Abp Ryś podczas konsekracji kościoła: daliście Bogu ten dom, ale On szuka innego!

Abp Ryś podczas konsekracji kościoła: daliście Bogu ten dom, ale On szuka innego!
(fot. youtube.com)
KAI / kw

- Wybudowaliście Jezusowi dom z takim pragnieniem, żeby tu się zatrzymał. To miejsce nie będzie już niczym innym, tylko domem Boga. Nie zostanie zamienione na dyskotekę czy na księgarnię, ale zawsze będzie domem Boga. Chcemy, by On tu wszedł, i by tu został, by czuł się u siebie. Żebyśmy Mu nigdy nie dostarczyli takich powodów, że musi stąd wyjść! - mówił abp Grzegorz Ryś podczas konsekracji kościoła w Pabianicach.

Parafia p.w. Chrystusa króla w Pabianicach została erygowana 1 października 1989 roku przez abp. Władysława Ziółka. Dziś metropolita łódzki dokonał poświęcenia i konsekracji świątyni.

- Daliście Bogu ten dom, ale On szuka innego! On szuka domu w każdym i w każdej z was. Chce przebywać w każdym z nas. Przyjdziemy do Niego i w Nim uczynimy dom. Oddajecie Bogu ten budynek, to jest znak, że chcecie Mu oddać siebie. Wprowadziliśmy do tego domu Jezusa. Wszedł już do was? Czy tylko jest tu przy ołtarzu? Macie Go już w sobie? - pytał kaznodzieja zebranych w świątyni.

- Jezus chcąc wejść do domu, najpierw puka. Jezus nigdy nie wchodzi do domu bez pukania i do waszego wnętrza też nie wejdzie bez pukania, bo was wszystkich szanuje. Jezus nie wchodzi do człowieka w takiej postawie pana - zwierzchnika, który mówi: masz teraz zrobić tak, albo tak, albo tak, bo inaczej wyjdę. Jezus puka i pyta: wpuścisz mnie? On jest gotów słuchać co masz mu do powiedzenia, a potem z miłością ci odpowie, a potem ci z miłością coś zaproponuje. On nie wejdzie inaczej! Powiedzcie Jezusowi - Panie wejdź, ale nie do kościoła, ale do mnie! - apelował hierarcha.

Kończąc homilię abp Ryś poinformował zebranych, że ofiaruje tutejszej wspólnocie parafialnej niezwykły prezent - relikwie św. Jana Pawła II z zaleceniem, aby znalazły swoje miejsce w głównym ołtarzu. Mają one przypominać wszystkim przychodzącym do tej świątyni o miłości Świętego Papieża do Chrystusa obecnego w Eucharystii.

DEON.PL POLECA

Po wyznaniu wiary, zebrani odśpiewali litanię do wszystkich świętych, po której metropolita łódzki odmówił modlitwę konsekracyjną i olejem krzyżma namaścił ołtarz, a współkonsekratorzy także ściany kościoła.

Po Komunii Świętej odśpiewano uroczyste Te Deum, dziękując Bogu za 30 lat istnienia parafii i dzisiejszą uroczystość. Ks. kan. Sławomir Ciebiada - proboszcz parafii, podziękował Bogu za dar powstania tej parafii i kościoła, arcybiskupowi za konsekrację, a wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.

Kościół p.w. Chrystusa Króla Wszechświata został wybudowany wg projektu architektów Mirosława Rybaka i Marka Gryfina oraz konstruktora inż. Janusza Freya. Budowę rozpoczęto 1 września 1996 roku, a zakończono 20 czerwca 2005 roku.

Kościół jest wzniesiony w układzie bazylikowym - 3 nawowym, z sześcioma bocznymi kaplicami, z chórem nad kruchtą i wieżą - dzwonnicą. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Andrzej Chycki (1989 - 2001), a obecnym gospodarzem (od 2001 roku) jest ks. kan. Sławomir Ciebiada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś podczas konsekracji kościoła: daliście Bogu ten dom, ale On szuka innego!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.