Prezydent Ukrainy: Sobór zjednoczeniowy Cerkwi 15 grudnia

Prezydent Ukrainy: Sobór zjednoczeniowy Cerkwi 15 grudnia
(fot. shutterstock.com)
PAP / ml

Sobór zjednoczeniowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej odbędzie się w połowie grudnia - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Uczestnicy Soboru mają wyłonić zwierzchnika Cerkwi, któremu zostanie wręczony tomos (dekret) o autokefalii dla ukraińskiego prawosławia.

"Sobór odbędzie się 15 grudnia" - poinformował Poroszenko w środę podczas wystąpienia na Forum Samorządu Lokalnego w Kijowie. "Sobór zatwierdzi statut naszej nowej Cerkwi. Ten Sobór wybierze zwierzchnika" - powiedział.

Według prezydenta hierarchowie ukraińskich Kościołów prawosławnych zbiorą się w sobotę 15 grudnia w Soborze Mądrości Bożej w Kijowie.

29 listopada prezydent przekazał, że Święty Synod Patriarchatu Ekumenicznego w Konstantynopolu zatwierdził już tekst tomosu. Przedstawiciel Poroszenki Rostysław Pawłenko wyjaśnił wówczas, że dokument ten zostanie wręczony zwierzchnikowi ukraińskiej Cerkwi po Soborze zjednoczeniowym.

Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola potwierdził w październiku, że wszczyna procedurę nadania autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Wystąpiła przeciwko temu Rosyjska Cerkiew Prawosławna (RPC), która uważa Ukrainę za swoje terytorium kanoniczne i nie chce jej niezawisłości.

Takie samo stanowisko reprezentuje Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego, jedyny dotąd Kościół prawosławny uważany za kanoniczny i uznawany przez pozostałe Kościoły prawosławne na świecie.

Według ekumenicznego patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I decyzje podejmowane przez Konstantynopol mają moc wiążącą dla wszystkich Kościołów prawosławnych. Zwierzchnik prawosławia podkreśla też, że autokefalia dla Kościoła ukraińskiego doprowadzi do zjednoczenia wszystkich członków Kościoła prawosławnego na Ukrainie.

Na Ukrainie działają trzy Kościoły prawosławne. Prócz podległego Moskwie funkcjonuje tu także Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego oraz znacznie mniejsza, wywodząca się z diaspory Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent Ukrainy: Sobór zjednoczeniowy Cerkwi 15 grudnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.