Kościoły wschodnie wspominają dzisiaj św. Mikołaja

Kościoły wschodnie wspominają dzisiaj św. Mikołaja
(fot. Bjoertvedt (Own work) [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Kościoły wschodnie, które posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, wspominają dzisiaj św. Mikołaja. Jest to jeden z najpopularniejszych świętych w Kościele greckokatolickim - jego ikona znajduje się w każdej cerkwi, jest też patronem wielu parafii i dzieł.

- Pracuję na terenach, gdzie przecinały się szlaki podróżników z Morza Czarnego na Morze Bałtyckie, a św. Mikołaj jest również patronem podróżników. Wewnętrznie towarzyszyła im nadzieja na pomoc Bożą, a św. Mikołaj jest świętym, który ma wysłuchiwać próśb podróżników - mówi ks. Jan Tarapacki, który jest proboszczem w trzech parafiach na Podkarpaciu, a dwie z nich: w Lubaczowie i Hrebennem mają za patrona św. Mikołaja.

DEON.PL POLECA
W całej Polsce istnieje 125 greckokatolickich parafii i ośrodków duszpasterskich, a św. Mikołaj jest patronem 12 z nich. W Żelichowie-Cyganku na Pomorzu istnieje również kościelne Stowarzyszenie "Akademia Świętego Mikołaja", którego głównymi celami są: zachowanie, rozwój oraz promocja ukraińskich tradycji, kultury i języka: integracja mniejszości ukraińskiej regionu Żuław, a także praca na rzecz otwarcia społeczności ukraińskiej na współpracę w regionie.

Św. Mikołaj cieszy się wielkim kultem, o czym świadczy także fakt, że obok św. Jana Chrzciciela jest to święty, którego wizerunek jest najczęściej spotykany w ikonostasie w każdej greckokatolickiej świątyni.

DEON.PL POLECA

Kościoły wschodnie św. Mikołaja wspominają dwa razy w roku. "Zimny" Mikołaj jest czczony w grudniu, a "ciepły" w maju. Wtedy upamiętnia się przeniesienie jego relikwii z Mirry do włoskiego miasteczka Bari, aby uchronić przed najazdem muzułmanów.

Dziś w cerkwiach po liturgii jest możliwość ucałowania ikony i relikwii świętego, a później dzieci otrzymują prezenty. Zwyczaj rozdawania upominków dotyczy jednak tylko Mikołaja "zimnego".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kościoły wschodnie wspominają dzisiaj św. Mikołaja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.