w soborze zjednoczeniowym w historycznej cerkwi Mądrości Bożej (Świętej Zofii) w Kijowie w sobotę 15 grudnia 2018 roku w celu ustanowienia statutu i kanonicznego wyboru zwierzchnika Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego na Ukrainie, jak to poprzednio było postanowione" - głosi tekst zaproszenia patriarszego z datą 1 grudnia br.

"Sobór ten zostanie zwołany pod przewodnictwem naszego specjalnego egzarchy, Wielce Błogosławionego metropolity Galii [Francji] Emanuela, który poprowadzi proces wspomnianego soboru we współpracy z naszymi egzarchami na Ukrainie i w honorowej obecności Jego Ekscelencji Petro Poroszenki, prezydenta waszego kraju" - napisał patriarcha Bartłomiej.

Na zakończenie swego listu wyraził nadzieję, że metropolita "przyjmie to zaproszenie, świadom swej historycznej odpowiedzialności w zakresie przywrócenia jedności kościelnego ciała Ukrainy i uzdrowienia ran krwotoku schizmy". Przypomniał ponadto, że to właśnie nowy zwierzchnik odbierze uroczyście tomos [dekret] o autokefalii Kościoła ukraińskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Konstantynopol ustalił procedurę wybrania głowy Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.