Kontrowersyjna decyzja władz więzienia podczas egzekucji kary śmierci

Kontrowersyjna decyzja władz więzienia podczas egzekucji kary śmierci
(fot. shutterstock.com)
"Crux" / pk

W wyniku decyzji Sądu Najwyższego oraz stanu Alabama, muzułmańskiemu więźniowi skazanemu na karę śmierci, została odmówiona obecność imama przy jego egzekucji. Decyzję władz potępili amerykańscy biskupi.

Jak informuje portal "Crux", standardem w przypadku egzekucji w amerykańskich więzieniach jest obecność chrześcijańskich kapelanów, towarzyszących więźniowi w jego ostatnich chwilach. Znajdują się oni w tym samym pomieszczaniu, w którym umiera skazaniec.

W przypadku Domineque Raya, muzułmanina, imam o którego poprosił, nie mógł być obecny w celi śmierci i oglądał egzekucję z innego pokoju. Nietypową decyzję władze więzienia uargumentowały względami "bezpieczeństwa osoby, która nie była pracownikiem więzienia".

Ray został skazany na śmierć w 1995 r. za brutalny gwałt i zabójstwo 15-letniej dziewczynki, Tiffany Harville.

DEON.PL POLECA

Kościół odrzuca karę śmierci. To było nieuniknione>>

Głos w sprawie zabrali amerykańscy biskupi oraz katoliccy działacze. Jak informuje "Crux", Konferencja Biskupów Katolickich w USA (USCCB) wydała oświadczenie wyrażające podwójną dezaprobatę, zarówno dla kary śmierci jak i odmowy więźniowi właściwej opieki duchowej.

"Egzekucja Domineque Raya głęboko nas niepokoi. Sama kara śmierci jest naruszeniem ludzkiej godności, a Kościół od dawna domaga się jej zniesienia w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Pana Raya spotkała dalej idąca zniewaga odmowy opieki duchowej w ostatnich chwilach życia, z pogwałceniem Pierwszej Poprawki do Konstytucji USA i prawa stanu Alabama" - napisali hierarchowie, cytowani przez "Crux".

Oświadczenie wydał w piątek arcybiskup Joseph Kurtz z Louisville, przewodniczący Komitetu Wolności Obywatelskiej USCCB i biskup Frank Dewane z Wenecji, Floryda, przewodniczący Komisji Sprawiedliwości i Rozwoju Społecznego.

Kara śmierci w perspektywie chrześcijańskiej>>

Decyzja Trybunału została również potępiona przez wielu katolickich prawników i aktywistów.

Profesor Robert George, stypendysta prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie w Princeton, napisał na Twitterze: "To, co stan Alabama uczynił, nie pozwalając skazanemu na obecność duchownego jego własnej wiary, kiedy został stracony, było złe. Nie musiało się to stać i nie powinno było się wydarzyć" - informuje "Crux".

Dążenie do całkowitego zniesienia kary śmierci towarzyszy również Ojcu Świętemu od początku jego pontyfikatu. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w nowej redakcji Katechizmu Kościoła Katolickiego, w numerze 2267.

Franciszek: kara śmierci jest niedopuszczalna. Nowe sformułowanie Katechizmu Kościoła Katolickiego w tej kwestii>>

"Każde życie jest święte i ludzka godność powinna być respektowana bez żadnego wyjątku. Kościół nie pomniejsza w żadnym wypadku powagi popełnionej zbrodni, ale naucza w świetle Ewangelii, że kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ przekreśla nienaruszalność oraz niepowtarzalną wartość osoby" - napisał papież w przesłaniu do międzynarodowej komisji, która za cel stawia doprowadzenie do całkowitego zniesienia kary śmierci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

W każdej sytuacji, czy to zwyczajnego dnia, czy w chwili podejmowania ważnej decyzji, w głowie i sercu słyszysz wiele głosów proponujących ci różne działania lub reakcje. Ignacjańska metoda rozeznawania uczy, jak dostroić swoje duchowe zmysły,...

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjna decyzja władz więzienia podczas egzekucji kary śmierci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.