Kościół w Chinach ma nowego biskupa. Wyświęcono go na mocy porozumienia z Watykanem

Kościół w Chinach ma nowego biskupa. Wyświęcono go na mocy porozumienia z Watykanem
fot. Depositphotos
2 miesiące temu
PAP / pk

W Chinach wyświęcony został w środę piąty biskup na mocy tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a władzami w Pekinie. O kolejnym przykładzie realizacji tej umowy poinformował dyrektor biura prasowego Watykanu Matteo Bruni.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Bruni napisał, że w katedrze w Pingliang w chińskiej prowincji Gansu wyświęcony został biskup Antonio Li Hui, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym tamtejszej diecezji w styczniu tego roku.

Porozumienie między Stolicą Apostolską a Chinami w sprawie mianowania biskupów zostało podpisane na dwa lata w 2018 roku, a następnie przedłużone w zeszłym roku. Szczegóły tej umowy pozostają poufne.

Przed przedłużaniem umowy z ChRL stanowczo przestrzegał w zeszłym roku Watykan ówczesny amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin, który spotkał się wtedy z Pompeo broniąc tej umowy wyraził pragnienie, by "chiński Kościół odnalazł także dzięki temu porozumieniu jedność, by mógł stać się narzędziem ewangelizacji by jedność Kościoła sprzyjała też autentycznemu rozwojowi społeczeństwa".

Wcześniej wyświęcanie biskupów w Chinach bez zgody papieża wywoływało zawsze ostrą reakcję Stolicy Apostolskiej i było przyczyną wielu napięć.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. kard. Walter Kasper, George Augustin
23,03 zł
32,90 zł

Doświadczenie, które nas połączyło

Jak niegdyś z uczniami na drodze do Emaus, tak i w przyszłości Pan będzie z nami w drodze, obecny w swoim słowie i w łamaniu eucharystycznego chleba. Powie nam: „Nie bójcie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kościół w Chinach ma nowego biskupa. Wyświęcono go na mocy porozumienia z Watykanem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.