Warszawa: obchody 6. rocznicy śmierci JP II

KAI / drr

Czuwania modlitewne w parafiach i na Placu Piłsudskiego, pokoleniowy "Most" rodziców z dziećmi urodzonymi w 2005 roku oraz mobilne muzeum Jana Pawła II - to główne punkty obchodów 6. rocznicy śmierci papieża Polaka w Warszawie. Potrwają one od 1 do 3 kwietnia.

1 kwietnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się finał projektu "Most" Centrum Myśli Jana Pawła II, skierowanego do dzieci urodzonych 6 lat temu, w roku śmierci Jana Pawła II, oraz do ich rodziców i opiekunów. Inicjatywie będą towarzyszyć słowa "Każdy mały jest wielki". Realizacja tego programu odbędzie się w marcu w 60 wybranych szkołach i przedszkolach archidiecezji warszawskiej. W czasie tego spotkania 1 kwietnia organizatorzy zbudują na Placu symboliczny most pokoleń, które połączy osoba Jana Pawła II. 2 kwietnia odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla rodzin i dzieci.

Z piątku na sobotę 1-2 kwietnia, w 6. rocznicę śmierci Jana Pawła II w parafiach archidiecezji warszawskiej odbywać się będzie modlitewne czuwanie wspólnot parafialnych, w tym młodzieży i studentów. Do tego czuwania zostaną przygotowane materiały duszpasterskie.

W sobotę 2 kwietnia wieczorem na Placu Piłsudskiego odbędzie się czuwanie modlitewne mieszkańców Warszawy. Czuwanie skupi się na rozważaniach wokół wezwania do świętości na podstawie nauczania Jana Pawła II. Warszawiacy usłyszą odczytane przez aktorów teksty papieża o świętości, a także głos papieża - zapis fragmentów homilii, które Jan Paweł II wygłosił w trakcie pielgrzymek do Polski. Na telebimie można będzie zobaczyć materiały filmowe, których tematem jest świętość. Osoby, które osobiście znały Ojca Świętego (hierarchowie kościelni, przyjaciele z czasów studenckich, naukowcy, dziennikarze) opowiedzą, jak rozumieją świętość Jana Pawła II i czym ona jest dla nich.

O godz. 21.37 na placu zabrzmi utwór "Cisza", zagrany przez wojskowych na trąbce. Tego dnia, od rana do zakończenia czuwania, odbędzie się kwesta na rzecz Fundacji "Żyć z chorobą Parkinsona". Nad oprawą muzyczną wydarzenia będzie czuwać Chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Dzień później, 3 kwietnia na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert związany z 6. rocznicą śmierci Jana Pawła II. Muzyka chóralna przeplatać się będzie z fragmentami nauczania papieskiego. Obydwa wydarzenia przygotowuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

Na Placu Piłsudskiego pojawi się mobilne muzeum Jana Pawła II. Papieskie buty i narty, serdak, którego Jan Paweł II używał podczas podróży, zegar, piuska, sutanna, wreszcie pióro, którego papież używał do osobistych notatek - to wszystko, wsparte prezentacją multimediów i wystawą fotografii, znajdzie się w samochodowym muzeum, które na zaproszenie Centrum Myśli Jana Pawła II przyjedzie z Krakowa do Warszawy.

2 kwietnia w ramach przygotowań do beatyfikacji, z inicjatywy CMJPII uruchomiony zostanie kolejny moduł Zintegrowanej Bazy Tekstów papieskich(ZiBaTePa). Na działającej od 16 października stronie www.nauczaniejp2.pl będzie można aktywnie przeszukiwać już nie tylko wszystkie encykliki, ale także wszystkie adhortacje papieskie.

W Radzyminie pod Warszawą powstaje świątynia - wotum wdzięczności za życie i pontyfikat papieża z Polski, która będzie pierwszym w kraju sanktuarium Jana Pawła II. 2 kwietnia o godz. 18.00 przybędzie tam pielgrzymująca przez Europę do Polski kopia figury Matki Bożej Fatimskiej. Wcześniej, o godz. 17.00 figura spodziewana jest na Placu Piłsudskiego. O godz. 17.30 nastąpi jej powitanie przed katedrą warszawsko-praską.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Warszawa: obchody 6. rocznicy śmierci JP II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.