Kościół pomaga uchodźcom. Dach nad głową udostępniło im kilka zgromadzeń zakonnych

Kościół pomaga uchodźcom. Dach nad głową udostępniło im kilka zgromadzeń zakonnych
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Dla kilkudziesięciu uchodźców dach nad głową zapewni kilka polskich zgromadzeń zakonnych. - Na razie chodzi o blisko 30 osób - mówi duszpasterz osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej, ks. Mieczysław Puzewicz, który zainicjował działania pomocy przybyszom. Wśród nich są rodziny z dziećmi i osoby bez rodzin. Pochodzą m.in. z Etiopii, Kuby, Białorusi i Afganistanu. Pobyt migrantów wspierać będą finansowo polscy biskupi.

W niedzielę w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu Lublinie odbyła się Gala Wolontariatu, podczas której ogłoszono, że cztery zakony zgodziły się udostępnić klasztory, by przyjąć w nich uchodźców. Inicjatorem gali było Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Podczas uroczystości ks. Mieczysław Puzewicz poinformował o wsparciu dla 30 uchodźców, którzy przyjechali do Polski kilka tygodni temu. Przebywają oni w ośrodkach dla cudzoziemców .

Migranci są obecnie w procedurze uchodźczej, co oznacza, że zalegalizowali swój pobyt w Polsce. Mogą oni liczyć na pomoc lubelskich organizacji - Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i Centrum Wolontariatu, założonych z inicjatywy ks. Mirosława Puzewicza. Organizacje te pomagają uchodźcom od ponad 20 lat. Jest to wsparcie w procesie integracji, materialne, w nauce języka polskiego, czy w poszukiwaniu pracy.

- To odpowiedź na materialne potrzeby przybywających do Polski rodzin. W sumie na razie chodzi o blisko 30 osób - mówi ks. Puzewicz, który zainicjował działania pomocy uchodźcom.

Wśród nich są rodziny z dziećmi i osoby bez rodzin. Pochodzą, m.in. z Etiopii, Kuby, Białorusi i Afganistanu.

- Migranci są obecnie w procedurze uchodźczej, co oznacza, że zalegalizowali swój pobyt w Polsce, mogą liczyć na pomoc lubelskich organizacji - mówi ks. Puzewicz, który jest obecnie duszpasterzem osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej.

Dach nad głową udostępniło uchodźcom kilka zgromadzeń zakonnych, m.in. Siostry Białe, Nazaretanki i Franciszkanki Misjonarki Maryi. Uchodźcy wkrótce je opuszczą i trafią do mieszkań. Środki na ich utrzymanie przekazali m.in. polscy biskupi (np. kard. Kazimierz Nycz), również lubelscy (bp Adam Bab).

Do tej pory pomoc wolontariuszy najczęściej trafiała do uchodźców z Czeczenii, Białorusi i Ukrainy, Kurdystanu, Syrii, Libanu, a ostatnio także do rodzin ewakuowanych z Afganistanu. Nastąpiło to po tym, jak kraj przejęli talibowie, a afgańskie rodziny współpracujące z NATO-wskim - w tym polskim - wojskiem znalazły schronienie w krajach państw NATO. Teraz wsparcie wolontariuszy otrzymają także nowi uchodźcy.

Lubelska Gala Wolontariatu odbyła się w Filharmonii Lubelskiej pod hasłem: „Z Dobrem do Granic”. Muzycznie uroczystość uświetnili, m.in. Magda Welc, Mariusz Ostański i Adam Yaghi z Gazy oraz muzycy z Filharmonii Lubelskiej.

W tym roku kapituła przyznała trzy nagrody, także finansowe, tzw. Mały Lubelski Nobel. Wolontariuszem Roku Lubelszczyzny 2021 została Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia Homo Faber i grupy „Granica”. Nagrodę otrzymała za pomoc uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.

Wyróżnienia trafiły też do Mirosława Tarkowskiego z Łęcznej za uruchomienie pierwszego w Archidiecezji Lubelskiej Okna Życia i do Aleksandry Borzęckiej z Fundacji Strefa Dorastania. Jest to także członkini Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie Polski.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
21,97 zł
31,37 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Kościół pomaga uchodźcom. Dach nad głową udostępniło im kilka zgromadzeń zakonnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.