Kościół w Niemczech utworzył instytut ds. badania przypadków pedofilii

Kościół w Niemczech utworzył instytut ds. badania przypadków pedofilii
(fot. depositphotos.com)
KAI/ ed

W Niemczech powstał nowy instytut Kościoła katolickiego, którego zadaniem będzie wypracowanie ujednoliconych zasad postępowania wobec przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich.

Instytut prewencji i postępowania wobec przemocy na tle seksualnym (IPA) ma pracować z naukowcami, organizacjami specjalistycznymi, ekspertami w zakresie prewencji oraz z ofiarami przemocy na tle seksualnym. Według niemieckiej agencji katolickiej KNA, poinformowały o tym 27 maja archidiecezja Kolonii i diecezja Trewir.

"W Kościele był system ukrywania przestępców. Jako ksiądz chciałbym oczyszczenia" >>

Instytut IPA rozpocznie pracę od 15 września w Lantershofen w Nadrenii-Palatynacie. Jego szefem będzie Oliver Vogt, dotychczasowy pełnomocnik ds. interwencji archidiecezji Kolonii. Projekt będzie realizowany pod kierownictwem bp. Stephana Ackermanna z Trewiru, który w episkopacie katolickim Niemiec jest pełnomocnikiem ds. wykorzystywania seksualnego. Hierarcha podkreślił, że opracowując temat wykorzystywania seksualnego okazało się, jak ważna jest sieć kontaktów krajowych i międzynarodowych oraz współpraca ze wszystkimi grupami i instytucjami kościelnymi, socjalnymi, politycznymi oraz naukowymi".

Jak wynika z informacji wspomnianych diecezji, IPA wraz ze wszystkimi partnerami sieci będzie prowadzić szczegółowy monitoring projektów prewencji i rozpatrywania przypadków pedofilii. Do zadań instytutu będzie ponadto wdrażanie środków prezencji przez Kościół oraz wspieranie szerokiej dyskusji społecznej wokół tematyki wykorzystywania seksualnego.IPA został powołany w konsekwencji opublikowanego jesienią ub. roku przez Konferencję Biskupów Niemieckich opracowania dotyczącego wykorzystywania seksualnego. Według tego dokumentu w aktach kościelnych z lat 1946-2014 odnotowano w całych Niemczech 3 677 ofiar ataków na tle seksualnym oraz ok. 1 670 oskarżonych księży, diakonów i zakonników.

Jako Kościół musimy odzyskać zaufanie

"Jako Kościół musimy koniecznie odzyskać zaufanie utracone przez przypadki wykorzystywania seksualnego", oświadczył kard. Rainer Woelki. Arcybiskup Kolonii stwierdził, że "dlatego bardzo ważnym jest wprowadzenie we wszystkich diecezjach niemieckich ujednoliconych i wysokich standardów w zakresie, wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego i zapobiegania im w przyszłości". Bp Ackermann wyraził zadowolenie z powołania na szefa instytutu Olivera Vogta.

Podkreślił, że jako pierwszy w Niemczech diecezjalny pełnomocnik ds. interwencji prowadził przez wiele lat pionierską pracę. W swojej rodzinnej archidiecezji Kolonii wprowadził niezależne badania przypadków pedofilii oraz doprowadził do utworzenia 10-osobowego gremium doradczego, w skład którego weszły osoby zajmujące się problematyką wykorzystywania seksualnego w kręgach kościelnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Kościół w Niemczech utworzył instytut ds. badania przypadków pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.