Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast

Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast
(fot shutterstock.com)
KAI / slo

Dziś o godzinie 15.00 na ulicach 220 polskich miast rozpoczęła się "Koronka na ulicach miast świata". Do modlitwy włączają się wierni z Australii, USA, Haiti, Belgii, Ukrainy, Włoch. W samym Gdańsku modlitwy odbyły się w czterech miejscach.

- Organizujemy się za pośrednictwem Internetu. Chętnych do udziału się tak wielu, że nie nadążamy umieszczać informacji na naszej stronie internetowej, by ci którzy chcą się włączyć wiedzieli gdzie można nas spotkać - mówi KAI współorganizatorka tego światowego wydarzenia Danuta Pawłowska. Tylko w samym Gdańsku modlitwy odbyły się w czterech miejscach, m.in. przy rondzie na skrzyżowaniu Wałów Jagiellońskich i Huciska oraz przy pętli tramwajowo-autobusowej na ulicy Kartuskiej.

Organizatorzy podkreślają, że taką akcją chcą stworzyć modlitewny łańcuch z tymi, którzy na co dzień nie mają zbyt wielu okazji by się pomodlić lub nie robią tego zbyt często. Chodzi o to, by w rozpędzonym świecie znaleźć chwilę na refleksję o Bożym Miłosierdziu. I nawet, jeśli będzie to tylko tak chwila, gdy stojąc w centrum miasta na czerwonym świetle zobaczymy modlących się ludzi, to warto.

Uczestnicy modlitwy modlili się również intencji pokoju na świecie, za prześladowanych ale i ich prześladowców by Bóg im wybaczył - mówią organizatorzy.

W diecezji płockiej modlono się Koronką do Bożego Miłosierdzia zarówno w miastach, jak i na wsiach. Udział w światowej modlitwie inicjowano w centralnych miejscach ruchu ulicznego, przy kapliczkach, figurach, krzyżach, pomnikach świętych oraz w sąsiedztwie klasztorów.

Do wspólnej modlitwy wiernych zachęcały m.in. wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, Apostolat Margaretek, Legion Maryi, Koła Różańcowe, wspólnoty Szkoły Nowej Ewangelizacji, Rodzina Radia Maryja, chóry i schole parafialne, młodzież z Ruchu Światło-Życie, Domowy Kościół, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Grupy modlących się wiernych były oznaczone tablicami informacyjnymi.

W Płocku w modlitwę włączyła się parafia katedralna pw. św. Zygmunta, która zaprosiła wiernych pod pomnik św. Jana Pawła II obok bazyliki katedralnej. Z kolei parafia św. Jana Chrzciciela inicjowała spotkania modlitewne na skrzyżowaniach: ul. Łukasiewicza i Alei Kobylińskiego oraz ul. Bielskiej i Alei Kobylińskiego. Z kolei wierni z parafii św. Stanisława Kostki spotkali się przy Krzyżu Misyjnym koło kościoła, przy rondzie przy ul. Mickiewicza oraz przy skrzyżowaniu ulic Dworcowa - Chopina.

Parafia pw. Ducha Świętego na płockim Osiedlu Skarpa zorganizowała modlitwę przy Rondzie Grabskich (skrzyżowanie ulic Dobrzyńskiej, Na Skarpie i Gałczyńskiego), a parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej na skrzyżowaniu ulic Józefa Piłsudskiego i Granicznej oraz na skrzyżowaniu ulic Lachmana i Chopina. Natomiast parafia pw. Krzyża Świętego na Osiedlu Podolszyce Północ inicjowała Koronkę przy krzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Wyszogrodzkiej.

W Ciechanowie w rocznicę beatyfikacji ks. Michała Sopoćki modlono się przy zbiegu ulic: Mikołajczyka z 11 Pułku Ułanów Legionowych, Orylskiej z 11 Pułku Ułanów Legionowych, Warszawskiej z 11 Listopada, Spółdzielczej z 17 Stycznia, Armii Krajowej z Gen. W. Sikorskiego, 17 Stycznia z Narutowicza oraz Granicznej ze Spokojną.

W Przasnyszu, podobnie jak w roku ubiegłym zgromadzono się przy rondzie na ul. Orlika, przy skrzyżowaniu Alei Jana Pawła II i Żwirki i Wigury, przy skrzyżowaniu przy kościele farnym - przy figurze św. Stanisława Kostki oraz przy klasztorze sióstr klarysek kapucynek.

W Gostyninie modlitwę inicjowały obie parafie: Miłosierdzia Bożego i św. Marcina, a wierni zgromadzili się przy ul. św. Jana Pawła II, Alei bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy Rynku w centrum miasta, przy ul. Kolonia, ul. Zazamcze, na Osiedlu Wspólna, przy MCK oraz we wsiach Osada i Sierakówek.

W Lekowie modlono się przy figurze Matki Bożej i na placu przed kościołem, w Dziektarzewie na skrzyżowaniach dróg, w Makowie Mazowieckim na terenie parafii św. Józefa, w Raciążu na terenie parafii św. Wojciecha, w Sierpcu przy obelisku św. Jana Pawła II (z inicjatywy parafii farnej).

W sobotę swoje przesłanie i zapewnienie o modlitewnym wsparciu przesłał organizatorom "Koronki na ulicach miast świata" podróżujący po Ameryce papież Franciszek. " Włączając się w to szczególne wydarzenie Ojciec Święty wyprasza w modlitwie dla całego świata i wszystkich ludzi dobrej woli dary Bożego Miłosierdzia: nawrócenia, przebaczenia grzechów, odnowy ducha, miłości i pokoju" - napisał w imieniu papieża Peter B. Wells w liście do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego- metropolity łódzkiego, który patronuje wydarzeniu.

Informacje o miejscach modlitwy: www.iskra.info.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Koronka do Miłosierdzia Bożego na ulicach miast
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.