Kościół oskarżony o używanie symboli nazistowskich w Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu
"To wyśmiewanie ofiar terroru hitlerowskiego" - twierdzi anonimowy oskarżyciel Kościoła ewangelickiego w Turyngii.
Jak donosi "The Independent", oskarżyciel poinformował prokuraturę o tym, że w co najmniej pięciu świątyniach ewangelickich w Turyngii wiszą dzwony, na których znajdują się różne symbole nazistowskich Niemiec. W oskarżeniu zawarł on informację, że w co najmniej pięciu kościołach sześć dzwonów wybrzmiało w Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu, tj. 27 stycznia (który w tym roku przypadał w niedzielę).
Kraków: chrześcijanie, Żydzi i muzułmanie wspólnie gotowali zupę dla potrzebujących >>
Rzecznik Kościoła oficjalnie potwierdził, że Kościół nie może zdjąć dzwonów tak po prostu - są one chronione przez prawo dotyczące ochrony zabytków. Podkreślił również, że nie są one widoczne publicznie.
W sprawę zaangażował się minister finansów Turyngii, który zapewnił, że jest gotów sfinansować wymianę dzwonów (bez niszczenia zabytków, ale przeniesienia ich w odpowiednie miejsce).
To nie pierwszy raz, gdy pojawiły się protesty przeciwko obecności dzwonów w kościołach.
Pisaliśmy już o sprawie kościoła w Herxheim, gdy przeciwko decyzji lokalnych władz o pozostawieniu dzwonu protestował jeden z mieszkańców, wyznawca judaizmu. Dzwon wisi tam od 1934 roku. Jest na nim swastyka i napis "Wszystko dla Ojczyzny - Adolf Hitler".
Lokalne władze postanowiły zachować ów dzwon jako "bodziec do pojednania i pomnik ku przestrodze przed przemocą i niesprawiedliwością". Sąd uznał, że takie uzasadnienie mieści w kategorii swobody wyrażania opinii, zwłaszcza że historia dzwonu ma zostać przedstawiona na specjalnej tablicy.
Komentatorzy, jak również przedstawiciele Kościoła ewangelickiego zwracają uwagę, że podobne relikty nazizmu znajdują się w wielu kościołach i mogą być odnajdywane w kolejnych latach.
Karol Wilczyński - redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl oraz inicjatywy Rethinking Refugees. Jest członkiem Rady ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego Archidiecezji Krakowskiej
Skomentuj artykuł