Kościół będzie się modlił o szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach

Kościół będzie się modlił o szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach
(fot. depositphotos.com)
PAP / jb

O szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach będzie się modlił polski Kościół podczas 53. Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu – poinformował w czwartek przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych bp. Tadeusz Bronakowski.

 

53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce będzie obchodzony od 23 do 29 lutego.

"Ma zachęcić wierzących do modlitwy w ważnej intencji, jaką jest wewnętrzna wolność wszystkich Polaków, którą daje trzeźwość" – poinformował na czwartkowej konferencji bp Tadeusz Bronakowski.

DEON.PL POLECA

Polacy wciąż nadużywają alkoholu. Uzależnionych od niego jest ok 600 tys. osób.

"Rząd i samorząd powinny podjąć działania, aby zapobiegać tej sytuacji, zakazując reklamy alkoholu, zmniejszając liczbę punktów sprzedaży i ograniczając godziny sprzedaży alkoholu" – powiedział bp. Bronakowski.

Ks. Dziewiecki z zespołu ds. apostolstwa trzeźwości zwrócił uwagę, że w Polsce ok. 90 proc. 15-latków i 97 proc. 17-latków ma za sobą inicjację alkoholową.

"Problem jest już wtedy, kiedy młody człowiek nie tyle nadużywa alkoholu, co sięga po alkohol. Jest to samobójstwo na raty: fizyczne, psychiczne, moralne, duchowe i społeczne" – powiedział ks. Dziewiecki.

Podkreślił, że ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży w duchu trzeźwości. Według niego dzieci muszą czuć się bezpieczne i kochane, czerpać z dobrych wzorców, a nie z lansowanego często w mediach hedonistycznego modelu życia. Zwrócił uwagę, że zakazy i nakazy bez wychowania nie skutkują, a im wcześniej dziecko sięga po alkohol, tym szybciej się od niego uzależnia.

Patronem Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, ale także patronem wszelkich działań na rzecz trzeźwości jest kard. Stefan Wyszyński, który był jednym z największych apostołów trzeźwości.

"Trzeźwość Polaków bardzo leżała mu na sercu" – powiedział bp. Bronakowski. Przywołał słowa kard Wyszyńskiego: "Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale". Przypomniał, że w 1956 r. kardynał w trosce o trzeźwość Polaków zaproponował jasnogórskie śluby narodu, a w 1959 r. Konferencja Episkopatu Polski wydała wytyczne w sprawie apostolstwa trzeźwości w Polsce.

Dodał, że dla osób przygotowujących się do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, która odbędzie się 9 czerwca, abstynencja jest szczególnym darem.

"Wszystkich z całego serca prosimy o ten dar" – zaapelował bp Bronakowski.

Podczas konferencji zaprezentowano nowe Vademecum Apostolstwa Trzeźwości 2020. Zawiera ono wskazówki liturgiczne na 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w Polsce, modlitewnik, poradnik i artykuły o tematyce uzależnień do wykorzystywania przez rodziców, nauczycieli i katechetów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół będzie się modlił o szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.