Kościół w Brazylii pomaga uchodźcom z Wenezueli

Kościół w Brazylii pomaga uchodźcom z Wenezueli
(fot. PAP/EPA/CRISTIAN HERNANDEZ)
KAI / sz

W Amazonas i Roraimie - dwóch brazylijskich stanach, graniczących z Wenezuelą - rośnie liczba działań charytatywnych mających na celu pomoc przybywającym tam masowo mieszkańcom tego ogarniętego kryzysem kraju.

Tylko między styczniem a marcem br. granicę z Brazylią przekroczyło 8,3 tys. uchodźców wenezuelskich.

Inicjatywy wspierające ich podejmowane są głównie w trzech miastach: Manaus, Boa Vista Pacaraima. Jak poinformowało Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Św. Karola Boromeusza, w ośrodkach w Manaus znalazło schronienie około pół tysiąca Wenezuelczyków, przede wszystkim Indian z plemienia Warao.

Episkopat Brazylii podał, że w północno-zachodniej części kraju przybywa też grup, złożonych z przedstawicieli Kościoła i władz państwowych, wizytujących miejsca pobytu wenezuelskich imigrantów.

Jedną z rozwijanych w ostatnim czasie akcji jest inicjatywa brazylijskiej Caritas o nazwie “Coração Aberto" (Otwarte Serce). Ma ona na celu zachęcenie brazylijskiego społeczeństwa do włączenia się w pomoc Wenezuelczykom, których kraj przeżywa teraz bardzo poważny kryzys - poinformował Luiz Claudio Mandela, dyrektor wykonawczy brazylijskiej Caritas.

DEON.PL POLECA

W wyniku kryzysu rośnie też szybko liczba obywateli Wenezueli z portugalskimi korzeniami, powracających do kraju swoich przodków. Tylko podczas tegorocznej wiosny do Portugalii, w szczególności na Maderę, przybyło około 4000 osób.

W Wenezueli, w której mieszka około pół miliona obywateli Portugalii i osób pochodzenia portugalskiego, w trwających od kwietnia antyrządowych protestach zginęło już w starciach z policją 60 manifestantów. Protestujący oskarżają socjalistycznego prezydenta Nicolasa Maduro o zapędy dyktatorskie. Domagają się jego ustąpienia i rozpisania nowych wyborów.

Pomimo posiadania bogatych złóż ropy naftowej Wenezuela od kilku lat pogrążona jest w głębokim kryzysie gospodarczym. Problemy zaostrzyły się z powodu spadku cen ropy i gazu na światowych rynkach. Galopującej inflacji towarzyszą dotkliwe braki towarów, korupcja i rosnąca przestępczość.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół w Brazylii pomaga uchodźcom z Wenezueli
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.