Kościół gotowy do Synodu o Amazonii: misja i ekologia

Kościół gotowy do Synodu o Amazonii: misja i ekologia
(fot. Ricardo Stuckert/PR [CC BY 3.0 br] // Sébastien Goldberg / Unsplash)
KAI / kk

Jest już gotowy dokument roboczy na Synod Biskupów o Amazonii. Będzie on wytyczną dla obrad synodalnych, które odbędą się w październiku w Watykanie.

Dokument został przygotowany przez Radę Przedsynodalną na podstawie materiałów, które napłynęły do Watykanu w ramach ogólnokościelnych konsultacji. Synod chce się wsłuchiwać w głos Amazonii, pojmowanej w trzech kategoriach: jako terytorium, ekologia integralna i Kościół o amazońskim obliczu.

DEON.PL POLECARównolegle z obradami Rady Przesynodalnej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim odbyło się spotkanie ekspertów poświęcone Amazonii. Rozpoczęło się ono od wystąpienia kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Zrównoważonego Rozwoju. Zwrócił on uwagę na naglące wyzwania ekologiczne. Przypomniał, że w Amazonii znajduje się 50 proc. światowej fauny i flory. Jej losy są więc wyzwaniem globalnym, a nie tylko lokalnym - podkreślił watykański purpurat.

Z kolei kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu, mówił o wyzwaniach duszpasterskich. Zapewnił, że w Amazonii działa Kościół misyjny, ubogi i heroiczny. Boryka się on jednak z poważnymi problemami, które wynikają z ogromnej rozległości terytorium, niewielkiej liczby misjonarzy i degradacji środowiska. Z tego względu potrzebuje pomocy całej wspólnoty Kościoła - dodał brazylijski kardynał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół gotowy do Synodu o Amazonii: misja i ekologia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.