"Kościół powszechny i warszawski czeka"

KAI / psd

Archidiecezja warszawska ma dwóch nowych biskupów pomocniczych. Bp Józef Górzyński i bp Rafał Markowski przyjęli sakrę 7 grudnia w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w stolicy. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz. Współkonsekratorami byli abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski i biskup-senior warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk.

Na uroczystość przybyło 27 hierarchów, na czele z abp. Józefem Kowalczykiem, Prymasem Polski. Obecni byli także m.in. bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, abp Henryk Hoser ordynariusz warszawsko-praski, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, abp Edward Ozorowski metropolita białostocki, bp płocki Piotr Libera, bp drohiczyński Antoni Dydycz, biskup polowy WP Józef Guzdek, bp łomżyński Janusz Stepnowski, bp łowicki Andrzej Dziuba, biskup pomocniczy warszawski Tadeusz Pikus, toruński biskup pomocniczy Józef Szamocki.

Na wstępie kard. Nycz podkreślił, że dzisiejsza sakra to wielkie i ważne wydarzenie, ale także historyczne, ponieważ do tej pory w tej katedrze nie było podwójnej konsekracji biskupów.

Bulle nominacyjne papieża Franciszka odczytał abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

W homilii zaś kard. Nycz przypomniał, że "święcenia i urząd biskupa nie jest zaszczytem, ale trudnym obowiązkiem, a sposobem sprawowania nie jest władza, ale służba, służba wszystkim, ponieważ z ludzi zostali wzięci i dla ludzi ustanowieni".

- Czeka na was Kościół powszechny, czeka Kościół warszawski, czekają parafie, wspólnoty chrześcijańskie, ruchy, stowarzyszenia, rodziny, katolicy świeccy, w sposób szczególny kapłani, dla których macie być ojcami - mówił zwracając się do nowych biskupów kard. Nycz. - Czekają siostry zakonne, księża zakonni, klerycy: czekają wszyscy na waszą posługę i braterską miłość - wymieniał metropolita warszawski, dodając, że biskupi mają być dla nich wszystkich, mieć dla nich czas, gotowość pomocy i współpracy. - Czekam na was także ja i dziękuję papieżowi, dziękuję Bogu, że otrzymuję współpracowników, by razem służyć Kościołowi.

Kardynał przypomniał, że biskupi są odpowiedzialni nie tylko za lokalne Kościoły, ale także za cały Kościół powszechny. Mówił także o istocie urzędu biskupiego - którym jest głoszenie Słowa Bożego i szafowanie sakramentami.

Najważniejszym zadaniem biskupa jest odpowiedzialność za głoszenie Słowa. Chrystus potrzebuje bowiem współpracowników do niesienia Dobrej Nowiny i choć to zadanie przerasta ludzkie możliwości, "to wiara mówi nam, że jest z nami Pan" - podkreślił kard. Nycz.

Z kolei od szafarzy sakramentów wymaga się, by byli wierni. - Wierność wobec Słowa Bożego to troska, by ono docierało do wszystkich, tych co są i tych, których nie ma - mówił kard. Nycz. Nawiązując do nauczania papieża Franciszka, metropolita warszawski mówił, że ważne jest głoszenie Ewangelii wszystkim, pójście ze Słowem do wszystkich, nawet jeśli się to nie wszystkim podoba. Ewangelizować trzeba wszystkich, bo za wszystkich umarł Chrystus - powiedział.

Na koniec Mszy św. głos zabrali sami biskupi. Bp Rafał Markowski przypomniał słowa Jezusa "Pójdźcie za Mną a uczynię was rybakami ludzi". Słowa te towarzyszą kapłanowi każdego dnia przez całe życie. - Oznaczają wybranie i są niezwykłym darem, na który właściwie nikt z nas nie zasługuje - mówił bp Markowski, dodając, ze jednak każdy stara się - szczególnie w tym dniu na nowo powiedzieć "Tak, Panie, poślij nas". - Z pokorą i zaufaniem do dobrego Boga przyjmujemy posługę biskupią ze świadomością swojej słabości i ufnością, że to Bóg będzie tę posługę kształtował i sprawi by dała owoce.

Bp Markowski dziękował m.in. papieżowi Franciszkowi - poprzez nuncjusza apostolskiego, za zaufanie i deklarował starania by sprostać wyzwaniu - trosce o dobro każdego człowieka. Dziękował kard. Nyczowi za lata już wspólnie przepracowane, oraz w sposób szczególny bp.-seniorowi Kazimierzowi Romaniukowi za nieustanną obecność w naszym życiu kapłańskim, na odciśnięcie niezatartego piętna w życiu wielu z nas". Dziękował także całemu Episkopatowi - na ręce Prymasa Polski, także za życzliwość w czasie niedawnych rekolekcji na Jasnej Górze.

Bp Józef Górzyński dziękował też wszystkim, z którymi nowi biskupi zetknęli się na swej kapłańskiej drodze, świeckim i duchownym, których chrześcijańska postawa budowała przekonanie o sensie kapłańskiej posługi. Zwrócił się także do włoskich przyjaciół w ich języku.

Biskup Józef Górzyński odprawi pierwszą Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 8 grudnia o godz. 13.00 w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Jego dewizą biskupią będą słowa: "Ad Mysterium ministrandum" (Do posługi Tajemnicy). W herb biskupi wpisał krzyż Chrystusa, który stoi na szczycie, z którego jak ze źródła wypływa siedem strumieni, siedem sakramentów.

Biskup Rafał Markowski odprawi Mszę świętą prymicyjną w niedzielę 15 grudnia o godz. 11.00 w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Józefowie koło Otwocka. Za hasło biskupiego posługiwania przyjął słowa: "Jesu in Te cofido" (Jezu ufam Tobie). Centralne miejsce herbu zajmuje chrystogram symbolizujący Chrystusa, z którego wypływają promienie Bożego miłosierdzia w kolorze czerwonym i białym. W herbie biskupim znalazła się także harfa jako symbol sztuki, w szczególności muzyki.

Ks. Rafał Markowski urodził się 16 kwietnia 1958 roku w Józefowie koło Otwocka. W 1982 ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1982 w archikatedrze warszawskiej, z rąk kard. Józefa Glempa. W latach 1982-1985 pracował duszpastersko jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Warce.

W 1985 rozpoczął studia specjalistyczne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w 1991 roku uzyskał stopień doktora z zakresu religioznawstwa. W latach 1987-1993 był prefektem (wychowawcą) w warszawskim Wyższym Seminarium Duchownym. Od 1992 jest wykładowcą nauk religioznawczym na Wydziale Teologicznym UKSW oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, członkiem Warszawskiego Towarzystwa Teologicznego. Autor monografii pt. "Wiara i moralność w spotkaniu Kościoła z islamem" i "Kult muzułmański w ujęciu porównawczym z doktryną katolicką".

W 1993 roku kard. Józef Glemp zlecił ks. Markowskiemu zadanie zorganizowania katolickiego Radia Józef. Funkcję dyrektora radia pełnił do 2002 roku - objął wtedy funkcję rektora kościoła Matki Bożej Jasnogórskiej. W 1999 został mianowany kapelanem Jego Świątobliwości.

W 2008 został mianowany rzecznikiem prasowym archidiecezji warszawskiej oraz dyrektorem Archidiecezjalnego Centrum Informacji. Od 2012 r. jest też administratorem Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Ma trzech braci, jeden z nich to wokalista zespołu Perfekt - Grzegorz Markowski.

Ks. Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 roku w Żelechowie. W 1979 wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie odbył sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 roku z rąk kard. Józefa Glempa. Przez dwa lata pracował jako duszpasterz, będąc wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Grójcu.

W 1987 roku wyjechał na zagraniczne studia specjalistyczne do Rzymu. Studiował liturgikę na Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 roku. Po powrocie ze studiów został prefektem w warszawskim seminarium duchownym. Zaczął też wykładać liturgikę na Papieskim Wydziale Teologicznym.

Pracę wychowawczą zakończył w 2004 roku. Został mianowany proboszczem parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie na Wrzecionie. Rok wcześniej wyniesiony do godności opata Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej.

W 2012 roku kard. Kazimierz Nycz mianował ks. Górzyńskiego moderatorem wydziałów duszpasterskich oraz dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Z racji specjalizacji w dziedzinie liturgii, od lat uczestniczy w pracach wielu komisji diecezjalnych i krajowych. Jest archidiecezjalnym moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Kościół powszechny i warszawski czeka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.