Kościół: nie ma woli politycznej, by zakończyć konflikt

Kościół: nie ma woli politycznej, by zakończyć konflikt
(fot. PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)
4 lata temu
Caritas Polska / kw

Gdzie jest wola polityczna, aby zatrzymać wojny w Syrii i Iraku? Podczas konferencji o pokoju na Bliskim Wschodzie swój głos zabrali liczni hierarchowie z regionu oraz papież Franciszek.

Tematem była wojna w Syrii i Iraku, a także sytuacja w krajach sąsiedzkich w związku z napływem uchodźców. W konferencji wzięło udział ponad 60 osób z różnych charytatywnych organizacji kościelnych, w tym Caritas Polska.

- Obok śmierci, degradacji dziedzictwa, wojna ta niesie także degradację świadomości - powiedział Ojciec Święty Franciszek do zgromadzonych na konferencji. Papież wezwał także do zaprzestania handlu bronią.

Wspólnota chrześcijańska musi okazać jedność w obliczu tragedii na Bliskim Wschodzie, Kościoły wszystkich rytów powinny ze sobą współpracować, podobnie cały świat chrześcijański powinien być zaangażowany w zatrzymanie konfliktu.

Za najważniejsze potrzeby obok zapewnienia żywności, służby medycznej i schronienia uznano wsparcie psychologiczne i edukacja dzieci.

Abp Audo z Aleppo powiedział, że następuje degradacja moralna na wszystkich poziomach: 2 mln dzieci nie chodzi do szkoły, 4 mln Syryjczyków przebywa w sąsiednich krajach, 10 mln Syryjczyków to wewnętrzni uchodźcy. Stwarza to ogromną potrzebę pracy na polu pastoralnym, nie tylko pomocy humanitarnej.

- Sytuacja w Libanie ciągle się pogarsza z powodu nieustannego napływu uchodźców - powiedział ksiądz Paul Karam, dyrektor Caritas Liban.

- Napływ ten powoduje duże zubożenie Libańczyków. Najbardziej zagrożeni ubóstwem są młodzi ludzie. Pomoc się zmniejsza, nawet ONZ nie ma już funduszy. Liban przyjął największą liczbę uchodźców, również w stosunku do swojej powierzchni.

- Ta sytuacja dotyka nie tylko naszego bezpieczeństwa, ale i ekonomii. Pragniemy pokoju. Pragniemy sprawiedliwego pokoju. Pragniemy takiego rozwiązania, które gwarantuje godność osoby ludzkiej. Nie może być tak, że w XXI wieku spotykamy się z tak wielką dyskryminacją.

Ks. Karam wymienił cztery najważniejsze sprawy, która mogą pomóc w budowaniu pokoju na Bliskim Wschodzie. To zatrzymanie działań zbrojnych, handlu bronią, gwarancja pokoju opartego na sprawiedliwości oraz zachęta do dialogu.

Wskazał, że uchodźcy mają dwie możliwości: wrócić do Syrii, co jest niemożliwe z powodu sytuacji, lub zbierać pieniądze i jechać do Europy. Ze względu na to, że Europa przyjęła pierwszą partię uchodźców, ludzie są zdeterminowani, by uciekać do Europy.

Według oficjalnych statystyk w samej Jordanii żyje 10,5 mln ludzi: około 4 mln uchodźców z Syrii, Iraku, Palestyny i około 1 mln migrantów. 50% populacji to migranci.

Utrzymanie jednego uchodźcy w Europie jest 5 razy droższe niż na Bliskim Wschodzie. Utrzymanie 10 000 ludzi w Europie, to koszt utrzymania 50 000 osób w Libanie.

Bp Shlemon Warduni - biskup pomocniczy Bagdadu, rytu chaldejskiego - zaznaczył, że sytuacja w Iraku jest bardzo zła i każdego dnia staje się gorsza.

Bp Warduni nawoływał do zaprzestania handlu bronią: - Potrzebujemy pokoju i bezpieczeństwa, żeby cały świat wspólnie znalazł rozwiązanie dla pokoju, żeby zatrzymał wojnę - powiedział.

Pascal al-Kateb, dyrektor generalny Caritas Syria dodał, że dziś Syria znajduje się w innej sytuacji niż 5 lat temu. - Na początku potrzebowaliśmy czegoś innego. Wtedy potrzebowaliśmy jedzenia, dziś ludzie nie pytają o jedzenie, mogą je znaleźć gdziekolwiek.

To, co jest najważniejsze teraz to pomoc psychologiczna i edukacja. Oczywiście wspieramy ludzi medycznie, ale wierzę, że pomoc psychologiczna pomoże odbudować społeczeństwo, odbudować człowieczeństwo.

Caritas Polska od momentu reaktywowania w 1990 roku prowadzi działania na rzecz uchodźców i migrantów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od 2012 roku niesie pomoc ofiarom wojny na Bliskim Wschodzie, w takich krajach jak: Syria, Liban, Jordania, Irak i Autonomia Palestyńska. Dotychczasowa wartość tych projektów wyniosła ok. 1,2 mln USD.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół: nie ma woli politycznej, by zakończyć konflikt
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kościół: nie ma woli politycznej, by zakończyć konflikt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.