Kościół w czołówce przemian społecznych

Kościół w czołówce przemian społecznych
(fot. Rita Willaert / flickr.com / CC BY-NC 2.0)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / mh

"Kościół w Afryce nie może pozostać obojętny na marginesie aktualnych wyzwań społeczno-politycznych i gospodarczych". Takie zdanie wyrazili biskupi Czarnego Lądu zrzeszeni w Sympozjum Konferencji Episkopatów Afryki i Madagaskaru (SECAM). Wydali oni specjalny list pasterski będący pokłosiem adhortacji apostolskiej Benedykta XVI Africae munus. Podkreślają w nim, że istotnymi elementami ewangelicznego przesłania są: dobro wspólne, przestrzeganie praw człowieka i wspieranie dobrych rządów.

W dokumencie przypomina się decydujący wkład Kościoła w sprawach dotyczących demokracji i dobra wspólnego na Czarnym Lądzie. Dotyczy to zwłaszcza przełomowego okresu lat 90., kiedy to wspólnota katolicka w widoczny sposób przyczyniła się do demokratyzacji wielu krajów. Pięć z ośmiu odbytych wówczas krajowych konferencji dotyczących przekształceń politycznych było kierowanych przez katolickich biskupów - przypomina się w liście.

Afrykański Kościół zaangażowany był także w sprawę właściwej polityki korzystania z zasobów naturalnych, jak ropa naftowa czy drewno. W tym kontekście biskupi zwracają uwagę, że mimo postępów dotyczących stopy życiowej mieszkańców kontynentu wciąż dokuczliwe pozostają tam plagi korupcji klasy urzędniczej oraz rabunkowej eksploatacji ze strony międzynarodowych koncernów. Uniemożliwia to znacznej części Afrykańczyków korzystać z bogactw własnych krajów. Biskupi Afryki zapewniają na koniec o woli współpracy z rządami i innymi instytucjami na rzecz integralnego rozwoju kontynentu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół w czołówce przemian społecznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.