Kontrowersyjna decyzja władz więzienia podczas egzekucji kary śmierci
W wyniku decyzji Sądu Najwyższego oraz stanu Alabama, muzułmańskiemu więźniowi skazanemu na karę śmierci, została odmówiona obecność imama przy jego egzekucji. Decyzję władz potępili amerykańscy biskupi.
Jak informuje portal "Crux", standardem w przypadku egzekucji w amerykańskich więzieniach jest obecność chrześcijańskich kapelanów, towarzyszących więźniowi w jego ostatnich chwilach. Znajdują się oni w tym samym pomieszczaniu, w którym umiera skazaniec.
W przypadku Domineque Raya, muzułmanina, imam o którego poprosił, nie mógł być obecny w celi śmierci i oglądał egzekucję z innego pokoju. Nietypową decyzję władze więzienia uargumentowały względami "bezpieczeństwa osoby, która nie była pracownikiem więzienia".
Ray został skazany na śmierć w 1995 r. za brutalny gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczynki, Tiffany Harville.
Kościół odrzuca karę śmierci. To było nieuniknione>>
Głos w sprawie zabrali amerykańscy biskupi oraz katoliccy działacze. Jak informuje "Crux", Konferencja Biskupów Katolickich w USA (USCCB) wydała oświadczenie wyrażające podwójną dezaprobatę, zarówno dla kary śmierci jak i odmowy więźniowi właściwej opieki duchowej.
"Egzekucja Domineque Raya głęboko nas niepokoi. Sama kara śmierci jest naruszeniem ludzkiej godności, a Kościół od dawna domaga się jej zniesienia w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Pana Raya spotkała dalej idąca zniewaga odmowy opieki duchowej w ostatnich chwilach życia, z pogwałceniem Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA i prawa stanu Alabama" - napisali hierarchowie, cytowani przez "Crux".
Oświadczenie wydał w piątek arcybiskup Joseph Kurtz z Louisville, przewodniczący Komitetu Wolności Obywatelskiej USCCB i biskup Frank Dewane z Wenecji, Floryda, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Rozwoju Społecznego.
Kara śmierci w perspektywie chrześcijańskiej>>
Decyzja Trybunału została również potępiona przez wielu katolickich prawników i aktywistów.
Profesor Robert George, stypendysta prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie w Princeton, napisał na Twitterze: "To, co stan Alabama uczynił, nie pozwalając skazanemu na obecność duchownego jego własnej wiary, kiedy został stracony, było złe. Nie musiało się to stać i nie powinno było się wydarzyć" - informuje "Crux".
Dążenie do całkowitego zniesienia kary śmierci towarzyszy również Ojcu Świętemu od początku jego pontyfikatu. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w nowej redakcji Katechizmu Kościoła Katolickiego, w numerze 2267.
"Każde życie jest święte i ludzka godność powinna być respektowana bez żadnego wyjątku. Kościół nie pomniejsza w żadnym wypadku powagi popełnionej zbrodni, ale naucza w świetle Ewangelii, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ przekreśla nienaruszalność oraz niepowtarzalną wartość osoby" - napisał papież w przesłaniu do międzynarodowej komisji, która za cel stawia doprowadzenie do całkowitego zniesienia kary śmierci.
Skomentuj artykuł