"Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość"

"Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość"
(fot. Gemma Bou / flickr.com)
KAI / slo

Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość pieniędzy - podkreślił abp Henryk Hoser. W czasie Dożynek w Mińsku Mazowieckim 25 sierpnia biskup warszawsko-praski przestrzegał przed trzema pożądliwościami: władzy, pieniędzy i użycia, które są przyczyną niesprawiedliwości społecznej, która niszczy jednostki i całe narody.

- W krajach bogatych nie rządzą już rząd czy parlament, ale banki i bankierzy. Zysk stał się dziś prawie jedyną ideologią, w którą karze się nam wierzyć - stwierdził z ubolewaniem abp Hoser.

Zdaniem biskupa warszawsko-praskiego sam rynek nie ureguluje stosunków społecznych, które są niesprawiedliwe. - Bez interwencji mądrej władzy, wspomagającej biednych i bezbronnych, nigdy nie będzie sprawiedliwości społecznej, a co za tym idzie także pokoju społecznego, ponieważ jest on wynikiem samej sprawiedliwości społecznej - zauważył kaznodzieja.

Abp Hoser przestrzegał także przed nadużywaniem władzy, która powinna być służbą a staje się często drogą osiągania zysków. - Bogactwo nie jest grzechem, ale staje się nim jeśli dokonuje się kosztem innych, gdy serce bogatego jest tak zamknięte a jego ręka jest tak ściśnięta, że nigdy się nie otwiera i nigdy nie daje - powiedział biskup warszawsko-praski. Przypomniał, że to co posiadamy, ma hipotekę społeczną. Nie możemy tego używać jako tylko wyłącznie własnego dobra, ale winno ono służyć pomnażaniu dobra wspólnego, a więc tego, które jest w każdym człowieku i jednocześnie we wszystkich ludziach - tłumaczył.

Odwołując się do mądrości i zdrowego rozsądku, jaki cechuje rolników, arcybiskup zaapelował także o szacunek dla ziemi i jej płodów. - Prawie 30 proc. zakupionej na święta żywności wyrzuca się do śmietnika, a jednocześnie w tym samym czasie tylu Polaków głoduje. Najlepiej wiedzą o tym pracownicy Caritas, czy choćby siostry Matki Teresy z Kalkuty, którzy takim osobom pomagają - powiedział abp Hoser.

Wyrażając wdzięczność za udział w uroczystościach dożynkowych diecezjalny duszpasterz rolników ks. Witold Och na zakończenie Mszy św. zwrócił uwagę na zgubne skutki złej polityki rolnej państwa. Powołując się na dane Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powiedział, że w najbliższym czasie przewiduje się upadek w kraju nawet 750 tys. małych i średnik gospodarstw. - Żaden tradycyjny rolnik polski nie wytrzyma konkurencji z zachodnią konkurencją, jeśli u nas ciągle rosną ceny pasz, energii i innych obciążeń, a ceny skupów pozostają bez zmian albo spadają - stwierdził ks. Och. Wyraził on również zaniepokojenie wydawaniem pozwoleń obcokrajowcom na zakup polskiej ziemi, która jest stosunkowo tania, jak na ceny panujące w Europie.

Po uroczystej Mszy św. nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Laureatem został wieniec z Ładzynia z parafii w Stanisławowie, który przedstawiał Krzyż z rybami. Drugie miejsce zajął wieniec nr 5 przygotowany przez parafię z Niegowa, a trzecią lokatę zajął Kałuszyn z wieńcem w kształcie paschału.

Delegacja z Mińska Mazowieckiego będzie reprezentowała diecezje warszawsko-praską na dożynkach ogólnopolskich na Jasnej Górze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Korzeniem wszelkiego zła jest chciwość"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.