Kradzież i profanacja w kościele pod Gnieznem

Kradzież i profanacja w kościele pod Gnieznem
(fot. cathopic.ocm)
1 rok temu
PAP / ml

Policja szuka sprawców kradzieży i profanacji Najświętszego Sakramentu w kościele w Kędzierzynie pod Gnieznem (Wielkopolskie). Starty wyceniono na ok. 10 tys. zł.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP asp. sztab. Anna Osińska z KPP w Gnieźnie, do włamania do kościoła doszło w ub. tygodniu, w nocy z czwartku na piątek. Proboszcz parafii w Kędzierzynie wycenił wstępnie straty na ok. 10 tys. zł.

Rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej ks. Zbigniew Przybylski tłumaczył PAP, że "według relacji księdza proboszcza, kiedy w piątek rano poszedł do kościoła okazało się, że boczne wejście do świątyni zostało otwarte w nocy". "Przekazał, że została skradziona monstrancja, kielich mszalny, otwarto także tabernakulum i na ołtarz zostały wysypane konsekrowane komunikanty, Najświętszy Sakrament. Przypuszczam, że złodziejom chodziło o kielichy, w których przechowywane były komunikanty" – powiedział.

"Osoba, która dopuszcza się takiego czynu, a jest to świętokradztwo, to jeżeli jest osobą ochrzczoną zostaje ekskomunikowana. Zdjęcie tej kary jest zastrzeżone dla Stolicy Apostolskiej" – dodał.

Ks. Przybylski zaznaczył również, że w związku ze zdarzeniem w kościele w Kędzierzynie, prymas Polski abp Wojciech Polak wystosował specjalny list do parafian, w którym wyraził swoje ubolewanie i poprosił o modlitwę ekspiacyjną, czyli przebłagalną, oraz aby po niedzielnych mszach św. śpiewane były suplikacje w intencji odpokutowania za świętokradztwa i profanacje.

O włamaniu do kościoła poinformowało w poniedziałek lokalne Radio Poznań.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Grzegorz Strzelczyk
17,43 zł
24,90 zł

Ze wszystkich miłości ta jest chyba najtrudniejsza

Kościół jest jak potężne drzewo, w którego koronie każdy może się schronić i posilić. Tam, gdzie owoce, są jednak i czarne ptaszyska, zawzięcie wydziobujące to, co próbuje wyrosnąć....

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kradzież i profanacja w kościele pod Gnieznem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.