Kostaryka: biskupi apelują o powstrzymanie przemocy

Kostaryka: biskupi apelują o powstrzymanie przemocy
San Jose, stolica Kostaryki (fot. Dmitry Burlakov / Shutterstock.com)
KAI / kw

Mimo iż Kostaryka uchodzi za jeden z najprzyjaźniejszych dla życia i najbezpieczniejszych krajów Ameryki Środkowej, zmaga się jednak ostatnio z wciąż rosnącymi przejawami przemocy. Zwraca na to uwagę w specjalnym komunikacie episkopat tego kraju.

Przypomina się w nim niepokojące statystyki. W 2015 r. doszło tam do 560 zabójstw. Choć liczba ta jest znacznie niższa niż w krajach sąsiednich, to jednak dane te są niepokojące. Jedna czwarta tych przypadków związana jest z handlem narkotykami. W ciągu dekady podwoiła się liczba aktów przemocy wobec dzieci. Coraz liczniejsze są także zgłoszenia przypadków przemocy domowej.

DEON.PL POLECAW tej sytuacji biskupi wyrażają zaniepokojenie małą skutecznością walki z przemocą, choć jest to po części spowodowane przyjętym sposobem funkcjonowania tego kraju. Zrezygnowano tam bowiem z utrzymania armii, przekazując przeznaczone na to środki na politykę społeczną.

Episkopat zwraca jednak przede wszystkim uwagę na czynnik etyczny. W dokumencie podkreśla się niepoświęcanie wystarczającej uwagi kwestiom rozwoju rodziny. Zwiększyła się również liczba przypadków korupcji, a przez to spadło zaufanie do instytucji publicznych. Stąd też potrzeba zdecydowanych działań wszystkich ludzi dobrej woli.

"W naszych rękach leży możliwość przywrócenia Kostaryce społeczeństwa, w którym błyszczeć będą pokój i pełen szacunek dla ludzkiego życia" - czytamy w komunikacie kostarykańskiego episkopatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kostaryka: biskupi apelują o powstrzymanie przemocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.