"Kościół ważny jak nigdy wobec egzystencjalnego kryzysu UE"
Niezwykle ważną rolę Kościoła w przezwyciężaniu wielorakiego i egzystencjalnego kryzysu Unii Europejskiej podkreślił kard. Reinhard Marx, przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).
- Nasza misja dla Europy nie jest jeszcze zakończona - powiedział niemiecki purpurat w kazaniu podczas Mszy św. w kościele dominikanów w Brukseli. COMECE zebrała się tam na swojej jesiennej sesji.
- Zadaniem Kościoła w tych ciężkich czasach jest niesienie społeczeństwu nadziei. Szczególnie z punktu widzenia Kościoła, jego powszechnego nastawienia, musimy mieć na uwadze zawsze to co wspólne dla całej ludzkości - powiedział arcybiskup Monachium i Fryzyngi.
Biskupi omawiali wczoraj wieczorem sprawę wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE - Brexitu. Kard. Marx zauważył, że nie jest to tylko problem Brytyjczyków, lecz całej UE, która musi wobec tej decyzji na nowo określić swoje cele. "UE i Wielka Brytania muszą znaleźć nowe drogi współpracy" - zaznaczył kard. Marx.
Jesienią 2017 r. COMECE planuje w Rzymie kongres na temat: "Przemyśleć na nowo Europę". Biskupi, świeccy i politycy mają dyskutować o przyszłości politycznego projektu jedności naszego kontynentu.
Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej została utworzona 3 marca 1980 r., w rok po pierwszych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Od początku skupiała konferencje biskupie krajów należących wówczas do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), z której wyłoniła się dzisiejsza Unia Europejska. Obecnie konferencje biskupów wszystkich 28 krajów członkowskich reprezentowane są przez wyznaczonych przez nie delegatów. Przedstawicielem Konferencji Episkopatu Polski jest biskup łomżyński, Janusz Stepnowski.
Skomentuj artykuł