Kościoły Europy wezwają do do wypełnienia zobowiązań
(fot. PAP / EPA / NAKE BATEV)
KAI / ml
Państwa europejskie winny dotrzymać swoich przyrzeczeń i wypełnić zobowiązania wynikające z prawa międzynarodowego.
Z takim wezwaniem wystąpiło kilka organizacji chrześcijańskich naszego kontynentu, w tym Konferencja Kościołów Europejskich (a także Eurodiaconia, EU-cord, Act Alliance, Kościelna Komisja ds. Migrantów w Europie), okazją do zabrania przez nie głosu w tej sprawie było odbywające się 17 marca w Brukseli posiedzenie Rady Europejskiej, które miało się zająć właśnie problemem uchodźców.
Organizacje zaapelowały o "wzmocnienie pomocy dla ludzi w rejonie śródziemnomorskim, a równocześnie stworzenie bezpiecznych i legalnych korytarzy humanitarnych dla uchodźców, jak też o udzielanie odpowiedniego wsparcia tym, którzy już przybyli do Europy".
Przedstawiciele Kościołów naszej części świata wskazali, że przy przyjmowaniu uchodźców trzeba zwrócić szczególną uwagę na priorytet łączenia rodzin, dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji oraz pomoc w uzyskaniu pracy. "Kryzys uchodźczy jest wyzwaniem dla Unii Europejskiej i krajów sąsiednich, co wymaga szerokiej współpracy, zwłaszcza z państwami leżącymi na granicy Unii" - podkreśla oświadczenie wspólnot chrześcijańskich.
Zwrócono również uwagę na ważność współpracy z Turcją, co nie może jednak oznaczać zamknięcia drzwi dla imigrantów z Afganistanu i Erytrei, a tym bardziej zbiorowych deportacji. Mając świadomość złożoności problemu i związanych z nim kontrowersji, należy rozwijać system bardziej uporządkowany, nie zapominając jednak o tym, że Europa powinna pozostać solidarną wobec tych, którzy mają prawo prosić o azyl - przypomnieli przywódcy organizacji chrześcijańskich.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł