Kościół pomaga uchodźcom. Dach nad głową udostępniło im kilka zgromadzeń zakonnych
Dla kilkudziesięciu uchodźców dach nad głową zapewni kilka polskich zgromadzeń zakonnych. - Na razie chodzi o blisko 30 osób - mówi duszpasterz osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej, ks. Mieczysław Puzewicz, który zainicjował działania pomocy przybyszom. Wśród nich są rodziny z dziećmi i osoby bez rodzin. Pochodzą m.in. z Etiopii, Kuby, Białorusi i Afganistanu. Pobyt migrantów wspierać będą finansowo polscy biskupi.
W niedzielę w Międzynarodowym Dniu Wolontariatu Lublinie odbyła się Gala Wolontariatu, podczas której ogłoszono, że cztery zakony zgodziły się udostępnić klasztory, by przyjąć w nich uchodźców. Inicjatorem gali było Centrum Wolontariatu w Lublinie.
Podczas uroczystości ks. Mieczysław Puzewicz poinformował o wsparciu dla 30 uchodźców, którzy przyjechali do Polski kilka tygodni temu. Przebywają oni w ośrodkach dla cudzoziemców .
Migranci są obecnie w procedurze uchodźczej, co oznacza, że zalegalizowali swój pobyt w Polsce. Mogą oni liczyć na pomoc lubelskich organizacji - Stowarzyszenia Solidarności Globalnej i Centrum Wolontariatu, założonych z inicjatywy ks. Mirosława Puzewicza. Organizacje te pomagają uchodźcom od ponad 20 lat. Jest to wsparcie w procesie integracji, materialne, w nauce języka polskiego, czy w poszukiwaniu pracy.
- To odpowiedź na materialne potrzeby przybywających do Polski rodzin. W sumie na razie chodzi o blisko 30 osób - mówi ks. Puzewicz, który zainicjował działania pomocy uchodźcom.
Wśród nich są rodziny z dziećmi i osoby bez rodzin. Pochodzą, m.in. z Etiopii, Kuby, Białorusi i Afganistanu.
- Migranci są obecnie w procedurze uchodźczej, co oznacza, że zalegalizowali swój pobyt w Polsce, mogą liczyć na pomoc lubelskich organizacji - mówi ks. Puzewicz, który jest obecnie duszpasterzem osób wykluczonych w archidiecezji lubelskiej.
Dach nad głową udostępniło uchodźcom kilka zgromadzeń zakonnych, m.in. Siostry Białe, Nazaretanki i Franciszkanki Misjonarki Maryi. Uchodźcy wkrótce je opuszczą i trafią do mieszkań. Środki na ich utrzymanie przekazali m.in. polscy biskupi (np. kard. Kazimierz Nycz), również lubelscy (bp Adam Bab).
Do tej pory pomoc wolontariuszy najczęściej trafiała do uchodźców z Czeczenii, Białorusi i Ukrainy, Kurdystanu, Syrii, Libanu, a ostatnio także do rodzin ewakuowanych z Afganistanu. Nastąpiło to po tym, jak kraj przejęli talibowie, a afgańskie rodziny współpracujące z NATO-wskim - w tym polskim - wojskiem znalazły schronienie w krajach państw NATO. Teraz wsparcie wolontariuszy otrzymają także nowi uchodźcy.
Lubelska Gala Wolontariatu odbyła się w Filharmonii Lubelskiej pod hasłem: „Z Dobrem do Granic”. Muzycznie uroczystość uświetnili, m.in. Magda Welc, Mariusz Ostański i Adam Yaghi z Gazy oraz muzycy z Filharmonii Lubelskiej.
W tym roku kapituła przyznała trzy nagrody, także finansowe, tzw. Mały Lubelski Nobel. Wolontariuszem Roku Lubelszczyzny 2021 została Anna Dąbrowska ze Stowarzyszenia Homo Faber i grupy „Granica”. Nagrodę otrzymała za pomoc uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.
Wyróżnienia trafiły też do Mirosława Tarkowskiego z Łęcznej za uruchomienie pierwszego w Archidiecezji Lubelskiej Okna Życia i do Aleksandry Borzęckiej z Fundacji Strefa Dorastania. Jest to także członkini Rady ds. Młodzieży przy Prezydencie Polski.
KAI/dm
Skomentuj artykuł