Kościół zyska 24 nowych błogosławionych

Kościół zyska 24 nowych błogosławionych
kard. Angelo Amato SDB (fot. Fotos Presidencia El Salvador [CC0], via Wikimedia Commons)
4 lata temu
KAI / psd

Niebawem Kościół wyniesie do chwały ołtarzy 24 nowych błogosławionych,z których 23 to męczennicy. Franciszek przyjął 1 grudnia na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato SDB i upoważnił ten urząd kurialny do ogłoszenia 12 dekretów.

Jeden dotyczy cudu (do beatyfikacji) włoskiego kapłana-misjonarza, a trzy - męczeństwa: 21 Hiszpanów, zabitych podczas wojny domowej w latach 1936-37, litewskiego biskupa oraz kapłana-misjonarza z USA, zamordowanego w Gwatemali. 8 pozostałych dekretów mówi o uznaniu cnót heroicznych 8 sług Bożych.

Dekret o cudzie dotyczy włoskiego kapłana, ks. Giovanniego Schiavo (1903-67) ze zgromadzenia św. Józefa. Pierwsze śluby zakonne złożył 28 sierpnia 1919 roku, a święcenia kapłańskie w 1927 r. Po czterech latach pracy duszpasterskiej we Włoszech został posłany do Brazylii, gdzie pracował w różnych wspólnotach. Zmarł na skutek poważnej choroby 27 stycznia 1967 roku w Caxias do Sul. Tamtejsza diecezja prowadziła jego sprawę beatyfikacyjną.

Pierwszy z trzech dekretów o męczeństwie dotyczy ks. Vicente Queralta Lloreta (1894-1936) ze Zgromadzenia Misji (CM) i 20 towarzyszy, w tym kapłanów należących do tego zgromadzenia, 5 kapłanów diecezjalnych, dwóch szarytek i siedmiu osób świeckich. Ks. Vicente Queralt Lloret pracował duszpastersko, pomimo zakazu władz republikańskich i - podobnie jak pozostali - został zamordowany z nienawiści do wiary.

Kolejny z dekretów dotyczy litewskiego biskupa, Teofila Matulionisa (4 lipca 1873-20 sierpnia 1962), wieloletniego więźnia sowieckich łagrów. Przyszły kandydat na ołtarze przyjął święcenia kapłańskie 17 marca 1900 roku z rąk bp. Antoniego Małeckiego. Był m.in. wikariuszem parafii św. Katarzyny w Sankt-Petersburgu, a w 1918 został proboszczem miejscowej parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1923, po procesie, w którym oskarżeni byli także m.in. abp Jan Cieplak i ks. prał. Konstanty Budkiewicz, został po raz pierwszy uwięziony przez bolszewików. Wydostał się na wolność w 1933 dzięki wymianie więźniów między Litwą a ZSSR. Gdy przebywał w więzieniu, Pius XI mianował go 8 grudnia 1928 biskupem pomocniczym w Mohylewie, a 9 stycznia 1943 został biskupem koszedarskim. Po zajęciu Litwy przez Armię Czerwoną w 1940, ponownie trafił do łagrów. Ogółem z niemal 90 lat życia 25 spędził w sowieckich więzieniach. Powrócił z nich w 1956, ale reżim nie pozwolił mu na objęcie rządów diecezją. Otoczony był ścisłą kontrolą policyjną. 9 lutego 1962, na kilka miesięcy przed śmiercią, św. Jan XXIII mianował go arcybiskupem tytularnym.

Ostatni z nowych męczenników - ks. Stanley Francis Rother (1935-81) był synem farmerów z Oklahomy. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1963 roku. Po kilku latach pracy duszpasterskiej w USA w 1968 udał się na misje do Gwatemali, pracując wśród Indian. Doprowadził tam między innymi do wybudowania szpitala. Wrażliwy był także na niesprawiedliwości, jakie dotykały Indian. Z tego powodu doświadczał pogróżek. Zginął 28 lipca 1981 z rąk uzbrojonych ludzi. Był jednym z 10 kapłanów zamordowanych w Gwatemali w tymże roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościół zyska 24 nowych błogosławionych
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kościół zyska 24 nowych błogosławionych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.