Kościół zniszczony w czasie ataku na WTC powstaje z ruin

Kościół zniszczony w czasie ataku na WTC powstaje z ruin
(fot. Prof foto 101 / Shutterstock.com)
4 lata temu
KAI / pk

Jedyny kościół, zniszczony w czasie terrorystycznego ataku z 11 września 2001 r. na World Trade Center w Nowym Jorku powstaje z ruin. 28 listopada odbyła się ceremonia umieszczenia krzyża na dachu odbudowywanej greckoprawosławnwej cerkwi św. Mikołaja.

Wcześniej zwierzchnik podległej Patriarchatowi Konstantynopola archidiecezji Ameryki abp Demetriusz (Trakatellis), poświęcił krzyż wodą pochodzącą z basenów otaczających Narodowy Memoriał i Muzeum 11 Września. Powstały one w miejscu zniszczonych przed 15 laty dwóch wież Światowego Centrum Handlu.

- Patrzymy dziś wokół i widzimy triumf ludzkiego ducha i ludzkiego umysłu, które mogą przezwyciężyć każdą tragedię - powiedział 88-letni hierarcha. Dodał, że krzyż jest symbolem ofiary i zwycięstwa.

O cerkwi św. Mikołaja mówił prezydent USA Barack Obama podczas swej wizyty w Atenach w połowie listopada br. - Jeśli ktoś szuka przykładu naszego wspólnego ducha, naszej odporności, nie musi szukać dalej niż w mieście Nowy Jork, w pobliżu Strefy Zero, gdzie greckoprawosławna cerkiew św. Mikołaja, kiedyś leżąca w gruzach, dziś znowu się wznosi - mówił Obama.

Parce nad odbudową świątyni rozpoczęły się w 2014 r. Została ona zniszczona przez elementy upadających wież World Trade Center.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół zniszczony w czasie ataku na WTC powstaje z ruin
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.