Krajowe obchody 6. rocznicy śmierci JP II

KAI / drr

W sobotę minie szósta rocznica śmierci Jana Pawła II. W całym kraju odbędą się liczne uroczystości religijne, koncerty i wspomnienia papieża-Polaka. Oto program kościelnych obchodów papieskich w różnych diecezjach w Polsce.

Archidiecezja krakowska

Otwarcie Mobilnego Muzeum Jana Pawła II w Krakowie, uroczysta Msza św. w Bazylice Mariackiej, koncert „Santo Subito!” i czuwanie modlitewne pod oknem papieskim – tak zapowiadają się krakowskie uroczystości upamiętniające 6. rocznicę śmierci Ojca Świętego. Wydarzenia będą związane z przygotowaniami do beatyfikacji papieża Polaka, która odbędzie się 1 maja w Rzymie.

31 marca na Małym Rynku stanie Mobilne Muzeum Jana Pawła II umieszczone w specjalnym samochodzie. Od tego dnia do 2 kwietnia będzie dostępny dla zwiedzających bezpłatnie. „Wewnątrz samochodu - muzeum w kilku boksach, na specjalnych ekranach wyświetlane będą filmy dotyczące najważniejszych okresów w życiu Jana Pawła II i miejsc z nim związanych” – mówi Piotr Sionko z Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w Krakowie.

W ramach ekspozycji będzie można podziwiać oryginalne przedmioty dotyczące lub należące kiedyś do Ojca Świętego m.in. narty oraz sutannę Karola Wojtyły. Przedmioty wypożyczone zostały m.in. z zasobów Muzeum Archidiecezjalnego i archiwum krakowskiej kurii.

Oprócz muzeum na Małym Rynku umieszczona zostanie wielkoformatowa gra uliczna pt. "Dookoła świata z Janem Pawłem II", połączona z quizem sprawdzającym wiedzę uczestników o 104 pielgrzymkach Jana Pawła II.
Mobilne Muzeum Jana Pawła II będzie można zwiedzać na Małym Rynku do 2 kwietnia. Następnie wyruszy ono w trasę do innych miast w Polsce, m.in. do Warszawy. Ponownie w Krakowie pojawi się 1 maja przy Sanktuarium w Łagiewnikach i dostępne dla zwiedzających będzie podczas beatyfikacji oraz 11 czerwca w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” w dniu uroczystości złożenia relikwii Ojca Świętego w kościele powstającym w Centrum.

2 kwietnia w Bazylice Mariackiej odbędzie się uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Po nabożeństwie odbędzie się koncert "Santo Subito!" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Podczas spotkania będzie można wysłuchać pieśni sakralnych w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry. Utwory stanowić będą muzyczną ilustracją i wędrówką przez życie Jana Pawła II.

Czuwanie modlitewne odbędzie się tradycyjnie pod oknem papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3, w miejscu spotkań Jana Pawła II z młodzieżą i mieszkańcami Krakowa. Z okazji zbliżającej się beatyfikacji Ojca Świętego specjalny program modlitewno-artystyczny przygotował Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, duszpasterstwo akademickie „Patmos” oraz Teatr Hagiograf im. św. Teresy z Lisieux. Czuwanie potrwa w godz. 20.00–22.00.

Z okazji 6. rocznicy śmierci Ojca Świętego po raz kolejny Centrum Jana Pawła II organizuje akcję "Światełko Nadziei". „Zachęcamy, by 2 kwietnia o 21.37, w godzinie śmierci Jana Pawła II, wszyscy Polacy zapalili w swoich oknach świece - na znak pamięci o papieżu Polaku, szczególnie w tym ważnym czasie, miesiąc przed beatyfikacją” – podkreśla Piotr Sionko. „Centrum przygotowało i rozesłało do parafii archidiecezji krakowskiej świece upamiętniające to wydarzenie” – dodaje. do góry

Archidiecezja warszawska

Do sześciolatków urodzonych w roku śmierci Jana Pawła II skierowany jest edukacyjny projekt „Most. Każdy mały jest wielki”. Rodzice opowiedzą w nim o papieżu swoim dzieciom – pierwszemu pokoleniu, które nie pamięta Karola Wojtyły. Razem zbudują „pokoleniowy most” podczas obchodów 6. rocznicy śmierci Papieża Polaka – od 1 do 3 kwietnia w Warszawie.

Dzieci, które urodziły się w 2005 r. - roku śmierci Jana Pawła II, zaczynają edukację w szkole. Nie miały okazji poznać Papieża Polaka za jego życia, mogą go jednak znać z przekazów medialnych i opowieści rodziców.Naprzeciw najmłodszemu pokoleniu Polaków wychodzi projekt edukacyjny „Most. Każdy mały jest wielki”, który powstał w stołecznym Centrum Myśli Jana Pawła II. Jego hasło odwołuje się do postaci Lolka, sześcioletniego Karola Wojtyły, który jako dorosły został papieżem. „Także dziś na polskich podwórkach biega wiele dzieci, które teraz są małe, ale w przyszłości być może wielu z nich zostanie wielkimi, znanymi ludźmi” – wyjaśnia Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Jana Pawła II.

Słowo „Most” ma symbolizować pokoleniową łączność dzisiejszych sześciolatków z ich rodzicami, urodzonymi ok. roku 1978 – roku wyboru Karola Wojtyły na papieża. „Oni prawie całe swoje życie spędzili w blasku pontyfikatu Jana Pawła II, ich dzieci natomiast papieża nie mogły poznać. Dlatego projekt ma zachęcić rodziców, by opowiedzieli swoim dzieciom, kim był Jan Paweł II w ich życiu i dlaczego jest na tyle ważny, że mówi się o nim w szkole” – tłumaczy Dardziński. „Chcemy, by dorośli opowiedzieli o papieżu nie tak jak w szkole – oficjalnie – ale w oparciu o bliskie relacje z dziećmi. O takich relacjach międzyludzkich wielokrotnie mówił sam Jan Paweł II” – dodaje.

W ramach „Mostu” dzieci w grupach wezmą udział w pięciu zadaniach dotyczących postaci Jana Pawła II. Rezultatem ich pracy będą rysunki, zdjęcia i nagrania. Przedmioty te zostaną umieszczone w paczkach, z którymi dzieci przyjdą 1 kwietnia na Plac Piłsudskiego w Warszawie. Spodziewanych jest tam 2 tys. najmłodszych.Na Placu z paczek powstanie most symbolizujący połączenie dziecięcej codzienności z wielkością, którą każde dziecko ma w sobie. Sam most ma być metaforycznym przejściem od dziecka do kogoś wielkiego i pokazywać, że „każdy mały jest wielki”, jak brzmi hasło akcji.

W marcu do 60 stołecznych szkół i przedszkoli trafiły materiały edukacyjne: konspekty zadań dla nauczycieli, mała kula ziemska, zestaw drewnianych klocków oraz maskotka projektu – lalka „Lolek” w przedwojennym mundurku, uszyta specjalnie na tę okazję i symbolizująca Karola Wojtyłę z jego szkolnych czasów. Dzieci przygotują m.in. książkę ilustrującą życie papieża. Inne zadanie zachęca do tego, by 6-latkowie, mówiąc czym jest dla nich pokój, solidarność czy odpowiedzialność, opowiedziały o pontyfikacie Jana Pawła II. - Wszystkie te wypowiedzi złożą się na wyrazisty głos pokolenia, które jako pierwsze nie miało kontaktu z papieżem – wyjaśnia Julia Janowska, pedagog współpracująca z Centrum Myśli JPII.

Z kolei miniaturowe kule ziemskie jako zabawki, ale i symbol świata, po którym podróżował papież, trafią do wszystkich dzieci, które 1 kwietnia przyjdą na Plac Piłsudskiego. W namiotach na placu zostaną zaaranżowane: dom, szkoła, poczta i inne budynki z Wadowic rodzinnego miasta Karola Wojtyły. Odwiedzając każdy z nich dzieci dowiedzą się więcej o codziennym życiu Lolka. W każdym z namiotów czekać będą m.in. gry, konkursy i zadania. Na końcu swojej podróży dzieci wyślą paczki – nad którymi pracowały od marca – do szkół i przedszkoli w Polsce i na całym świecie. Paczki otrzymają dzieci w miejscowościach, które w trakcie swoich pielgrzymek odwiedził Jan Paweł II.

Wirtualny most na stronie www.most.centrumjp2.pl będzie mogło zbudować każde dziecko w Polsce, którego zabraknie na Placu Piłsudskiego.

Wieczorem 2 kwietnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się czuwanie. Warszawiacy usłyszą m.in. teksty Jana Pawła II o świętości odczytane przez znanych aktorów, a także głos papieża – fragmenty homilii wygłoszonych w trakcie pielgrzymek do Polski. Na telebimie będzie można zobaczyć materiały filmowe na temat świętości oraz wywiady z ludźmi osobiście znającymi papieża.

O godz. 21.37 zabrzmi utwór „Cisza” w wykonaniu trębacza. Następnie odbędzie się kwesta na rzecz osób chorych na chorobę Parkinsona.3 kwietnia na Plac Piłsudskiego z Krakowa przyjedzie mobilne muzeum Jana Pawła II, w którym obejrzeć będzie można m.in. papieskie buty, narty, piuskę, sutannę oraz pióro do osobistych notatek, a także wystawę multimediów i fotografii.Organizatorem warszawskich obchodów 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II jest Centrum Myśli Jana Pawła II – samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy zajmująca się popularyzowaniem nauczania papieskiego. do góry

Archidiecezja poznańska

Panel dyskusyjny na temat polskości, koncerty, Msze św. i czuwania modlitewne towarzyszyć będą obchodom szóstej rocznicy śmierci Jana Pawła II w archidiecezji poznańskiej. Wierni spotkają się na modlitwie w miejscach, które podczas pielgrzymek do ojczyzny odwiedził papież Polak.

Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. Maciej Szczepaniak, wspomnienie rocznicy śmierci Papieża wpisuje się w duchowe przygotowanie archidiecezji do beatyfikacji Karola Wojtyły. „W perspektywie zbliżającej się beatyfikacji chodzi bardziej o rocznicę przejścia do wieczności, którą Jan Paweł II wskazywał poprzez świadectwo osobistej świętości” – mówi rzecznik archidiecezji poznańskiej.

W ramach obchodów odbędzie się w Pałacu Działyńskich na poznańskim Starym Rynku panel dyskusyjny „Polskość – wielość i pluralizm, czy ciasnota i zamknięcie”. Referaty na temat polskości widzianej w perspektywie życia Papieża wygłoszą językoznawca, prof. Bogdan Walczak i teolog, ks. prof. Waldemar Irek. W spotkaniu uczestniczyć będzie także abp Stanisław Gądecki.

Bp Marek Jędraszewski przewodniczyć będzie Mszy św. w kościele środowisk twórczych pw. Wszystkich Świętych. Podczas nabożeństwa wystąpią soliści, chór i orkiestra Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego pod dyrekcją prof. Antoniego Grochowalskiego.

Wieczorem odbędzie się także czuwanie modlitewne w kaplicy św. Karola Boromeusza. Powstaje tam kościół – wotum wdzięczności za pontyfikat Jana Pawła II. Młodzież przygotowała między innymi prezentację multimedialną „Apostołowie wyzwolenia człowieka”.

Wierni spotkają się także w godzinie śmierci Papieża na apelu i czuwaniu modlitewnym przy krzyżu na Łęgach Dębińskich i przy pomniku Jana Pawła II na Ostrowie Tumskim, czyli w miejscach, które Sługa Boży odwiedził podczas pielgrzymek do ojczyzny. do góry

Częstochowa

Czuwanie modlitewne studentów, czuwania modlitewne w parafiach oraz „Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II” ulicami w okolicy parafii św. Jakuba Apostoła - to główne punkty obchodów 6. rocznicy śmierci papieża Polaka w Częstochowie.

W sobotę 2 kwietnia, od godz. 21.00 w kościele akademickim pw. św. Ireneusza w Częstochowie odbędzie się czuwanie modlitewne poświęcone osobie papieża Polaka, które poprowadzą studenci. Modlitwie i rozważaniom będzie towarzyszyć hasło: „Nie żyje się, nie kocha się, nie umiera się - na próbę”.

Tego samego dnia odbędą się Msze św. i czuwania modlitewne w parafiach.

Natomiast 8 kwietnia odbędzie się „Droga Krzyżowa z Janem Pawłem II”, której organizatorem jest parafia św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Uczestnicy nabożeństwa, które rozpocznie się o godz. 17, przejdą ulicami w okolicy parafii.

– Rozważania poszczególnych stacji drogi krzyżowej oparte będą na nauczaniu Jana Pawła II. Każda stacja Drogi Krzyżowej będzie również przypomnieniem życia Wielkiego Papieża - powiedział KAI ks. prał. Józef Franelak proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie.

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

„Biały Marsz”, okolicznościowe nabożeństwa i wydarzenia kulturalne złożą się m.in. na obchody 6. rocznicy śmierci Jana Pawła II. Najważniejsze z nich zaplanowano w Głogowie, Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze.
Wierni parafii głogowskich zbiorą się 2 kwietnia o godz. 20.00 w kościele Miłosierdzia Bożego na Mszy św. pod przewodnictwem bp Stefana Regmunta. Mszę poprzedzi okolicznościowy koncert o godz. 19.15.

W Gorzowie Wlkp. w sobotę 2 kwietnia ulicami miasta już po raz szósty przejdzie "Biały Marsz". Rozpocznie się on o godz. 18.30 przy katedrze, a zakończy się przy pomniku Jana Pawła II obok kościoła Pierwszych Męczenników Polski, gdzie ok. godz. 20.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy - wyjaśnia rzecznik prasowy kurii biskupiej, ks. Andrzej Sapieha.

Mieszkańcy Zielonej Góry w rocznicę śmierci Jana Pawła II spotkają się w parafii Ducha Świętego, gdzie o godz. 18.00 odbędzie się Msza św., a po niej nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem papieskim przy świątyni.

Mszę św. poprzedzi modlitewne czuwanie od godz. 17.30. Z kolei w kościele św. Alberta Chmielowskiego o godz. 19.30 zorganizowany zostanie okolicznościowy koncert w reżyserii Mirosława Gancarza. Wystąpi m.in. zespół „Cantores Vidimontani” pod dyrekcją Jerzego Markiewicza oraz aktorzy Marta Artymiak i Wojciech Czarnota. Honorowy patronem wydarzenia jest bp Stefan Regmunt, marszałek województwa lubuskiego oraz prezydent Zielonej Góry. Wstęp jest wolny.

Diecezjanie spotkają się także na wspólnej modlitwie w mniejszych miejscowościach. Parafia w Otyniu zaprasza na Drogę Krzyżową ulicami o godz. 20. natomiast w Torzymiu po Mszy św. o godz. 19.30 odbędzie się koncert koncert „Cieszyńskich Kameralistów” pod dyrekcją prof. dr hab. Waldemara Sutryka. Po nim na skwerze Jana Pawła II odbędzie się Apel Jasnogórski.

Koncert odbędzie się także w Zbąszynku. W tamtejszym Domu Kultury wystąpią uczniowie z Zespołu Szkół technicznych im. Jana Pawła II. W Świebodzinie młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży organizuje wieczornice i prezentację multimedialną o Janie Pawle II. do góry

Diecezja bielsko-żywiecka

W 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II na bielskim wzgórzu Trzy Lipki u stóp 40-metrowego Krzyża Trzeciego Tysiąclecia zapłonie ognisko-watra. Sobotnie uroczystości rocznicowe rozpoczną się od Mszy św. dziękczynnej za beatyfikację papieża w kaplicy pobliskiego klasztoru sióstr redemptorystek.
Po liturgii przechowywany w klasztorze ogień z grobu Jana Pawła II zostanie przeniesiony pod milenijny krzyż. Od niego zapalona zostanie watra. O 21.37, w godzinie śmierci papieża, zebrani oddadzą hołd przyszłemu błogosławionemu. Na koniec uczestnicy odśpiewają „Barkę”.

Wzgórze Trzy Lipki, na którym od 2001 roku stoi gigantyczny stalowy krzyż, przypominający pastorał Jana Pawła II, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Na wzgórze przychodzi też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów.
U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.

W rocznicę śmierci papieża odbędzie się także uroczysty koncert w Filharmonii Poznańskiej. Chór Teatru Wielkiego i Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego wykona Symfonię c-moll Gustava Mahlera.

Kolejne czuwanie modlitewne w ramach Nowenny Pompejańskiej na skoczowskiej Kaplicówce odbędzie się 2 kwietnia w szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Na uroczystości rocznicowe oraz z okazji zbliżającej się beatyfikacji złożą się: Koronka do Miłosierdzia Bożego, Droga Krzyżową i Różaniec do Siedmiu Boleści Matki Bożej. Przypomniane zostaną fragmenty papieskiej homilii wygłoszonej na Kaplicówce 22 maja 1995 r., a wieczorem odmówiony zostanie Różaniec z Tajemnicami Światła.

Modlitwę poprowadzą trzeźwiejący alkoholicy. Następnie zaplanowano adorację Najświętszego Sakramentu z Nowenną Pompejańską. Czuwanie poprowadzą rodziny, grupy Apostolstwa Dobrej Śmierci oraz Apostolstwa Trzeźwości.

Po apelu Apelu Jasnogórskim odprawiona zostanie Msza św. pod przewodnictwem ks. dr. Karola Mozora. Uczestnicy liturgii przejdą następnie pod Krzyż Papieski i odśpiewają „Barkę”.

22 maja 1995 roku w homilii wygłoszonej na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację Jana Sarkandra papież wypowiedział słynne słowa wzywające do troski o ład moralny. „Polska woła dzisiaj nade wszystko o ludzi sumienia!” – mówił papież 22 maja 1995 roku na Kaplicówce. Mszę św. koncelebrowało około 100 biskupów na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, metropolitą Pragi kard. Miloslavem Vlkiem, metropolitą ołomunieckim abp. Janem Graubnerem i abp. Tadeuszem Kondrusiewiczem z Moskwy.

Mimo niepogody – całe wzgórze pokryte było błotem – na skoczowskie wzgórze przybyło wtedy ok. 300 tys. wiernych ze wszystkich stron Polski. do góry

Diecezja tarnowska

O wielkim Polaku, już niedługo błogosławionym, przypomną koncerty, spektakle, światła pamięci, memoriał pływacki, spotkania w górach i wspólna modlitwa.

Już 1 kwietnia o godz. 18.30 w tarnowskim teatrze wystąpi Ernest Bryll i Marcin Styczeń z zespołem w koncercie "Pieśń o Bogu ukrytym". Tarnowianie usłyszą wiersze Karola Wojtyły w oryginalnych aranżacjach. O swoich spotkaniach z Janem Pawłem II będzie mówił E. Bryll, który jest znanym poetą, pisarzem, autorem tekstów piosenek, dziennikarzem i krytykiem.

Koncert organizują: Stowarzyszenie Ich Lepsze Jutro i Tarnowski Teatr. Całkowity dochód, przeznaczony jest na utworzenie Specjalistycznego Centrum Rehabilitacji dla niepełnosprawnych dzieci.

2 kwietnia w bazylice katedralnej w Tarnowie, uroczystej Mszy św. o godz. 18.00 będzie przewodniczył bp Władysław Bobowski. Po Eucharystii rozpocznie się nabożeństwo, podczas którego będzie adoracja i różaniec. Modlitwa zakończy się uroczystym Apelem przy pomniku papieskim.

6. rocznica śmierci Ojca Świętego będzie obchodzona w parafii bł. Karoliny w Tarnowie. O godz. 19.30 tarnowianie zgromadzą się na Alejach Jana Pawła II, zapalą znicze i w procesji przejdą do kościoła. Msza połączona z Apelem Jasnogórskim rozpocznie się o godz. 20.00. Eucharystii będzie przewodniczył biskup tarnowski Wiktor Skworc.

Mieszkańcy Małopolski uczczą też pamięć Jana Pawła II podczas VII Memoriału Pływackiego. Przez całą noc z 2 na 3 kwietnia na basenie w Tarnowie - w Mościcach przepłyną w sumie 26 km 516 metrów, co ma oznaczać długość pontyfikatu, czyli 26 lat, pięć miesięcy i 16 dni. Pływanie rozpocznie się o godz. 21.37, dokładnie w godzinę śmierci papieża.

W Tarnowie zaplanowano także wydarzenie muzyczne. Zespół Szkół Muzycznych przygotował multimedialny spektakl "Spotkanie z Janem Pawłem II". Odbędzie się on w sobotę 2 kwietnia, w Centrum Sztuki Mościcie o godzinie 13.00. Wstęp jest wolny. Spotkanie połączone będzie z wystawą prac uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie oraz akcją charytatywną na rzecz Tarnowskiego Hospicjum Domowego im. bł. Fryderyka Ozanama.

W Nowym Sączu 1 kwietnia o godzinie 18.00 w kościele św. Kazimierza będzie Msza św. dziękczynna za decyzję Benedykta XVI o beatyfikacji Jana Pawła II. O 19.30 w Centrum Kultury Sokół rozpocznie się koncert Antoniny Krzysztoń z zespołem "Tylko miłość”. Natomiast o 21.00 będzie Apel Jasnogórski i czuwanie modlitewne przy Skale Piotrowej na Plantach.

2 kwietnia o godz. 18.30 w bazylice św. Małgorzaty zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za życie i nauczanie Jana Pawła II. Ok. 19.30 na sądeckim rynku rozpocznie się modlitwa różańcowa. Procesja różańcowa dotrze pod Skałę Piotrową, gdzie do godz. 21.37 będzie trwało modlitewne czuwanie z udziałem Chóru Jana Pawła II z Parafii NSPJ. Całość zakończy wspólne odśpiewanie „Barki”.

2 kwietnia w Dębicy o godz. 20.00 będą nabożeństwa Drogi Krzyżowej we wszystkich parafiach miasta. Wierni przejdą ulicami na Pl. Solidarności. Następnie przy pomniku papieża w modlitwie i refleksji będą modlić się w godzinie odejścia Jana Pawła II.

O Janie Pawle II pamiętają też górale z Łącka. 2 kwietnia uroczystości rozpocznie Msza św. odprawiona w kościele parafialnym w Łącku o godz. 18.00. Następnie wyruszy pielgrzymka do Maszkowic, w trakcie której rozważane będą stacje Drogi Krzyżowej, nawiązujące do życia i nauki Jana Pawła II. Zakończenie będzie mieć miejsce na Górze Zyndrama. Tam nastąpi poświęcenie krzyża, który został ufundowany przez mieszkańców Maszkowic dla upamiętnienia spotkań w rocznicę śmierci Ojca Świętego.

Jest to prawie 2,5-metrowy krzyż dębowy z napisem: "Nie bójcie się, wypłyńcie na głębię. Jan Paweł II", zaś poniżej kolejne lata rocznic odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca. Na Górze Zyndrama rokrocznie spotykali się mieszkańcy, palili ognisko, a o godz. 21.37 wspólnie modlili się o beatyfikację Jana Pawła II.

Podobne ogniska płonęły rokrocznie na wszystkich wzgórzach gminy Łącko i we wszystkich miejscowościach dla upamiętnienia Karola Wojtyły jako wielkiego miłośnika gór, który ich szlaki przemierzał wielokrotnie - tak będzie również i w tym roku.

3 kwietnia o godz. 16.00 w kościele św. Antoniego w Krynicy - Zdroju będzie wyjątkowy koncert. Muzyczna modlitwa i wezwanie Santo Subito została specjalnie przygotowana na ten dzień na podstawie oryginalnego scenariusza opartego między innymi o fragmenty homilii i poezji Jana Pawła II. Oprawa muzyczna to światowe kompozycje, arie i szczególnie ukochane przez papieża pieśni maryjne. Wystąpią: Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Chór Jana Pawła II z Nowego Sącza. Wstęp jest bezpłatny.

Natomiast "Requiem" Wolfganga A. Mozarta zabrzmi w niedzielę 3 kwietnia o godz. 18.00 w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni. Wstęp jest wolny. Wystąpią: Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej CANTATA, Bocheński Chór Kameralny SALT SINGERS i Chór i Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych II Stopnia w Krakowie. do góry

Diecezja toruńska

Mieszkańcy Torunia oddadzą cześć Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w 6. rocznicę jego śmierci. 2 kwietnia w Kościele Akademickim p.w. Ducha Świętego odbędzie się koncert symfoniczno–oratoryjny, którego organizatorem jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Koncert rozpocznie się w sobotę o godz. 17.00. Jego wykonawcami będą soliści: Anna Fabreloo, Karolina Sikora, Marcin Pomykała i Adam Palka oraz Chór Żeński PZSM im. A Rubinsteina z Bydgoszczy, Chór Męski SOSM II st. z Lutomierska oraz Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Aleksandry Grucza – Rogalskiej. Słowo wstępne wygłosi prof. Roman Grucza.

Podczas koncertu zabrzmi, po raz pierwszy w Toruniu, utwór współczesnego kompozytora Leszka Kołakowskiego, profesora Akademii Pomorskiej w Słupsku i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Dzieło nosi tytuł „Missa miseri cordis” i jest dedykowane Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

„Missa miseri cordis” czyli „Msza ubogiego serca” Leszka Kołakowskiego jest utworem wokalno–instrumentalnym na cztery głosy solowe, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną.

Patronat honorowy nad koncertem objęli: biskup toruński Andrzej Suski, Marszałek Województwa Kujawsko– Pomorskiego Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Bilety na koncert w cenie 20 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) można nabywać w Dworze Artusa oraz bezpośrednio przed koncertem w Kościele Akademickim. do góry

Diecezja włocławska

2 kwietnia pielgrzymi będą mogli zwiedzać apartamenty, w których mieszkał papież Polak w trakcie swojego pobytu w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej na terenie diecezji włocławskiej.

W ciągu roku jest zaledwie kilka dni, podczas których można wejść i na własne oczy zobaczyć komnaty, w których Jan Paweł II mieszkał, pracował i odpoczywał będąc w Licheniu w 1999 r.

W najbliższą sobotę, 2 kwietnia, apartamenty będą czynne w godz. 9.00-17.00. Chętnych będą oprowadzać przewodnicy co pół godziny.

Wieczorem w licheńskiej bazylice zostanie odprawiona Msza św., w trakcie której wierni będą dziękować za życie i bliski już dar beatyfikacji Jana Pawła II. Początek Najświętszej Eucharystii o godz. 18:00.
O godz. 21.00 zostanie odśpiewany Apel Maryjny, po którym wszyscy procesyjnie udadzą się pod pomnik papieża, znajdujący się przed bazyliką. Punktualnie o godz. 21.37, w godzinę śmierci Ojca Świętego, zostanie odśpiewana Barka, ulubiona pieśń Jana Pawła II.

Jan Paweł II przebywał w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w dniach 6-8 czerwca 1999 r. W trakcie pobytu dokonał poświecenia budującej się świątyni ku czci Świętej Bożej Rodzicielki. do góry

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Krajowe obchody 6. rocznicy śmierci JP II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.