"Kościół potrzebuje muzyki sakralnej"
O znaczeniu śpiewu i muzyki w liturgii mówił do uczestników IX Międzynarodowego Kongresu Śpiewu Gregoriańskiego abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył uroczystej Mszy św. w bazylice kolegiackiej na rozpoczęcie obrad kongresowych.
Do Poznania przyjechało ponad trzystu specjalistów z najbardziej znaczących ośrodków akademickich i liturgicznych z całego świata, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Niemiec, Japonii i Ameryki Łacińskiej. – Cieszymy się, że kongres ma miejsce właśnie w Polsce, gdzie po zeszłorocznej wielkiej tragedii narodowej, nadszedł w tym roku czas na wielkie wydarzenie beatyfikacji Jana Pawła II – mówił do uczestników kongresu prof. Johannes Berchmans Göschl, prezes zarządu głównego Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego. Założyciel i dyrygent Schola Gregoriana w Monachium zapowiedział, że właśnie bł. Janowi Pawłowi organizatorzy pragną zadedykować odbywający się w Poznaniu kongres.
Abp Gądecki przewodniczył Mszy św. w języku łacińskim „Missa votiva de Spiritu Sancto”, podczas której śpiewy gregoriańskie wykonała poznańska schola „Canticum cordium” pod dyrekcją ks. Mariusza Białkowskiego.
W homilii metropolita poznański rozważał znaczenie śpiewu kościelnego i śpiewu gregoriańskiego. – Śpiew jest wyrazem radosnego usposobienia chrześcijanina, który uświadamia sobie, że został zbawiony przez Chrystusa – mówił abp Gądecki. Metropolita poznański przypomniał, że śpiew powinien być przepowiadaniem tajemnic zbawienia.
Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski zauważył, że Kościół nie opowiada się wprawdzie za jednym stylem w muzyce sakralnej, ale musi ona zawsze objawiać tożsamość Kościoła. – Przeżywamy dziś nie tylko kryzys sztuki sakralnej, ale kryzys sztuki w ogóle – mówił abp Gądecki. Metropolita poznański przypomniał wypowiedź Benedykta XVI, że w ostatnich latach zaniedbano czy też niesłusznie uznano chorał gregoriański za przestarzały.
– Cieszy to, że śpiew gregoriański powraca do liturgii, że jest bardziej rozumiany i doceniany znajdując miejsce w środowisku akademickim – zauważył wiceprzewodniczący Episkopatu Polski. Abp Gądecki wyraził przekonanie, że obrady kongresu i wspólny śpiew będą okazją do pogłębienia duchowości i świadectwem o pięknie śpiewu Kościoła, który w swojej wielości kulturowej stanowi jedność.
Skomentuj artykuł