Kościół luterański będzie zbierał dla WOŚP w geście solidarności

Kościół luterański będzie zbierał dla WOŚP w geście solidarności
(fot. Zorro2212 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons)
PAP / kw

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce zachęca do zbiórki datków na rzecz WOŚP we wszystkich parafiach jako wyraz szacunku dla zmarłego prezydenta Gdańska, a jednocześnie gest solidarność z WOŚP oraz sprzeciw wobec przemocy i agresji obecnej w debacie publicznej.

Jak poinformowała PAP w przekazanym komunikacie rzeczniczka Kościoła luterańskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Radcy Konsystorza postanowili przekazać 10 tys. zł na rzecz WOŚP z funduszy Konsystorza oraz o skierowaniu listu pasterskiego do wiernych przez zwierzchnika Kościoła bp. Jerzego Samca.

W liście pasterskim przekazanym PAP bp Samiec nawiązuje do listu św. Pawła do Rzymian, który głosi m.in.: "Miłość niech będzie nieobłudna. Brzydźcie się złem, trzymajcie się dobrego. Miłością braterską jedni drugich miłujcie, wyprzedzajcie się wzajemnie w okazywaniu szacunku, w gorliwości nie ustawając, płomienni duchem, Panu służcie, w nadziei radośni, w ucisku cierpliwi, w modlitwie wytrwali".

Bp Samiec podkreśla w liście, że trudno o bardziej wyraźny Boży znak skierowany do Jego ludu. "Jako społeczeństwo jesteśmy podzieleni, a nienawiść zbiera żniwo nie tylko na internetowych forach, ale i w życiu codziennym. Potrzebujemy łaski, miłosierdzia, otwarcia, szacunku i odpowiedzialności" - pisze luterański hierarcha w liście.

Przypomina w nim też, że w minionym tygodniu podczas spotkania noworocznego zorganizowanego przez Polską Radę Ekumeniczną podpisano wspólne wezwanie do przeciwdziałania nienawiści. "Stanowi ono odpowiedź chrześcijan różnych wyznań na tragiczną śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który został zamordowany podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli święta dobroczynności i otwartości" - podkreślił bp Samiec.

W apelu czytamy: "Jako Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej chcemy jednoznacznie wystąpić przeciwko wszelkim przejawom nienawiści, w tym mowie nienawiści obecnej w debacie publicznej. Nienawiść oddala nas od siebie, sprawia, że pielęgnujemy uprzedzenia i zamiast budować silne i solidarne społeczeństwo, zgadzamy się na utrwalanie podziałów".

Bp Samiec zwraca się w liście z prośbą, abyśmy prosili Boga o przemianę serc, aby te słowa nie pozostały tylko zwykłą deklaracją zapisaną na papierze, ale stały się "nieustannym wezwaniem do działania i reformowania siebie, bo każda wielka przemiana zaczyna się od pojedynczej, małej przemiany konkretnego człowieka".

"Jedno serce pełne autentycznej miłości i błogosławieństwa dla innych może dokonać cudu i ma moc twórczą, dzięki której świat na nowo zaczyna rozumieć znaczenie takich pojęć, jak wiara, nadzieja i właśnie miłość" - podkreśla luterański hierarcha.

Bp Samiec wzywa w liście wiernych, aby w swoich środowiskach "dzielili się darami wiary, nadziei i miłości, by zawsze, pomimo trudności, może nawet pewnych form prześladowania, starali się zło dobrem zwyciężać".

Na zakończenie listu bp Samiec zwraca się też z apelem do wiernych: "Nie zniechęcajcie się, gdy usłyszycie, że to niemodne, bezsensowne, czy głupie. Bądźcie wytrwali, wierni, szczęśliwi i radośni niosąc drugiemu człowiekowi bezinteresowną miłość".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół luterański będzie zbierał dla WOŚP w geście solidarności
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.