Kontrowersyjne kary dla pracowników Watykanu, którzy odmówią udziału w szczepieniach

Kontrowersyjne kary dla pracowników Watykanu, którzy odmówią udziału w szczepieniach
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
PAP / KAI / kk

"Odmówienie przyjęcia szczepionki może stanowić zagrożenie dla innych i zwiększyć ryzyko dla zdrowia publicznego" - pisze w rozporządzeniu gubernator Państwa Watykańskiego. Stanowisko wywołało medialną dyskusję.

Dekret w tej sprawie wydał gubernator Państwa Watykańskiego kardynał Giuseppe Bertello. Ogłoszony w czwartek dekret przewiduje, że osoby, które nie zgodzą się na przyjęcie preparatu przeciwko Covid-19 z powodów zdrowotnych mogą otrzymać inne obowiązki zawodowe bez zmiany pensji. Szczepienia w Watykanie są dobrowolne.

Wobec tych, którzy nie chcą się zaszczepić bez ważnej przyczyny grożą "konsekwencje różnego stopnia aż do przerwania stosunku pracy" - głosi rozporządzenie kardynała Bertello.

Napisał on, że odmówienie przyjęcia szczepionki może stanowić zagrożenie dla innych i zwiększyć ryzyko dla zdrowia publicznego.

Podstawą dekretu gubernatora Państwa Watykańskiego są przepisy sanitarne z 2011 roku o obowiązkach spoczywających na zatrudnionych.

DEON.PL POLECA

Ponadto wprowadzono kary w wysokości 25 euro za brak maseczki i 1500 euro za złamanie zasad kwarantanny. Nad przestrzeganiem tych wymogów czuwa żandarmeria watykańska.

Informacja wywołała pewne kontrowersje, dlatego wieczorem 18 lutego Gubernatorat Państwa Miasta Watykańskiego (kierowany również przez kard. Bertello), opublikował notę wyjaśniającą, z której wynika, że ochrona zdrowia wspólnoty może wymagać podjęcia środków, które z jednej strony minimalizują zagrożenie, a z drugiej "pozwalają znaleźć alternatywne rozwiązania dla wykonania pracy przez zainteresowanego". Taki komunikat zdecydowanie zmiękcza wcześniejsze doniesienia.

Nota podkreśla, że szczepienia pozostają dobrowolne, zaś odwołanie się do norm prawnych obowiązujących w Watykanie od 2011 roku "należy traktować jako narzędzie, które w żadnym przypadku nie ma charakteru nakładania sankcji lub karnego, a raczej ma na celu umożliwienie elastycznego i proporcjonalnego balansu między ochroną zdrowia wspólnoty i swobodą indywidualnego wyboru bez wprowadzania jakiejkolwiek formy represji".

źródło: PAP / KAI / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Kontrowersyjne kary dla pracowników Watykanu, którzy odmówią udziału w szczepieniach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.